Capoeira najverjetneje sega v 16. stoletje
Polemike o tem, kdaj in kako je capoeira nastala, so še vedno odprte. Številni avtorji se ne strinjajo niti s tem, ali je capoeira afriška, brazilska ali afriško-brazilska veščina. Po večinskih teorijah naj bi jo namreč razvili Afričani, ki so jih Portugalci kot sužnje pripeljali v Brazilijo za obdelovanje plantaž sladkornega trsa in bombaža ter dela v rudnikih. Vse to naj bi se dogajalo v 16. stoletju, v času portugalske kolonizacije Brazilije.
Afričani so capoeiro vadili med verskimi rituali
Sprva so Portugalci zasužnjevali domačine, torej Indijance. Ker so Indijanci umirali zaradi bolezni ali pa so bežali, so Portugalci začeli uvažati delovno sili iz afriških kolonij. Na drugi strani Atlantika so bili moški in ženske ujeti in naloženi na suženjske ladje trpljenja ter poslani na grozljivo popotovanje, ki se je za večino končalo v večnem suženjstvu. Številni Afričani so zaradi nehumanih pogojev življenja na poti umrli, v Brazilijo so prišli le najmočnejši in najbolj prilagodljivi.
Afričani, ki so bili pripeljani iz Angole, Konga, Mozambika in drugih afriških držav, so s seboj prinesli tudi svojo kulturo, tradicijo in običaje. Borilno veščino, capoeiro, so ustvarili, da bi se osvobodili, da bi preživeli, se uprli zatiranju in izkoriščanju, si v težkih časih dvigovali moralo, capoeira pa jih je preko glasbe in gibanja tudi spominjala na domovino. Številne teorija pravijo, da so Afričani borilno veščino, capoeiro, vadili med verskimi rituali, kjer so peli in plesali. Po tej teorijah naj bi smrtonosno veščino zamaskirali v ples in jo vadili pred budnimi očmi svojih gospodarjev, ki se niso zavedali, kaj njihovi sužnji pravzaprav počnejo.
Capoeiro so povezovali s kriminalom in jo prepovedali
Leta 1888, po uradni ukinitvi suženjstva, se je capoeira ohranila, saj je družbeni položaj osvobojenih Afričanov ostal nevzdržen. Ker so Portugalci delovno silo pridobivali iz Evrope, so Afričani ostajali na ulicah, brezposelni in lačni.. Ker so bili časi težki, brezposelnost pa velika, so se posamezniki in tolpe začeli uporabljati capoeiro v slabe namene, zaradi česar so jo začeli povezovati s kriminalom, leta 1892 prepovedali in za capoeiriste predpisali velike kazni (npr. javno pretepanje, rezanje tetiv na stopalih). Čeprav so izvajanje capoeire leta 1892 zakonsko prepovedali, je leta 1937 postala legalna, za kar je zaradi političnih motivov poskrbel takratni brazilski predsednik Vargas, ki se je navdušil nad capoeiro in jo kasneje razglasil tudi kot nacionalni simbol.
Kdo sta osrednji osebnosti sodobne capoeire?
Osrednji osebnosti capoeire 20. stoletja sta brez dvoma Mestre Bimba in Mestre Pastinha, ki veljata kot nekakšna prednika in vzornika današnjih capoeiristov. Gre za dve osebnosti, ki sta izrednega pomena za moderno capoeiro. Čeprav capoeire nista ustvarila, sta srce, duša, duh in bistvo te borilne veščine. Mojstra, rojena v Salvadorju, sta v začetku 20. stoletja ustanovila vsak svojo capoeira smer (Capoeira Regional in Capoeira Angola) in tako popularizirala to veščino v Braziliji in drugod po svetu.
V zadnjih 50. letih 20. stoletja se je capoeira neverjetno razširila
Postala je znana in priznana, ljudje so jo množično sprejeli, šole capoeire so razširjene po celem svetu. Leta 1974 je bila capoeira priznana kot nacionalni šport in oblikovala se je capoeiristična zveza, s katero so želeli capoeiro predstavljati in jo poenotiti, vendar so bili poskusi poenotenja so sedaj neuspešni.
AVTORICA: Urška Habjan, inštruktorica capoeire v Športnem in kulturnem društvu Capoeira Slovenija