V zadnjem letu zabeležili 25 primerov trgovine z ljudmi v Sloveniji
Mednarodni dan boja proti suženjstvu, ki ga obeležujemo danes, vsako leto spomni na sprejetje konvencije Združenih narodov za preprečevanje in odpravljanje trgovine z osebami in izkoriščanja prostituiranja drugih iz leta 1949. In čeprav se morda zdi, da je suženjstvo danes le še pojem, o katerem beremo v zgodovinskih knjigah, realnost piše popolnoma drugačne zgodbe. Suženjstvo v 21. stoletju nikakor ni del preteklosti, temveč je v obliki trgovine z ljudmi del krute realnosti in takoj za trgovino z mamili in trgovino z orožjem tretja najbolj dobičkonosna aktivnost organiziranega kriminala. Samo v zadnjem letu je slovenska policija zabeležila petindvajset primerov trgovine z ljudmi.
Društvo Ključ izobražuje in pomaga
K sreči pa obstajajo tudi v Sloveniji ljudje, ki se zavedajo problematike in so pripravljeni ter znajo pomagati. Neprofitno Društvo Ključ tako na eni strani s pomočjo spletne strani ter seminarjev ozavešča in izobražuje o trgovini z ljudmi, saj naj bi bilo po njihovem mnenju ozaveščanje širše laične in strokovne javnosti ključnega pomena. Na drugi strani pa ponuja društvo različne oblike brezplačne pomoči, kot npr. svetovanje po telefonu, psihosocialno pomoč, pomoč pri umiku iz ogrožajoče situacije, krizne namestitve, namestitve v varni prostor, program (re)integracije, pomoč pri vzpostavljanju stika s policijo, spremljanje na sodišče, urejanje statusa v Sloveniji, pomoč pri navezovanju stika s sorodniki in sorodnimi nevladnimi organizacijami v domovini žrtev, pomoč pri organizaciji povratka v domovino, iskanje pogrešanih oseb.
Najbolj ogroženi so mladi
Sicer lahko žrtev trgovine z ljudmi postane vsak, vendar pa se v pasteh pogosteje znajdejo ljudje, ki se nahajajo v določeni življenjski stiski (socialni ali duševni) ter predvsem mladi, ki zaradi svoje mladosti in s tem povezane naivnosti hitreje verjamejo lepim besedam trgovcev z ljudmi. Zaradi tega se društva na področju izobraževanja in informiranja osredotočajo predvsem na dijake, njihove starše in učitelje, saj bi radi mlade opozorili na pasti trgovine z ljudmi, v katerih se lahko znajdejo, jih opozorili na dejstvo, da se to dogaja tudi pri nas in da se lahko zgodi tudi njim.
Včasih potrebujejo žrtve tudi zaščito
Kadar se žrtve osvobodijo, pa zanje nočna mora še ni nujno končana. Možnost maščevanja namreč obstaja zmeraj, zato žrtve trgovine z ljudmi, ki se odločijo za sodelovanje s policijo in tožilstvom v predkazenskih in kazenskih postopkih, nastanijo v lastne varne prostore. Kadar pa so osebe fizično ogrožene s strani trgovcev z ljudmi, se jim nudi tudi fizično varovanje.
Članek je nastal v sodelovanju z Društvom Ključ.