Minuli vikend se je v Ljubljani, kot uvod v Rožnati oktober, mesec boja proti raku dojk, zgodil Tek in hoja za upanje. Pred Halo Tivoli se je zbralo več kot 1000 ljudi, od tega se jih je nekaj manj kot 800 udeležilo teka in hoje.
Ključni so samopregledovanje, skrb za zdravje in pozitiven odnos do življenja
Vse navzoče je pozdravila predsednica Slovenskega združenja za boj proti raku dojk – Europa Donna, prim. Mojca Senčar, dr. med., ki je med drugim poudarila, da je rak dojk bolezen, za katero zboleva vedno več žensk in moških. Poudarila je, da je pomembno, da se vsako leto znova srečujemo na takih dogodkih bolni in zdravi, mladi in starejši, saj na ta način hrabrimo vse, ki se trenutno borijo s to težko boleznijo, hkrati pa opozarjamo, da so preventivno samopregledovanje, skrb zase in svoje zdravje ter pozitiven odnos do življenja tisti faktorji, ki lahko posamezniku pomagajo, da v primeru bolezni hitro in lažje okreva. Poudarila pa je tudi, da je skrb za ohranjanje zdravja odgovornost vsakega posameznika.
Zdravi premalo damo na svoje zdravje
Prisotne je s svojim nastopom zabaval Gušti s pevko Emo Gagro, na dogodku pa je bila prisotna tudi Nika Kljun, ki je izrekla svoje spoštovanje do bolnic, katerih strast do življenja, pozitivne misli in vsakodnevna borba bi lahko bili vzor vsem, ki živimo prehitro, nezdravo in se obremenjujemo z majhnimi stvarmi. Tem besedam se je pridružila tudi Janja Pušl, ustanoviteljica, solastnica in učiteljica plesa v Plesni šoli Bolero, ki pravi, da zdravi premalo damo na svoje zdravje in da moramo vedno ohranjati strast do življenja, kar bolnim velikokrat bolje uspeva kot zdravim.
Ženske smo preveč naivne, če mislimo, da nas ta bolezen ne more doleteti
Nastopila je tudi Nuška Drašček in s tem izrazila svojo podporo tovrstnim dogodkom, saj po njenem mnenju prav ozaveščanje lahko pripomore k temu, da bi se ženske bolj redno samopregledovale, to pa bi prispevalo k hitrejšemu odkrivanju rakavih obolenj in zato lažjemu in bolj učinkovitemu okrevanju z manj smrtnimi izidi.Zbrane je nasmejala tudi Lucija Ćirović, ki pa je zbranim med drugim položila na srce besede, da moramo vedno imeti cilj in upanje, ne glede na to, ali smo stari, mladi, bolni, zdravi. Poleg tega je opozorila, da smo ženske velikokrat naivne, saj si mislimo, da se nam to pač ne more zgoditi. Zato sama podpira tovrstna prizadevanja za ozaveščanje o tem, da bolezen obstaja in da se je vredno boriti.
Na teku so zbrali 8.000 EUR, ki jih bo Europa Donna namenila projektom, s katerimi bo pomagala bolnicam, ki so se znašle v težki finančni situaciji.