1. Ne zamujaj!
Takojšen slab vtis na delodajalca boš zagotovo naredila, če boš na razgovor za službo zamudila, in v tem primeru, se boš morala res močno potruditi, da boš vtis popravila – če se ga sploh da v tem primeru. Točnost je zelo cenjena, če ne celo pričakovana kvaliteta intervjuvanca, najboljši možni vtis pa boš naredila, če boš malce zgodnja.
2. Ne pridi nepripravljena
Za razgovor za službo praktično nikoli ne izveš iz danes na jutri, zato ni nobenih izgovorov, zakaj se nanj nisi mogla ustrezno pripraviti. Pred razgovorom za službo se dobro pozanimaj o podjetju in o delovnem mestu, na katerega se prijavljaš. Prav tako se dobro pripravi na razgovor kar se videza tiče – če boš prišla neurejena ali neprimerno oblečena, se od službe lahko kar posloviš.
3. Brez nespodobnega obnašanja
Osebo, ki vodi razgovor za službo, nagovarjaj spoštljivo in jo vikaj, razen če ti izrecno ne pove drugače. Ne usedi se na stol, preden te k temu ne povabijo, sedi vzravnano in se na splošno ne vedi preveč sproščeno – razgovor za službo ni lahkoten pogovor ob kavici, čeprav ti jo bodo morda ponudili.
4. Prava mera govorjenja
Na razgovoru za službo si ti ‘gost’, vodi ga nekdo drug, zato se od tebe nikakor ne pričakuje, da boš glavna govorka. Zato ne govori preveč, nikar ne skači v besedo sogovorniku, tvoji odgovori pa naj bodo kratki in jedrnati. Pazi pa, da ne boš zapadla v drugo skrajnost in bila povsem tiho. S tem ne boš naredila le slabega vtisa, temveč lahko – še slabše – ne narediš sploh nobenega vtisa.
5. Nikakor ne laži
So morda zahtevani pogoji za zasedbo delovnega mesta višji, kot so tvoja izobrazba ali izkušnje? Tudi če se to zgodi, nikar ne laži o svojih kvalifikacijah. Prej ali slej se ti bo laž maščevala, poleg tega pa tudi ni pošteno do ostalih kandidatov, niti do potencialnega delodajalca. Raje kot z lažmi jih na razgovoru za službo očaraj in poskušaj prepričati s svojo sposobnostjo hitrega učenja in marljivostjo.
6. Vnaprej si pripravi vprašanja
Lahko si prepričana, da te bo na vsaj eni točki razgovora za službo potencialni delodajalec vprašal, če imaš kakšno vprašanje. Najslabše je, če boš na to (vsakič) odvrnila, da ne, saj tako lahko daš vtis, kot da te vse skupaj sploh ne zanima. Da bi se izognila tej nerodni tišini, si že vnaprej pripravi nekaj vprašanj, ki bi ti lahko prišla prav.
7. Ne povej o sebi prav vsega
Seveda moraš bodočemu delodajalcu povedati stvari o sebi, a se pri tem resnično omeji le na informacije, ki so v neposredni povezavi z delovnim mesto. Ne razlagaj mu o svojih otrocih, ali da si malce slabše razpoložena, ker si se skregala s partnerjem. Prav tako mu ne razlagaj, kako nujno potrebuješ službo, ker so te v prejšnji službi odpustili in si sedaj v finančnih težavah in ne moreš odplačati kredita.
8. Pozitivno o prejšnjih službah
Na razgovoru za novo službo nikar ne kritiziraj bivšega šefa, ne pripoveduj o tem, kako ti je bilo grozno v trenutni ali prejšnji službi in kakšne slabe razmere vladajo v podjetju, kjer si prej imela delovno mesto. Prav tako ne govori grdo o svojih nekdanjih sodelavcih in o tem, kakšne napake so delali – če že, raje prevzemi odgovornost nase in tako pokaži, da si se iz preteklih izkušenj veliko naučila.
9. Pazite na osebno higieno!
Naj zveni še tako nenavadno, ampak praktično nič ne more delodajalca na prvo žogo tako odvrniti, kot če na razgovoru za službo zazna neprijeten telesni vonj. Le kdo bi zaposlil človeka, ki bi v nerodno situacijo vsak dan postavljal celo pisarno? Če se na razgovor za službo odpravljaš v poletni vročini, pozabi na mestni avtobus ali kolesarjenje. Žrtvuj nekaj denarja in najemi taksi ali prosi koga, ki ima klimatizirano vozilo, da te zapelje, če seveda nimaš svojega. Če si se kljub temu prepotila, imej pri sebi vlažilne robčke in delodajalca prosi, ali se smeš pred razgovorom nekoliko osvežiti. Tako bo uvidel, da sicer paziš na osebno higieno.
In ko enkrat službo že imaš, ne pozabi na službeni kodeks oblačenja.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najboljši nasveti ti nikoli več ne bodo ušli!