77-letni Biden si jo je za podpredsedniško kandidatko demokratov izbral, potem ko je marca zaradi obtožb o neprimernem preveč domačem dotikanju žensk in obtožbe o spolnem nadlegovanju nadgradil svojo obljubo, da bo na položaju v primeru zmage na vrhovno sodišče imenoval prvo temnopolto sodnico. Obljuba o temnopolti sodnici ni več zadostovala in Biden je obljubil, da si bo izbral podpredsedniško kandidatko.
Pot do podpredsedniške nominacije je bila za Harrisovo podobna Bidnovi, ki si ga je prvi temnopolti predsedniški kandidat v zgodovini ZDA Barack Obama leta 2008 izbral zato, da pomiri strahove tistih, ki so se bali prevelikega radikalnega premika demokratske politike v levo. Strahovi niso bili posledica tega, da bi imel Obama kakšno zelo radikalno politiko razen obljube o zdravstveni reformi, ki bo pokrila vse Američane, ampak njegove barve kože.
Biden, ki s svojo predsedniško kandidaturo leta 2008 ni imel pretiranega uspeha – podobno kot Harrisova lani – je bil izbran, ker je bil neškodljiv. Bidna nihče ni zares sovražil, znan je bil po svojih nerodnih izjavah, ki so mu dajale pridih avtentičnosti in “prijaznega strica” iz Delawara, ki je kot senator sklepal kompromise z republikanci.
S Harrisovo je s tega vidika drugače, vsaj sodeč po uvodnih odzivih republikanske stranke na čelu s predsednikom Trumpom, ki so Harrisovo nemudoma napadli kot skrajno levičarko, čeprav je z Bidnovo izbiro najbolj razočarana prav ameriška levica, ki je podpirala senatorja Bernieja Sandersa in Elizabeth Warren.
Slednja bi lahko uspela, če Bidna v izbiro temnopolte kandidatke ne bi prisilili veliki nemiri po smrti temnopoltega osumljenca med poskusom aretacije maja v Minneapolisu. Čeprav mešane rase, se je Harrisova v svoji politični karieri identificirala kot temnopolta.
Kamala Devi Harris se je rodila 20. oktobra 1964 v kalifornijskem Oaklandu materi indijskega rodu Shyamali Gopalan in očetu jamajškega rodu Donaldu Harrisu. Mama je bila znanstvenica, oče pa profesor ekonomije na univerzi Stanford.
Po študiju prava je začela kariero kot tožilka in leta 2003 je bila izvoljena za okrožno tožilko San Francisca. Na tem položaju je ostala do leta 2011, ko je po zmagi na volitvah leta 2010 nastopila položaj pravosodne ministrice Kalifornije. Leta 2016 je zmagala na volitvah za zvezni senat.
Kot senatorka je podpirala zdravstveno reformo, postopno legalizacijo marihuane, pot do državljanstva za nezakonite priseljence v ZDA, prepoved polavtomatskega orožja, davčno reformo z višjimi davki za bogate in podobne liberalne cilje. Na zaslišanjih v odborih se je zaradi tožilskih izkušenj izkazala za ostro in neizprosno zasliševalko.
Leta 2019 se je odločila za predsedniško kandidaturo in je uvodoma veljala za kandidatko z možnostmi za uspeh. Ko ji je podpora začela padati, ker je sredinske glasove v gneči tovrstnih kandidatov pobiral Biden, na levi pa sta prevladovala Sanders in Warrenova, se je na televizijskem soočenju junija odločila za napad na Bidna zaradi odnosa do rasne politike v 70. letih prejšnjega stoletja.
Takratni senator iz Delawara Joe Biden ni v celoti odločno podpiral prevažanja temnopoltih šolarjev v šole z večinoma ali povsem belimi šolarji v belih okrožjih, ki so veljale za boljše. Prevoze temnopoltih šolarjev v boljše šole so organizirali v skladu z zvezno politiko odpravljanja rasne segregacije v ZDA. Ena od šolark je bila takrat tudi Harrisova.
Napad se ji je na kratko obrestoval, vendar pa je morala zaradi pomanjkanja podpore in denarja decembra lani od kampanje odstopiti. Marca je podprla Bidna, ki si jo je potem tik pred strankarsko konvencijo v Milwaukeeju, kjer bosta oba potrjena kot kandidata, izbral za podpredsedniško kandidatko.
Biden je že v letih, česar se zaveda in se doslej še ni zavezal, da bo v primeru letošnje zmage čez štiri leta ponovno kandidiral za predsednika ZDA. Velja za prehodnega kandidata, kar pomeni, da bo Harrisova v primeru letošnje zmage leta 2024 postala prva temnopolta predsedniška kandidatka večje stranke v zgodovini ZDA.
Harrisova je poročena z odvetnikom Douglasom Emhoffom, s katerim nimata otrok. Poročila sta se šele leta 2014. Emhoff ima dva otroka iz prejšnjega zakona. Njena sestra Maya Harris je politična analitičarka na televiziji MSNBC, njen svak Tony West pa glavni pravnik podjetja Uber.