Pred odhodom na dopust v tujo državo se nam vedno pojavi vprašanje glede financ. Še najmanjše težave imamo, če se odpravljamo na evroobmočje, saj nam v tem primeru ni potrebno menjati denarja v tujo valuto, pa tudi provizija za dvigovanje gotovine na bankomatih je v državah EU enaka kot v državi članici – za dvig gotovine na bankomatu v recimo Belgiji boste torej plačali enako provizijo, kot jo plačate za dvig na bankomatu druge banke v Sloveniji.
Dvigovanje gotovine na bankomatu v tujini
Kot so nam pojasnili v Banki Slovenije, je višina nadomestila za dvig gotovine različna od banke do banke, tako da je najbolje, da pri banki, v kateri imate odprt račun, preverite, koliko zaračunavajo. Nekatere banke nadomestila na primer sploh ne zaračunavajo, pri tistih, ki pa ga, se njegova višina giblje od o,45 do 0,52 evra.
Drugače je v tretjih državah, torej državah, ki niso članice EU, tam so nadomestila za dvig gotovine na bankomatu praviloma višja. Slovenske banke za dvig zaračunajo nadomestilo v višini 1 ali 1,5 odstotka zneska, pri čemer imajo določen minimum in maksimum višine nadomestila, ki se gibljeta nekje od 1,6 evra do dobrih 20 evrov.
Plačevanje s karticami v tujini
“Ponudniki plačilnih storitev praviloma imetnikom kartic ne zaračunavajo nadomestil za plačevanje na prodajnih mestih, konkretno politiko zaračunavanja nadomestil pri plačevanju s plačilnimi karticami pa lahko preverite pri posameznih ponudnikih plačilnih kartic. V nekaterih državah lahko posamezni trgovci kupcu ob plačilu s kartico zaračunajo provizijo. To je odločitev trgovca,” je za bralke Ženska.si pojasnila Tatjana Brunček iz Banke Slovenije.
Skrb za varnost denarja na dopustu
Glede na vse te ugotovitve bi torej pod črto lahko sklepali, da je – tam, kjer je to seveda mogoče – bolj smotrno plačevati s karticami, saj zanje praviloma res ni zaračunane nobene provizije. Pri dvigovanju gotovine na bankomatih in pri menjavanju v tuje valute namreč vedno plačamo še nekaj provizije, zato smo načeloma na izgubi.
Pri Banki Slovenije so zato kot dodaten kriterij pri odločanju o tem, v kakšni obliki bomo na dopust vzeli s sabo denar, priporočili, da upoštevamo vidike priročnosti (kako lahko je gotovina dostopna, koliko stanejo dvigi gotovine) in z gotovino povezana tveganja (možnost kraje, ponarejenih bankovcev). “Predvsem kartice, ki temeljijo na uporabi EMV tehnologije (čip in PIN), zagotavljajo imetniku ob ustreznem upoštevanju varnostnih elementov visoko stopnjo varnosti,” je še povedala Tatjana Brunček.
Za finance boste torej sedaj znale odlično poskrbeti, zdaj pa pride na vrsto še zdravje – že veste, kaj vse mora vsebovati vaša potovalna lekarna?
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najbolj zanimivi nasveti ti nikoli več ne bodo ušli!