Razlika med črnim in zelenim čajem je pravzaprav v samem načinu obdelave čaja
Način pridobivanja črnega čaja
Črni čaj je po barvi temno rjav napitek, listi črnega čaja pa so polno fermentirani. Kaj to natančno pomeni? Liste najprej posušijo, in sicer toliko, da izgubijo 30 odstotkov vlage. Nato jih povaljajo, da se celice zdrobijo in sok iz celic pride stik z zračnim kisikom. V tej fazi obdelave se že začenja fermentacija.
Na vlažnem zraku se celični sok oksidira z zračnim kisikom. Ko so listi primerno obarvani in dobijo pravi vonj, fermentacijo zaustavijo in z vročim zrakom posušijo proizvod. Ob tem se posuši tudi celični sok na listih, s čimer nastane temna barva črnega čaja. Preostane le še to, da večje delce ločijo od manjših, pri čemer je treba poudariti, da so večji delci čaja bolj kakovostni. Če je črni čaj bolj temen, pomeni, da se je fermentacija odvijala dalj časa, s čimer pa se je izgubilo tudi več učinkovin in ustvarilo več kofeina.
Način pridobivanja zelenega čaja
Pri pripravi zelenega čaja ravno tako kot pri črnem čaju na začetku posušijo liste, da izgubijo 30 odstotkov vlage. Nato z vročo paro v pol minute uničijo fermente v zelenih listih (na Kitajskem čaj eno minuto pražijo v vročih ponvah), tako da se fermentacija sploh ne more začeti. S tem se ohranijo naravne sestavine čajnih listov. Liste nato le še povaljajo in nemudoma posušijo.
Že veste, kako so nastali slavni obrazi v gori Rushmore?
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najbolj zanimivi članki ti nikoli več ne bodo ušli!