V velikih trgovinskih centrih prav nič ni prepuščeno naključju. Prav vse – od barv, razporeditve, vonja, glasbe in akcij – je del skrbno načrtovane strategije trgovcev, ki imajo le en skupen cilj, in ta je, da čim več nakupite. Te strategije so pravzaprav cela znanost, s katero se ukvarjajo arhitekti, prodajalci, psihologi in raziskovalci trga, pogosto temeljijo na podzavestnih osnovah, zato jih boste težko prelisičili, vendar pomaga že, če se jih zavedate in se jim skušate upreti. Preverite najbolj zanimive in premetene strategije, ki smo jim podvrženi v trgovinskih centrih. V knjigi Hišna pomočnica jih našteva Katja Jazbec:
1. Razpršilec z vonjem kruha!
Se vam zdi, da v trgovinah vedno tako lepo diši po svežem kruhu, ki se mu ne morete upreti? Boste drugače razmišljali, če vam povemo, da številni trgovinski centri skrijejo med pecivo in kruh pršilec, ki ves čas prši po zraku vonj po svežem kruhu? Vonj kruha ni le vaba za lačne, ampak deluje tudi na podzavestni ravni, saj nas naredi nostalgične in smo še bolj dovzetni za nakup.
2. Natančna razporeditev izdelkov!
Nobena razporeditev v trgovinskih centrih ni prepuščena naključju. Strategi so dolgo opazovali kupce in njihove odzive ter sledili pogledom kupcev. Na podlagi tega so razvili strategijo razporeditve, ki jih večina trgovcev upošteva.
3. Premeteno izbrane barve oddelkov!
Območja različnih barv niso narejeni zato, da bi popestrili trgovino, ampak zato, da bi zamenjali vaše razpoloženje. Psihologi so namreč ugotovili, da je prodaja višja, če so oddelki za ženske pobarvani roza in rumeno. V takšnih barvah nam namreč um sporoča, da smo doma in da se prijetno počutimo. Zaradi tega na oddelku ostanemo sekundo ali dve dlje in kupimo še kaj, kar sicer ne bi niti opazili. In še nekaj. Ste kdaj opazili, da je kotiček s porcelanom vedno rdeč? Ne po naključju. Rdeča barva nas namreč opomni, da moramo upočasniti ali celo ustaviti, zato se po teh oddelkih premikamo počasneje.
4. Razporeditev polic po miselnih vzorcih
Naslednjič bodite bolj pozorni na razporeditev polic, te namreč sledijo našim miselnim vzorcem. Razporeditve so postavljene tako, kot se dan začne: K mleku sodi kava, najprej je zobna pasta, nato milo. Ker se po umivanju zob običajno spomnimo na prhanje, kupimo milo, četudi ga imamo doma dovolj na zalogi.
5. Natančno izbrana glasba
Glasba v trgovinah je zelo natančno izbrana glede na ljudi, ki tja zahajajo. Ste vedeli, da na prodajnih sejmih glasbo običajno izbirajo prodajni psihologi? Ugotovili so namreč, da se ob pravi glasbi kupec bolj sprosti, postane boljše volje in bolj brezskrben, zato ga hitro zanese v večje nakupe. Kako si pomagati? V trgovino pojdite s slušalkami s svojo glasbo in prihranili boste nekaj denarja. In če se vam to zdi trapasto, glasbo zavestno poslušajte, in si dopovedujte, da se vrti zgolj zato, da bi vi več zapravili.
6. Športni prenosi na športnih oddelkih
Ne, prodajalci vas nimajo tako radi, da bi vam radi privoščili športni prenos. Športni prenosi se na teh oddelkih vrtijo zato, da vi potem prijateljem poveste, kje ste gledali tekmo. Tako se gradi prepoznavnost in ugled trgovine.
7. Uspešnice so skrite zadaj
Ste se razveselili, ker ste našli dva izdelka za ceno enega, nekje zadaj, kjer jih zagotovo nihče drug ni našel? Pozor, past! Tam so jih postavili zgolj zato, da bi jih vi zagotovo kupili, ko bi jih presrečni tam našli.
8. Še zadnji nakup na blagajni
Verjeli ali ne, ampak dokazano je, da bi se izdelki, ki jih postavijo ob blagajno, kar 14-krat bolje prodajajo, kot če bi jih umestili v notranjost. Tam imate namreč čas gledati naokoli in premišljevati, zato se tem izdelkom težko uprete in jim zlahka nasedete.
9. Širši prehodi in nižje police
Tam so samo za vas. Raziskave so namreč pokazale, da se kupec počuti svobodneje, če imate večji pregled nad ponudbo in če so police visoke 1,60 metra.
Poznate še kakšno prodajno strategijo? Dodajte svoj prispevek!
Pridružite se nam na Facebooku in vedno boste izvedeli kaj novega!