Ker nesreča nikoli na počiva in je nanjo bolje biti pripravljen, smo na policiji preverili, kako moramo ukrepati ob prometni nesreči – doma ali v tujini.
Kako ukrepamo, če smo udeleženi v prometni nesreči?
Pri prometni nesreči mora vsak pomagati (135. člen ZVCP):
– rešiti človeško življenje
– preprečiti ogrožanje drugih udeležencev v cestnem prometu
– preprečiti ali omiliti ekološko škodo.
Udeleženec prometne nesreče mora ustaviti vozilo, zavarovati in označiti kraj prometne nesreče (pri tem je potrebno paziti na lastno varnost in varnost drugih), pri prometni nesreči, kjer je posledica samo premoženjska škoda, pa vozilo čim prej odstraniti iz vozišča. Potem mora pomagati poškodovanim in obvestiti policijo.
Prometna nesreča, kjer je nastala samo premoženjska škoda
Če je pri prometni nesreči nastala zgolj materialna škoda in gre torej za prometno nesrečo I. kategorije, policije o tem ni potrebno obvestiti. V takem primeru se lahko udeleženca sama dogovorita o krivdi in nadaljnjih postopkih.
Če se pri tem zazna sum, da je kateri od udeležencev prometne nesreče pod vplivom alkohola, da nima vozniškega dovoljenja, da vozilo ni registrirano ali kakšna druga podobna kršitev, se o nesreči, kljub samo materialni škodo, obvesti policijo. Soudeleženca si morata med seboj izmenjati podatke in izpolniti evropsko poročilo.
Prometna nesreča v tujini
V tujini je postopek enak prej opisanemu, razlika pa je v tem, da je v tujini potrebno obvezno o vsaki prometni nesreči obvestiti policijo. Policija v takem primeru namreč izda potrdilo o poškodbi vozila tuje registracije, ki udeležencu prometne nesreče omogoča nadaljnje gibanje po tuji državi s poškodovanim vozilom.
Seveda pa ob tem močno upamo, da naših nasvetov v praksi ne boste potrebovale in vam želimo srečno vožnjo! Da bo prevoz z avtom potekal še bolj gladko ne glede na vse, pa preverite še naš nasvet, kako popraviti izpraznjen akumulator.
Tudi ti postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najboljši nasveti ti nikoli ne bodo ušli!