Vsak dan smo z osebami, s katerimi se pogovarjamo. Naš pogovor je odvisen od tega, v kakšnem odnosu smo s temi osebami. Če so to le bežni znanci ali prijatelji, je pogovor lahko lahkoten in nima nekega čustvenega predznaka. Bolj kot smo čustveno navezani na osebo, bolj je naš pogovor napolnjen z energijo in v nas, ter v našem sogovorniku, se sprožajo občutki in čustva.
Ključen je pogovor med partnerjema
Osnova za naše dobro počutje in osebno srečo je predvsem normalen odnos v družini. Osredotočila se bom na pogovor med partnerjema, kajti to je ključ do zdravih odnosov.
V praksi in osebnih svetovanjih s Theta Helingom pogosto ugotavljam, da se resnično ne znamo pogovarjati. Bežimo v prepire, tišino, obtoževanja, agresijo itd.
Vzrok za nepravilen način komuniciranja se skriva v nas in ne v sogovorniku
Gospa že dolga leta živi v partnerski zvezi. Ona je zelo zgovorna, rada je v družbi, vse jo zanima, njen partner pa je bolj vase zaprt. Zelo rad je doma, na računalniku ali veliko dela. Ona se je skušala z njim pogovoriti, vendar se je vsak poskus sprevrgel v prepir. Zakaj?
Pri iskanju njenih vzorcev, ki jo omejujejo, sva prišli do ugotovitve:
– Nihče me ne razume
– Nisem dovolj ljubljena
– Nihče me ne pohvali
– Vse moram storiti sama
– Strah me je zavrnitve
– Strah me je ostati sama
To so le nekateri od njih. Naši vzorci in občutki nas prisilijo, da v pogovor vnesemo čustva kot so jeza, strah, jok ali izsiljevanje. To je normalna reakcija in naš obrambni mehanizem. Zelo pomembno je, da se tega zavedamo in se pravilno naučimo pogovarjati, brez teh omejitev.
Zelo pomembno v pogovoru je: Kaj hočemo povedati !
Z omenjeno gospo sva predelali samo en primer. Običajno, ko pride domov, njen partner sedi v kuhinji ob računalniku in poleg njega poln pepelnik, v celem stanovanju vonj po cigaretih. Partner je skoraj ne opazi, njej se dvigne pritisk, deležen je njenih ubijajočih pogledov in odrezavih komentarjev. Med njima takoj steče moreča, težka in napeta energija. Vzdušje je obremenjujoče za celo družino. Seveda so rezultat prepiri iz dneva v dan. Ugotovili sva, kaj je njena potreba, in se naučili pravilne komunikacije. Želela si je njegove pozornosti, objema, ljubezni, toda tega ni znala pravilno izraziti, ker jo je bilo strah, da bo še bolj ranljiva. Vendar temu ni tako. Ko imamo jasen namen, kaj želimo s pogovorom izraziti, in delujemo iz sebe iskreno in brez obtoževanj drugih, nam bodo sigurno prisluhnili.
Zato se je pogovorila na sledeči način: Ko pridem domov sem jezna, ker sediš tukaj. Želim da bi mi prišel nasproti, me objel in mi povedal, da me imaš rad.
Iskreno, pošteno, brez pogojevanj in obtoževanj je izrazila svoje občutke in mišljenje, stvari so se začele spreminjati. Ne igrajmo ping pong igre, to ne vodi nikamor. Vsak od nas ima čustva in ko delujemo iskreno in iz sebe, nam osebe prisluhnejo.