Današnji svet poganja denar, brez katerega ne moremo živeti. Denar potrebujemo za hrano, položnice, otroke, nov avtomobil, in kaj lahko se zgodi, da po desetih letih na delovnem mestu ugotovimo, da s svojim življenjem sploh nismo zadovoljni. Kje je mlada, igriva punca, polna idej in življenja? Kam so se izgubili vsi hobiji moje mladosti? Inštitut za produktivnost pravi, da skoraj polovica Slovencev meni, da je zaradi nezadovoljstva na delovnem mestu ogrožneno njihovo zdravje, posledično pa se zato dvigne odsotnost z delovnega mesta, večje je tudi število nesreč pri delu.
Denar ni vse
Ste se kdaj počutili, da vam nekaj manjka, kljub temu, da je bilo na videz z vašim življenjem vse v redu? Prav mogoče je, da je za to krivo delovno mesto, ki ne zadovoljuje vaših intelektualnih potreb. Denar za položnice pač ni dovolj, da bi vas življenje zadovoljevalo, saj je človek bitje, ki mora cel čas razmišljati in se izpopolnjevati. Povprečna slovenska plača sedaj znaša 990€ in če odštejemo vse življenjske stroške ugotovimo, da v povprečju zaposlenemu ostane vsak mesec mogoče 100€. Za ta denar si lahko kupimo na primer 2 para telovadnih copat. Dva para obutve pa nikakor nista dovolj, da bi človeka zadovoljila.
Sledite svojim sanjam
Da za opravljanje dela potrebujemo strast, nam pravi že zgodba slovitega Stevea Jobsa. Soustanovitelj podjetja Apple se je leta 1972 odločil, da bo zapustil fakulteto, kljub temu, da so študij starši drago plačali. Obiskoval je le še predmete, ki so mu bili všeč, v trgovine vračal prazne steklenice Coca Cole, da je dobil dovolj denarja za hrano, spal pa je kar po hodnikih študentskih domov. Štiri leta kasneje je s prijateljem, Stevenom Wozniakom, ustanovil Apple in pričela se je pravljica. Njegovo zgodbo bi lahko pripisali sreči, a tu je še veliko inspiracijskih zgodb, ki dokazujejo, da srečo najdemo, če sledimo svojim sanjam.
Možnosti so vedno na dosegu roke
Da skok v neznano včasih deluje, pravi tudi zgodba Brada Willisa. Brad je svoje življenje živel podobno kot vsi ostali. Zaradi njegove naravne sposobnosti pisanja se je posvetil novinarskemu poklicu, kjer je kariero začel leta 1995. Hitro se je povzpel po prehrambeni lestvici, za svoje članke je prejel številne nagrade, kljub temu pa z delom ni bil zadovoljen.
Deset let po začetku Willisove kariere v novinarstvu, ga je iz zaspanega vsakdana zbudilo naključje. Ameriški igralec, Wil Wheaton, ga je namreč predlagal kot idealnega kandidata za spremljanje turnirja v pokru, ki se je odvijal na Bahamih. Brad je zaplaval v vode spletnega giganta, podjetja PokerStars.
»Najboljši del mojega dela so zagotovo izjemno talentirani sodelavci. Srečo imam, da delam z najboljšimi pisci in fotografi. S svojimi sodelavci sem navezal izjemno tesne stike in za vedno bodo ostali moji prijatelji,« je v enem izmed intervjujev povedal Willis. »Za svoje delo no PokerStars blogu prejemam veliko pohval, a dejstvo je, da vse skupaj ne bi bilo mogoče brez mojih sodelavcev in prijateljev, ki trdo delajo po celem svetu. Kako pogosto lahko nekdo reče, da sodeluje z najbolj talentiranimi sodelavci v industriji?«
Z ljubeznijo pridejo tudi uspehi
Njegov blog uživa veliko uspeha in preveden je bil v ducate jezikov. Brad nadzira skupino pisateljev, ki poker spremljajo vsaj tako strastno kot on sam in prvič v življenju lahko trdi, da ga njegovo delo res zadovoljuje. Na svojo ekipo sodelavcev gleda kot na svojo drugo družino in z velikim veseljem opravlja svoj poklic.
Primer Brada Willisa vsekakor kaže, da delo, ki ga opravljamo z ljubeznijo, nedvomno obrodi sadove, saj ga opravljamo veliko bolje, kot bi ga sicer. Delo nam ne sme predstavljati zgolj možnosti preživetja, pač pa moramo biti do njega strastni in ga opravljati z vsem svojim srcem. Le tako lahko pridemo do željenih rezultatov. Če nič drugega nam Bradov primer kaže, da možnosti vedno obstajajo. Na nas samih pa je, da jih najdemo in izkoristimo.
S skokom v neznano do uspešne ženske
Podoben primer predstavlja tudi uspešna Slovenka, Maja Debelak. Bolje poznana kot Dobra Vila Maja se je odločila pustiti svoje prejšnje življenje v preteklosti in se odločila, da bo počela nekaj, kar si želi. Danes piše knjige, ženski del Slovenije je očarala z nakitom, nedavno pa je bila v ljubljanskem Austria Trendu sprejeta tudi med 500 uspešnih podjetnic. »V prejšnji službi se mi je zdelo, da opravljam nesmiselne naloge. A pridobila sem si znanje, ki mi zdaj pride prav. To sem jaz, moja resnica in moja energija,« o sebi pove Maja.
Vsak si želi svojega podjetja
Ena od rešitev osebnostne krize je vsekakor samozaposlitev, saj ima ta lahko izredno pozitivne učinke. Tako pri delu zase vedno poskrbimo za visoko kvaliteto dela, motivacije nam ne manjka, pa še občutek zadovoljstva je bistveno večji kot pri klasični zaposlitvi. Pri tem nam pomaga tudi tehnologija. Pred časom je bilo odpiranje podjetja umetnost, prepletena z birokracijo, danes pa lahko svoj posel zaženemo že s klikom na splet. Pri tem nam pomagajo tudi mobilne aplikacije tipa Asana, ki omogočajo lažje in bolj učinkovito delo. Uspeh sicer ni zagotovljen, a kdor ne riskira, tudi ne profitira.