Pri prazničnem obdarovanju smo Slovenci še vedno racionalni, kupujemo manj daril in se zanje odločamo bolj premišljeno. »Pri izbiri darila sta pomembna čas in denar, kar kaže tudi porast nakupov preko interneta. Pazimo, da ne presežemo zneska, ki smo ga namenili za darila. Svojo racionalnost kažemo tudi pri izbiri smrekice, darila pa nam prinesejo kar trije dobri možje,« ugotovitve raziskave pojasnjuje Tina Kerin Hrvat iz GfK Slovenija.
Premislimo, koga bomo obdarili
Slovenci še vedno dobro razmislimo, koga bomo obdarovali. Medtem ko je delež posameznikov, ki ne obdarujejo nikogar, v zadnjih letih naraščal, se je letos umiril in znaša štiri odstotke. Podatki razkrivajo, da je med tistimi, ki ne bodo nikogar obdarili več moških (šest odstotkov) kot žensk (dva odstotka). Prav tako moški v povprečju obdarujejo manj posameznih oseb kot ženske.
Držimo se načrtovanih zneskov za darila
Največ daril kupimo za partnerja, otroke in sorodnike. Zanje smo pripravljeni nameniti tudi največ denarja. Medtem ko nihče ne bi najdražjega darila, ki ga bo kupil za praznike, namenil znancem, sosedom ali poslovnim partnerjem. Kot še ugotavljajo v GfK Slovenija, za sorodnike kupimo več daril kot za prijatelje.
Letos bomo večinoma izbrali darila v vrednosti do 20 evrov na darilo. Moški sicer še vedno kupujejo nekoliko dražja darila kot ženske. Kot pojasnjuje Kerin Hrvatova, pa tekom let opažajo, da ljudje čedalje redkeje presežejo načrtovani znesek za darila: »Čedalje bolj pazijo, da denarja, ki je namenjen darilom, ne presežejo.«
Podarjamo tudi darilne bone in denar
Za božično-novoletna darila še vedno najpogosteje podarimo kozmetiko, knjige in igrače. Čedalje več oseb se odloča pokloniti denar ali darilne bone. Ta porast je vidna od leta 2010 do danes. Letos bi denar za darilo poklonilo deset odstotkov oseb več kot leta 2010. Tudi za darilne bone bi se odločilo deset odstotkov več ljudi kot 2010. Prav tako se od leta 2010 do danes čedalje več posameznikov odloča za darila z osebnostno noto, torej takšna, ki jih izdelajo sami (porast od leta 2010 do danes je sedem odstotkov). Tako kot leta 2012 in 2013 je tudi letos tretjina sodelujočih v raziskavi darila izdelala sama.
Med moškimi in ženskami pri nakupu igrač, knjig in darilnih bonov ni večjih razlik. Sicer pa se moški pogosteje odločajo za nakup daril iz zabavne elektronike, medtem ko ženske v večji meri darilo izdelajo same. Slednje pri nakupu nekoliko pogosteje posegajo po kozmetiki, oblačili in obutvijo ter modnimi dodatki.
Narašča nakupovanje daril na spletu
Večina anketirancev darila najraje nakupuje v nakupovalnih centrih. V zadnjih letih so se tako nekoliko zmanjšali nakupi v specializiranih trgovinah in knjigarnah. Vsako leto pa je vidna porast nakupovanja preko spletnih trgovin. Leta 2007 je nakup preko spleta opravilo dobrih deset odstotkov vseh anketiranih, medtem ko jih letos o tem razmišlja že skoraj 40 odstotkov. Večina izmed njih jih še vedno nakupuje na domačih spletnih straneh, kot ugotavljajo v GfK Slovenija, pa se kaže trend naraščanja tovrstnih nakupov tudi na tujih spletnih straneh.
Darila pod smrekico
Velika večina Slovencev bo letos imela smrekico, pod katero bodo tudi prejeli darila. Malo manj kot 80 odstotkov posameznikov bo imelo doma postavljeno plastično smrekico, povsem brez nje pa bo šest odstotkov anketiranih. Največ daril bo prinesel Božiček, tudi Miklavž in Dedek Mraz mu bosta pomagala. Manj kot deset odstotkov posameznikov pa si bo darila izmenjala med seboj.