Ljudje ob klicu na brezplačno telefonsko številko dobijo svetovalke, ki so zaposlene na Društvu SOS ali prostovoljke, ki so usposobljene za svetovanje po telefonu, je za STA povedala Dubravka Hrovatič iz Društva SOS. Kot je dejala, je delo organizirano po principu dežurstva, skupaj pa so v zagotavljanje 24-urne dosegljivosti poleg vodje programa in koordinatorice vključene še tri svetovalke in 40 prostovoljk.
“Naš telefon je specializiran za klicateljice, ki doživljajo nasilje in potrebujejo informacije v zvezi z iskanjem rešitev za zagotavljanjem varnosti,” je dejala Hrovatičeva. Dodala je, da se pogosto nanje obračajo tudi sosedje ali sorodniki, ki so zaskrbljeni zaradi nasilja, ki ga prepoznajo v odnosih ljudi, ki so jim blizu in iščejo informacije za njih.
Po njenih besedah na potrebo po 24-urni dostopnosti kaže tudi izkušnja, ki jo imajo z razglasitvijo epidemije in zaprtostjo domov ter osamljenostjo posameznikov. Prav tako pa je pomembno, da imajo informacijo o možnosti klica tako žrtve kot tudi povzročitelji nasilja, ki prepoznajo sebe kot povzročitelje in tudi vsi bližnji in sosedje, ki nasilje prepoznajo, je dejala. “Po vseh tragičnih dogodkih, ki smo jim priča v tem letu, žrtve pogosto povedo, da bi si želele, da je nekdo prepoznal nasilje do njih in ga namesto njih prijavil, ker same niso zmogle,” je še povedala.
Društvu je mogoče prijavo nasilja posredovati tudi po elektronski pošti, se nanj obrniti za informacije o tem, kako in kje poiskati pomoč. Omogočajo tudi možnost umika v zatočišče oziroma varno hišo, kamor se ženske z otroki lahko umaknejo pred nasiljem in si ob podpori na novo uredijo življenje.
Prav tako nudi tudi individualno psihosocialno in psihološko pomoč za osebe z izkušnjo nasilja, vse, ki so se v času pandemije znašli v dodatnih stiskah in so anksiozni ali pa imajo težave v partnerski zvezi. Prav tako se je v sklopu društva mogoče vključiti v spletno podporno skupino, namenjeno ženskam, ki bi želele svoje stiske deliti z drugimi.