Morda se vam zdi, da za varovanje okolja ne morete storiti prav veliko, vendar pa temu le ni tako. Prav vsak od nas lahko stori dosti – in to s povsem preprostimi triki, ki jih lahko prakticirate v vsakem trenutku dneva. Preberite nekaj nasvetov, s katerimi boste pripomogle k varovanju okolja.
Kaj lahko za varovanje okolja storite doma?
1. Perilo perite pri čim nižjih temperaturah, s čimer boste prihranili kar 80 % energije, ki bi jo porabili, če bi prali v topli ali vroči vodi.
2. Sušite ga na balkonu ali na stojalu sredi dnevne sobe namesto da uporabljate sušilni stroj in prihranite električno energijo ter zmanjšajte izpust emisij CO2 v ozračje.
3. V svetilke namestite varčne žarnice.
4. Zvečer izklopite vse kuhinjske aparate, belo tehniko in raznorazne polnilce. Vse našteto namreč tudi v ugasnjenem stanju oziroma stanju pripravljenosti porablja električno energijo.
5. Z vodo, v kateri ste oprali solato, lahko zalijete rože in tako varčujete s to življenjsko pomembno tekočino.
6. Med krtačenjem zob zaprite vodo.
7. Umazane posode ne perite pod tekočo vodo, če jo mislite tako ali tako nato zložiti še v pomivalni stroj.
8. Prhanje časovno omejite na največ 10 minut.
9. Namesto, da pustite vodo teči, dokler ni hladna, v hladilniku ohladite vrč vode in tako boste imeli hladno vodo za gašenje žeje vedno pri roki.
10. Ločujte odpadke in reciklirajte.
11. Stare brisače in oblačila razrežite na manjše kose in jih uporabite kot krpe za čiščenje.
12. Steklene kozarce od vloženih živil in plastične jogurtove kozarčke ponovno uporabite za shranjevanje hrane.
13. Namesto papirnatih prtičkov uporabljajte takšne iz blaga ter s tem pridelajte čim manj odpadkov in tako pomagajte pri varovanju okolja.
14. Pohištvo namestite tako, da boste uporabili naravno svetlobo. Mizo in delovne površine postavite pod okno in se tako izognite nepotrebnemu prižiganju luči.
Kako lahko bolj pametno nakupujete in tako poskrbite za varovanje okolja?
15. Po nakupih se vedno odpravite z vrečko iz blaga, kamor boste zložili nakupljeno, in se tako izognite uporabi plastičnih vrečk. Ravno plastičnim vrečkam se je namreč potrebno čim bolj izogibati zaradi varovanja okolja.
16. Vso nakupljeno zelenjavo in sadje zložite v eno plastično vrečko in ne vsakega jabolka in paradižnika posebej.
17. Kupujte sezonsko zelenjavo in sadje, saj sicer za pridelovanje porabijo preveč energije.
18. Kupujte lokalno pridelana in proizvedena živila. Za transport živil se namreč porabi veliko energije in zelo poveča izpust emisij CO2.
19. Kupujte živila, ki niso zamrznjena. Za zamrzovanje se porabi veliko energije in poveča izpust emisij CO2.
20. Kupujte v lokalni trgovini in ne v trgovskih centrih, do katerih se morate peljati z avtomobilom ter tako pomagajte pri varovanju okolja.
Kako lahko še zmanjšate izpust emisij CO2, kar pripomore k varovanju okolja?
21. Za kratke pa tudi malce daljše razdalje se izogibajte prevoznim sredstvo ter tako poskrbite za varovanje okolja. Hoja je eko pa še dobra za vaše zdravje. Ravno tako uporaba kolesa, s katerim lahko premagate tudi kar precejšnje razdalje.
22. Če se že morate peljati, uporabite javna prevozna sredstva, po možnosti vlak, ki je še bolj učinkovit pri varovanju okolja kot avtobus.
23. Včasih so imeli v družini le po en avto, sedaj pa ima praktično vsak družinski član svojega. Je to res potrebno ali bi šlo tudi le z enim?
24. Če vam uporaba javnega prevoza predstavlja stres ali težavo, naredite kompromis –en dan v tednu uporabljajte javni prevoz, vsaj dokler popolnoma ne osvojite njegovega sistema in delovanja.
25. Za potovanja, ki so dolga manj kot 1000 km, ne uporabljajte letalsketa prevoza, ki je daleč najbolj škodljiv za okolje.
26. Skušajte se dogovoriti tako, da ste vsaj na nekaterih sestankih v drugem kraju prisotni preko konferenčnega klica. Tako boste kar za 99 % zmanjšali porabo energije in pripomogli pri varovanju okolja.