Vsako prijetno, kratkočasno in zanimivo socialno omrežje ima ob nespoštovanju zasebnosti in pogosti nepazljivosti ter napakah tudi svoje slabe strani. In katere so tiste največje napake, ki jih delamo na Facebooku?
1. Razkrivanje celotnega datuma rojstva
Povsem smiselno vprašanje, ki se ob tem poraja, je, zakaj bi sploh nekdo v svoj profil javno objavil popoln datum rojstva. Po mnenju strokovnjakov je namreč ravno datum rojstva začetna informacija, ki nepridiprave vzpodbudi k iskanju tvojih nadaljnjih zasebnih podatkov in predstavlja košček celote tvoje identitete.
Če pa si na svojem zidu želiš rojstnodnevnih želja, dopiši zgolj mesec, leto pa izpusti.
2. Naznanjanje javnosti, da si zdoma
Ena izmed največjih napak, ki jih delamo na Facebooku, je vsekakor ta, da na javnem, pa tudi omejenem profilu, redno objavljamo, kje se nahajamo in kdaj smo zdoma. Roparji znajo to informacijo zelo koristno uporabiti, predvsem s skrivanjem za ponarejenimi imeni ter vzdevki.
Bahanje s svojim potovanjem torej opravi šele takrat, ko se z dopusta vrneš.
3. Uporabljanje preveč očitnega gesla
Zakaj bi imela sploh geslo, če ga lahko že skoraj vsak naivnež zlahka ugotovi? Vsekakor se pri varovanju svoje zasebnosti skušaj izogniti najpogosteje uporabljenim besedam ter imenom, zato skušaj kombinirati čim več malih in velikih črk, številk in simbolov.
Preprost nasvet je ta, da v svoje sedanje geslo vmešaš številke in tako svoje osebne podatke narediš veliko bolj nedostopne.
4. Zanemarjanje nastavitev zasebnosti
Pogosta napaka na Facebooku je ta, da se nastavitve zasebnosti preprosto spregleda, kar lahko vodi do tega, da fotografije, podatke, videe in osebne statuse vidi prav vsakdo, tudi tisti, za katerega nočeš, da bi jih videl. Zato se ob naslednjem obisku z nastavitvami zasebnosti skušaj malce poigrati in svoje osebne podatke zavaruj čim prej.
Zasebnost omeji na določeno skupino prijateljev, saj bo uporaba Facebooka veliko lažja, ko boš vedela, da ne ve ravno vsak, kdaj si v službi, kaj počneš v prostem času in kdo je pri tebi na obisku.
5. Objava brez razmisleka o posledicah
Uslužbenci organov kazenskega pregona, delodajalci in celo zavarovalnice redno spremljajo Facebook strani, zato nikar ne objavljaj slik ali video posnetkov, zaradi katerih bi lahko dobila kazen ali ostala brez službe. Študija, ki je bila opravljena v letu 2009 s strani podjetja, ki zagotavlja varnost na internetu Proofpoint ocenjuje, da je 8 odstotkov podjetij zaposlenega odpustilo ravno zaradi objav na socialnem omrežju.
Ne doboli si biti del te statistike in premisli, ali bo tvoja objava kakorkoli negativno vplivala na vsakdanje življenje.
6. Ne uporabljaš funkcije zasebnega sporočila
Ko komuniciraš zgolj z izbrano osebo o zasebnih podatkih ali prihajajočih dogodkih, vedno uporabljaj funkcijo zasebnega sporočila. Te zadeve namreč niso primerne za vsakogar, zato se javni razpravi o težki bolezni, organizaciji lastne poroke ali bančnem računu ter zavarovanju pogovarjaj zasebno.
7. Omenjaš svoje otroke, ki še niso dopolnili 13 let
Ali je res potrebno omenjati imena in leta svojih otrok na omrežju, na katerem je 12 tistih pravih prijateljev 450 pa tistih za katere ne veš točno, kdo v resnici so? Starši bi vsekakor morali vedeti, da je varnost socialnega omrežja skupna odgovornost med spletno stranjo in njenimi uporabniki. Na žalost obstaja veliko nepridipravov kot so ugrabitelji ali celo pedofili, ki si zlahka pridobijo dostop do tvojih podatkov, zato je varnost otrok tu na prvem mestu.
Ohranjanje zasebnosti tvojih otrok je vsekakor zelo pomembno nenapisano pravilo Facebook uporabnikov, ki bi ga bilo vsekakor potrebno upoštevati.