Glasba in ples
Daleč najuspešnejša slovenska glasbena skupina, Ansambel bratov Avsenik, je prodala kar 31 milijonov plošč, drži pa tudi svetovni rekord v neprekinjenem muziciranju – več kot 300 večerov zapored! Brata Avsenik sta tudi največkrat izvajana evropska skladatelja, njuna pesem na Golici pa je največkrat predvajana inštrumentalna skladba.
Slovenski maturantje so odplesali največjo sinhrono četvorko na svetu in se s tem vpisali tudi v Guinnessovo knjigo rekordov. Četvorko, tradicionalen ples slovenskih maturantov, je po ulicah desetih slovenskih mestih hkrati plesalo več kot 8000 maturantov!
Leta 1692 se je v Piranu rodil skladatelj in veliki mojster violine Guiseppe Tartini. Ustvaril je obsežen opus sonat in koncertov, bil pa je tudi znan pedagog, ki je uveljavil violinsko šolo, ki je bila najslavnejša šola te vrste v 18.stoletju.
Šport
Slovenski ekstremni kolesar Marko Baloh je v septembru 2002 postavil svetovni rekord v 12-urnem kronometru. V dvanajstih urah je prevozil kar 452,73 km, kar pomeni, da je prevozil povprečno več kot 35 km na uro! S tem dosežkom se je uvrstil tudi v Guinnessovo knjigo rekordov.
Slovenski ultra-maratonski plavalec Martin Strel je preplaval celoten Mississippi. Dolžina njegovega plavanja je znašala rekordnih 3797 km, ki jih je zmogel v 68 dneh. S svojimi plavalnimi dosežki se je Martin Strel že trikrat vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov, načrtuje pa že številne nove podvige.
Guinnessov rekord v najdaljši samostojni ženski vožnji z motorjem drži Slovenka Benka Pulko, popotnica, ki je z motorjem v 2000 dneh prepotovala 7 celin in prevozila več kot 180.000 kilometrov!
Slovenski borec Tomaž Barada je večkraten evropski in svetovni prvak v Tae Kwon Do-ju in Kick Boxingu, Rajmond Debevec je eden izmed najboljših strelcev vseh časov, ekstremnemu kolesarju Juretu Robiču in tekaču Dušanu Mravljetu pa na dirki čez Severno Ameriko dolgo časa ni bilo para.
Znanost
Slovenski matematik baron Jurij Vega je že leta 1783 na Dunaju izdal logaritmovnik srednje velikosti preračunan na sedem decimalk, ki je po kakovosti in obširnosti presegal vse dotedanje logaritemske tabele.
Slovenec Herman Potočnik, vojak in inženir – specialist za raketno tehniko, je v svoji knjigi Problem vožnje po Vesolju – Raketni motor, ki jo je v Berlinu izdal konec leta 1928, že takrat do potankosti načrtoval in opisal človekov prodor v vesolje in njegovo tamkajšnje bivanje.
Alpinizem
Slovenski alpinist in smučar Davo Karničar se namerava s smučmi spustiti z vrha najvišje gore na vseh celinah. Kot prvemu na svetu mu je tako uspelo najprej preplezati in nato s smučanjem sestopiti z Mt. Everesta! Za dosego cilja “sedmih vrhov” pa mu manjkata še najvišji vrh Antarktike Mt.Winson in najvišji vrh Severne Amerike Mt. McKinley.
Enemu najboljših alpinistov na svetu, Slovencu Tomažu Humarju, je leta 1999 uspelo preplezati do takrat še deviško južno steno 8167 m visoke gore Daulaghiri. To smer so mnogi neuspešni Humarjevi predhodniki zaradi njenih nevarnosti poimenovali kar cona smrti.
Slovenska alpinista Andrej in Marija Štremfelj sta prvi zakonski par, ki je osvojil Everest. Na najvišji vrh sveta sta skupaj stopila 7. oktobra 1990.
V Guinessovi knjigi rekordov pa so tudi številni čudoviti evropski mostovi, ki jih najdete na povsem novem in najsodobnejšem portalu za moške Moški.si.