Z zavedanjem človek izpopolnjuje samega sebe in se vzpenja svojim zmagam na proti. Da pa lahko napredujemo in uživamo v svojih doseženih sadovih, se naša pot začne s sprejemanjem samega sebe v celoti, kar pomeni, da moramo sprejeti tudi tisti del programa, ki nam ni všeč, se ga mogoče sramujemo ali zanikamo. Sprejemanje v celoti ne pomeni, da sprejemamo le telesno zunanjost, temveč vsak skriti del v svoji notranjosti, ki določa, kdo točno smo. Bolezni, naša počutja in trenutne življenjske situacije nas opominjajo na tiste dele sebe, katere moramo ozavestiti, si jih priznati in jih z ljubeznijo sprejeti. Naša samopodoba je obdana z našimi čustvi in se najbolj izrazi v primeru, ko smo v težavah. Pri odkrivanju samega sebe se lahko srečamo z vzorci, za katere mislimo, da jih nimamo ali nam sprožijo občutek sramu. Vsi ti občutki so dobrodošli na pustolovščini odkrivanja sebe, na nas samih pa je, da jih sprejmemo in se jih ne ustrašimo. Dober učitelj nikoli ne obsoja. Dober učitelj spodbudi, da iz koristnega naredi še bolj koristno.
Začetek novega življenja
Priznanje, da smo utrujeni od življenja in ranjeni od odnosov ne določa našo šibkost, ampak začetek novega življenja. V primeru, da si dovolimo priznati vsa globoka čustva, ki so se nam nakopičila na izkustveni poti in si dopustimo kratek čas žalovanja, svojemu telesu in čustvom dovolimo, da se izrazijo v vsej svoji veličini. Sami sebi dopustimo, da smo to, kar nosimo globoko v sebi. Z razumevanjem sebe bomo jezo nadomestili z ljubeznijo in strpnost oblikovali v sprejemanje. S padcem strahu se naša ranljivost zmanjša.
Prenehajmo izgubljati energijo z reševanjem samega sebe. Vsa potlačena čustva preoblikujmo v energijo goriva in v sebi poiščimo Izvorno ljubezen. Tako se bo reševanje preoblikovalo v uspešno delovanje.
Z razumevanjem in opazovanjem samega sebe, ter z rednimi meditacijskimi vajami, se oblikujemo v ljubečo osebo in potreba po borbi se zmanjša.
Valentina Grobelšek, org. soc., Zavod Vita, https://sl-si.facebook.com/zavod.vita , www.zame.si .