Sta Amanda Kladnik in Maja Žerovnik iz Zeliščne vasi Gornji Grad. Sta zeliščarki in pripovedovalki zgodb, skrbnici zeliščnega vrta sv. Benedikta ob gornjegrajski katedrali ter zeliščarne Stara pošta na trgu v Gornjem Gradu.
Kot pravita, pri svojem delu dajeta prednost kvaliteti pred kvantiteto, zato gre vse mogoče na prvi pogled počasi. Ampak vse, kar delata, delata s pomenom in vizijo. Le malo stvari prepuščata naključju. Najun prvi zeliščni izdelek je čaj, Baba čaj. Izvajata tudi zanimive zeliščne delavnice, izobraževanja, sprehode skozi travnike in hribe, vezane na zelišča, njihovo uporabo, njihove zgodbe ter njihov pomen. Njune delavnice so kot njun čaj. Živopisane, radožive in sveže. Najbolj jima je na kožo pisana Čajanka. Amanda se je izbraževala v Avstiji na TEH. To izobraževanjeje pod Unesco-vo zaščito nesnovne dediščine. Maja pa je pridobila certifikat NPK Zeliščarka pridelovalka.
Trudita se najti in ustvariti svoje mesto na vasi
Amanda in Maja sta tudi soustanoviteljici zavoda Mesto na vasi s sedežem v Gornjem Gradu. In zakaj ime zavoda Mesto na vasi? Kot pravita, se pri poslu lahko podredimo trgu in njegovim instantnim potrebam ali pa prisluhnemo sebi. Onidve sta prisluhnili sebi in domačemu kraju. Amando je že pred časom začaral svet zelišč, ljubezen pa jo je pripeljala v Gornji Grad. Začela ga je odkrivati in spoznala, da je to kraj z izjemnim, a neizkoriščenim potencialom. Majo pa je od malih nog očaral svoj domači kraj s svojo zgodbo in skritimi kotički. Več, ko je potovala, lepše je bilo doma in bolj ga je znala ceniti. Obe sta ugotovili, da v tem kraju ne bi samo bivali, ampak da si želita tu tudi delati in ustvarjali. Da si želita v Gornjem Gradu Živeti. Za to pa sta si morali popolnoma sami in na novo ustvariti zdravo delovno okolje. Dobesedno sta zaorali ledino. Ustanovili sta zavod z imenom Mesto na vasi. Zato, ker je Gornji Grad pred drugo svetovno vojno celo pridobil mestne pravice ter zato, ker se trudita najti in ustvariti svoje mesto na vasi.
Vzamite si čas za skodelico čaja!
Zakaj vrt sv. Benedikta? Gornji Grad je mali kraj, a s pestro zgodovino. Danes rahlo zaspan. A mogočna bela baročna katedrala še danes kaže na njegovo pomembno vlogo. Nekoč so tu živeli Ljubljanski škofje. Še pred njim pa so na tem ozemlju gospodarili benediktinci. 333-letna zgodovina življenja menihov je danes zabrisana. Zeliščni vrt je poklon temu obdobju, ki je bil pomemben za razvoj ne samo Gornjega Grada, ampak tudi celotne Zgornje Savinjske doline in še širšega območja. S svojo zasnovo objame katedralo, obiskovalca pa ponese med gredice, v popolnoma drug svet. Zelišča nežno šepetajo zgodbe. Če jim prisluhnemo jih spoznamo in s tem spoznamo sami sebe. Zakaj zeliščarni ime Stara pošta? Preprosto, ker je nazadnje tu res obratovala pošta.
Zakaj BABA čaj? Že naši predniki so poznali tri duhovne stopnje razvoja moškega ter ženske. Moški naj bi bili sprva dečki, nato bojevniki in nazadnje modreci. V domeni modrecev sta bila moč in meč. Ženske so bile sprva deklice, nato žene in na najvišji stopnji babe. V domeni bab sta bila srce in intuicija. In prav srce in intuicija bab sta bila v sodelovanju z močjo in mečem modrecev odlična kombinacija za ravnovesje sveta. In to je lepa misel in popotnica skodelici domačega Baba čaja in tistemu, ki si zanjo vzame čas.
Povezava preteklosti s sedanjostjo in z mislijo na prihodnost
Zakaj znamka Zeliščna vas? Majhen kraj brez zdravega jedra težje zaživi, duša kraja pa smo ljudje. Ideja zeliščnih vrtov temelji na medgeneracijskem spoštovanju, sodelovanju in povezovanju ter vsesplošnemu dvigu kvalitete bivanja. Gre za povezavo preteklosti s sedanjostjo in z mislijo na prihodnost. Njuna želja je, da se Gornji Grad, ta čaroben a zapostavljen in od mnogih pozabljen kraj v Zgornjesavinjski dolini zbudi in ponovno zaživi. Da zaživi v duhu Zeliščne vasi. Zelišča so sila preprosta in čarobna stvar. So izjemno izhodišče za povezovanje in sodelovanje, zanimiva za razvoj produktov ter turizma ter z njih pomočjo oblikovanja novih delovnih mest znotraj kraja in doline.
Pustite se popeljati v živopisani svet zelišč
V prijetnem domačem okolju prav v središču Gornjega Grada, na zadnji strani mogočne bele baročne katedrale, je Amandin in Majin vrt. Tu se lahko sprehodite med gredicami ter zelišči in uživate v njihovi očarljivi družbi, se poučite o tradicionalnih zeliščih, njihovemu pomenu in uporabi ter prisluhnete njihovim zgodbam. Njune delavnice so kot njun čaj. Živopisane, radožive in sveže. Primerne so za posameznike, družine, skupine otrok, odraslih ter team buildinge. Njihova posebnost je individualni pristop ter prilagodljivost lokaciji ter skupini.
Dekleti pripravljata tudi čajanke in vabita k temu, da se prepustimo zeliščnemu čaju in njegovim zgodbam, ter zeliščne sprehode, med katerimi spoznamo zelišča, užitne rastline ter plevel, ki ni plevel. Pripravljata tudi delavnice z naslovom Kadila iz zakladnice narave, na kateri boste spoznali katera zelišča so nekoč uporabljali kot kadila ter njihov pomen in zgodbe, ter Zeliščno doživetje, ki je sprehod po zeliščnih vrtovih, kjer spoznamo in se spoprijateljimo s parimi zelišči in njihovimi zgodbami, čarovniško rabo, njih (ne)užitnostjo ter učinkovinami. Doživetje se zaključi v zeliščarni Stara pošta, kjer po tradicionalnem receptu naših prednikov ter z lokalnimi sestavinami izdelamo preprosto “žaubo”. Vsak udeleženec dobi svojo za domov. Kdaj: od maja do oktobra v vseh vremenskih prilikah in neprilikah Kje: zeliščni vrt ob katedrali, zeliščarna Stara pošta Trajanje: 1.5 – 2h
Zeliščna čarovnija
Njun namig za en živopisan dan v gornjem gradu! Pestra in dolga zgodovina Gornjega Grada se še danes vidi ter občuti. V sami vasi, v hišah ter v ljudeh. Bela baročna katedrala, muzej “Štekl” ter zeliščni vrt s svojo neposredno okolico pripovedujejo prav posebne zgodbe, ki vas ponesejo po prostoru in skozi čas. Pridružite se Amandi in Maji in jim prisluhnite. Novo v njuni ponudbi pa je Gozdno kopanje, kjer se po kratkem uvodu v gozdno/zeliščno kopanje podamo na pot v gozd. To ni botanični/zeliščni sprehod. To je sprehod, kjer se bomo prepustili gozdu in svojim čutilom. Sprehod je sestavljen iz večih povabil za senzorične aktivnosti. Zaključi se s čajnim obredom. Čaj se ponavadi pripravi iz sestavin nabranih med samim sprehodom. Kdaj: preko celega leta v vseh vremenskih prilikah in neprilikah Kje: gozdovi okoli Gornjega Grada ali zeliščni vrt ob katedrali Trajanje: 2.5 -3h
Za konec dekleti še sporočata: Zeliščna vas ni več samo znamka. Midve živiva v njej. Postala je najin način življenja.