Obstajajo številne znanstvene raziskave, ki so skušale priti do dna temu vprašanju. Leta 2015 je Robin Dando, psiholog na univerzi Cornell, ugotovil, da izpostavljenost glasnim zvokom, kot je recimo zvok letalskega motorja, omili sladke okuse toda še poudari umami okus, ki ga najdemo v paradižnikovem soku. Umami je japonska beseda in pomeni prijeten, dober, poln okus. Toda ta fenomen ni omejen le na letala, ampak kot je potrdil psiholog z Oxforda Charles Spence, tudi druga glasna okolja lahko spremenijo našo percepcijo okusa – kar pojasni, zakaj v glasnih restavracijah pogosto hrana ne tekne tako dobro.
Pet let prej pa je nemška Lufthansa naročila raziskavo, zakaj je na njihovih letih tako priljubljen paradižnikov sok, saj so ga na leto postregli kar več kot 200.000 litrov. Raziskovalci raziskovalnega inštituta Fraunhofer Society so ugotovili, da imajo ljudje na letalu tako radi paradižnikov sok, ker so naši sprejemniki za okus in vonj manj občutljivi na visoki morski višini, kar pomeni, da ljudje v tem okusu uživajo ne da bi ob tem okusili tisti zemeljski, neprijetni, nič kaj svež okus, kot so ga sicer vajeni. Sodeč po ugotovitvah raziskave se to zgodi, ker je na določeni nadmorski višini pritisk v letalski kabini nizek – zaradi tega nizkega pritiska pa naša kri dobi manj kisika, zaradi česar so naši sprejemniki za vonj in okus manj občutljivi. Sluznica v nosni votlini se zaradi nizkega pritiska odebeli, tudi zato še manj okušamo stvari.
Poleg tega pa večina letalskih družb v letalski kabini ohranja 10 do 15 odstotno vlažnost zraka, kar izsuši nos in usta, zaradi česar prav tako manj okušamo. Sladko je manj sladko, slano jemanj slano, težko je okusiti določena zelišča in začimbe. Zato je večina letalske hrane tako medlega okusa, razen paradižnikovega soka. Ta je v zraku veliko boljšega okusa kot na zemlji.
Ga naročimo samo zato, ker ga naročajo drugi?
Toda ugotovitve raziskav si tudi precej nasprotujejo: ali je lahko okus pijače hkrati bolj medel in bolj poudarjen? Tudi če se okus spremeni, ali navadni potniki vedo, da se bo to zgodilo, preden naročijo paradižnikov sok? Zato je bolj verjetno, da obstaja psihološki razlog za popularnost paradižnikovega soka na letalih. Izbira pijače na letalu je nenavadna situacija – odločiti se morate, kaj boste pili, ko pride voziček s pijačami do vas, ne glede na to, ali ste takrat žejni ali ne. Pijača je običajno zastonj, kar pomeni, da si želimo iztržiti kar največ. Paradižnikov sok ima med vso to pijačo, ki nam je tam na voljo, neko posebno mesto – je edina pijača na vozičku, ki nam daje občutek, da je zdrava, ekstravagantna, nenavadna – poleg tega pa vidite, koliko ljudi ga naroči, zato je postal nekako tradicija, podobno kot so kokice tradicija, ko gremo v kino.
Obstaja pa še en možen razlog. Ker je vedno manj hrane na voljo na letalih brezplačno, ljudje pa hitro postanemo lačni, a ne želimo za obrok plačati, naročimo paradižnikov sok, ki je poln vlaknin in vsebuje veliko vode, kar nam da občutek sitosti. Je kot nekakšna hladna paradižnikova juha. Lahko ga celo imenujete zastonj obrok na letalu.