Za zmanjšanje škodljivih emisij, ki škodujejo naravnemu okolju na področju Donauinsel, ki je priljubljena točka za sprehajalce, kolesarje in tekače, ter za ohranjanje biotske diverzitete bo skrbelo približno 50 ovac. Te bodo služile kot “naravne kosilnice”, ki ne škodujejo naravi okrog sebe, ampak ji pomagajo.
Ovce ne bodo namenjene božanju mimoidočim, ampak bodo služile kot “naravne kosilnice” trave
Med mimoidočimi in ovcami ne bo interakcije, saj jih bo ločevala električna ograja. Odločili so se, da na tamkašnjem travniku naselijo staro avstrijsko pasmo ovac “Krainer Steinschaf”, ki je sodeč po pojasnilu mesta Dunaj “robustna, odporna proti stresu in varčna”. Izjemno dobro predelujejo hrano, so primerne za življenje na sušnih področjih in dobro prenašajo tudi vročino. “A te ovce ne bodo namenjene crkljanju z mimoidočimi, niso domače živali za božanje. Vsi, ki ste se namenili, da bi ovce obiskali, vam to odsvetujemo, saj ovce niso navajene obiskovalcev, ” je povedala avstrijska okoljska državna svetovalka Ulli Sima za wien.orf.at. Tudi konec junija, ko se na otoku Donauinsel odvijajo koncerti, ovce ne bodo prišle v stik z obiskovalci, saj se bodo pasle in “kosile travo” 5 kilometrov stran.
Nazadnje so se ovce na otoku pasle leta 1980
Za ovce kot “naravne kosilnice” bodo na Donauinsel skrbeli posebni dunajski pastirji, kasneje pa bodo ovce menda naselili še na drugih območjih, ki so pomembna zelena območja za mesto. Nazadnje so se ovce na Donauinsel pasle leta 1980. Sicer pa je naselitev teh ovac na Dunaju del evropskega projekta “LIFE DICCA”. Kratica pomeni „Danube Island Climate Change Adaption“, torej gre za prilagoditev otoka na klimatske spremembe. Klimatske spremembe imajo namreč negativne posledice na živalski in rastlinski svet na otoku, omenjeni projekt pa naj bi te učinke pomagal omejiti.
Donauinsel je 21 kilometrov dolg otok na Donavi, ki je največji rekreacijski park na vodi na Dunaju. Ni le del zaščite pred poplavljanjem Donave, ampak tudi priljubljeno področje za ljudi, živali in rastline. V nasprotju z običajnimi mehanskimi kosilnicami ovce predstavljajo okolju bolj prijazno alternativo, so prepričane mestne oblasti na Dunaju. Ta opcija košenja trave naj bi pomagala ohranjati različne naravne vrste, med drugim tudi majhne živali, ki se skrivajo v travi in so pogosto žrtve kosilnic.