Pokrivanje ust z roko – govorica telesa, ki jo težko nadzorujemo
Allan Pease v knjigi Govorica telesa razlaga, da si ljudje največkrat pokrijemo usta, kadar govorimo neresnico. Ta kretnja nam je pravzaprav ostala še iz otroštva. Samo pomislite na otroka, ki kretnje v okolici izraza ne kontrolira: Ušesa si pokrije, če nekaj noče slišati, oči, če nekaj noče videti in usta, če se zlaže ali pa se boji, da bo na dan privrelo nekaj, kar ne sme povedati. Odrasli sicer te kretnje bolj kontroliramo, a jih vseeno težko povsem nadziramo. To, da si nekdo z roko pokrije usta, sicer ne pomeni vedno, da laže. Lahko je zgolj opozorilo, da bi oseba lahko lagala. Opazovati moramo ob tem še druge kretnje, da lahko svoje sume potrdimo.
Zanimiv poizkus govorice telesa
Dr. Desmond Morris je na primer pri ameriških medicinskih sestrah opravil preizkus in jim naročil, da morajo svojim pacientom lagati o njihovem zdravstvenem stanju. Tiste, ki so lagale, so si večkrat pokrile usta kot tiste, ki so bolnikom govorile resnico, še navaja Pease.
Kako si torej lahko pokrivanje ust razlagamo pri sogovorniku?
Če si torej naš sogovornik z dlanjo pokrije usta, palec pa pritisne ob lice, najverjetneje nagonsko poskuša zatreti neresnico, ki sili skozi usta. Enako velja, če si usta pokriva zgolj s prsti ali pestjo. Pease navaja, da ljudje velikokrat poskušajo prikriti pokrivanje ust z dlanjo tako, da začnejo navidezno pokašljevati.
Previdno, ta kretna lahko izraža tudi dvom
Če to kretnjo opažamo pri osebi, ki govori, je to znak, da laže, če pa jo opazimo pri nekomu, ki nas posluša, je to znak, da dvomi v to, kar govorimo, opozarja Pease. Nič ni torej čudnega, če nas poslušalec, ki si nenehno pokriva usta, spravi iz tira. Če ste v pogovoru ena na ena, se ob takšni govorici telesa sogovornika ustavite in ga vprašajte, kakšno je njegovo mnenje o tem. Pri tem razširite roke, saj mu s tem s svojo govorico telesa sporočate, da ste odprti za njegovo pravo mnenje.
Bi radi izvedeli še, kaj pomeni, če nekdo sedi tako, da jaha stol?