Izraz Kolumbovo jajce se je prijel za idejo, ki se zdi povsem „jasna“ in „očitna“ – po tem, ko jo je nekdo izrekel, ko poznate njeno skrivnost. V pomenu gre za nekakšno kombinacijo „odkrivanja tople vode“ in „po bitki so vsi generali“. Kolumbovo jajce je izraz, ki izvira iz anekdote, ki jo je v Zgodovini Novega sveta v 16. stoletju podal Girolamo Benzoni. Krištofa Kolumba so na neki večerji v domači Španiji nadlegovali s provokacijami v stilu: „Če ne bi ti odkril Indije (tj. Amerike), bi jo pa kdo drug.“
Kolumb je pokazal razliko med tistim, ki “bi znal” in tistim, ki je dejansko nekaj naredil
Kolumba je to seveda razjezilo, zato je pametnjakoviče izzval, naj postavijo jajce na mizo tako, da bo stalo na svojem vrhu. Poskušali so in poskušali, uspelo pa ni nikomur. Nato je jajce v roke vzel Kolumb in ga nežno potolkel ob mizo; toliko, da se je malce natrlo in se sploščilo – in seveda obstalo na mizi. Tako je svojim kritikom pokazal, v čem je vsa razlika med tistim, ki „bi lahko to naredil“ in tistim, ki je nekaj naredil: “Razlika med mano in vami je v tem, da bi vi to znali narediti, jaz pa sem to dejansko storil.”
Ko bo ob vašem izdelku ali ideji spet kdo prhnil, češ, to bi znal tudi jaz, se lahko samo spomnite na Kolumbovo jajce in se samozadovoljno nasmehnete.
In ko smo že ravno pri splošni razgledanosti: Veste, kje so Viktorijini slapovi?