Ko je govora o različnih storitvah, povezanih z zdravstvom, s katerimi bi lahko pomagali ljudem, ki živijo pod pragom revščine, verjetno vsi najprej pomislimo na obvezna cepljenja, zobozdravstvene storitve in podobne nujne posege. Zagotovo pa nihče ne bi pomislil na lepotne operacije, s katerimi bi revnim omogočili bolj raven trebuh, večje prsi, bolj polne ustnice in podobno. No, Brazilci bi!
Pobudnik dr. Ivo Pitanguy
Dr. Pitanguy pri svojih 86-ih letih še vedno velja za enega najbolj priznanih plastičnih kirurgov na svetu. Kirurg, ki je v svoji karieri polepšal nešteto svetovnih zvezd, med drugimi tudi Zsa Zsa Gabor, Francois Mitterrand, Brigitte Bardot in Toma Cruisea, velja za drugega najbolj slavnega Brazilca, takoj za nogometno legendo Pelejem. Kljub svoji slavi in bogastvu (živi na svojem otoku), se je s svojim znanjem odločil ‘pomagati’ tudi revnim. Ustanovil je kirurško krilo v bolnišnici Santa Casa de Misericoridia v Rio de Janeiru, kjer je vsem revnim pomagal pri odpravljanju njihovih hib, povezanih z videzom. Od leta 1997 so tako opravili preko 14.000 brezplačnih posegov.
Že res, da je Brazilija v zadnjih letih doživela enormno ekonomsko rast, a se še vedno velik delež prebivalstva bori z revščino. Sorazmerno z ekonomsko rastjo so se v Braziliji v zadnjih letih razširile tudi lepotne klinike. Teh je danes več kot 220 in prav zaradi velike konkurenčnosti so se mnoge od njih odločile svoje storitve ponuditi po izredno znižanih cenah ali celo brezplačno. Razlog za to gre iskati v davčnih olajšavah, ki jih zdravstveni sistem zagotavlja vsem klinikam in doktorjem, ki revnim omogočajo brezplačne posege ali posege po znižanih cenah.
Razlog naj bi bila samozavest?
Vendar pa razlog, zakaj so se klinike odločile ponuditi brezplačne storitve najrevnejšim prebivalkam in prebivalcem, kirurgi vidijo drugje. Enega od razlogov je ponudil eden izmed najbolj priznanih brazilskih kirurgov, dr. Nelosn Rosas: »Kaj je gubica? Nekaj čisto majhnega, kajne? Vendar, ko odpravimo gubico, v resnici naredimo nekaj veliko pomembnejšega: zdravimo psihične težave in pacientkam vračamo samozavest. Smo neke vrsti psihologi s skalpelom v rokah!«
Po njegovem imajo tudi revne ženske pravico biti lepe. Vendar pa ne gre le za pravico. Če je človek manj privlačen a vseeno bogat, bo v krutem svetu že nekako preživel. Enako se bo znašel nekdo, ki je lep, a ni bogat. Ta bo lažje prišel do zaposlitve, še posebej to velja za ženske. Veliko težje pa se godi osebam, ki niso privlačne in ob enem sodijo še med tiste, ki živijo pod pragom revščine – takšnih pa je v Braziliji ogromno.
Prav zato so se številne klinike odločile tem ženskam omogočiti brezplačne posege in jim tako povrniti prepotrebno samozavest, ter omogočiti lažje življenje. Seveda ne gre pozabiti revnih žrtev različnih nesreč, ki jim klinike prav tako nudijo brezplačne usluge. Tu pa lahko omenimo tudi Dr. Schnoza iz Miamia, ki v ortodoksni judovski skupnosti vsem samskim osebam nudi brezplačne lepotne posege v upanju, da si bodo tako lažje poiskali partnerje.
Brazilija druga na svetu po številu lepotnih operacij
Brazilija je z 11,5 milijoni lepotnimi operacijami letno na drugem mestu največjih potrošnic plastične kirurgije prehitela Japonsko in tako zaostaja samo še za Združenimi državami Amerike.
V tej latinski državi med lepotnimi posegi prevladujejo povečave in rekonstrukcije dojk in ritnic (silikonski vstavki), ki so na brazilskih plažah, kot je Copacabana, zaradi miniaturnih bikini kopalk najbolj vidne. Ne gre pa pozabiti karnevala v prestolnici, kjer so nastopajoče plesalke bolj slečene kot pa oblečene. Klinike v času po karnevalu opažajo največ zanimanja za lepotne popravke. Razlog je verjetno slaba uvrstitev na samem karnevalu. Povečavi in rekonstrukciji omenjenih predelov sledijo še liposukcija, obrazni liftingi in popravki nosu ter ušes.
Vsekakor pa je o pomembnosti oziroma nujnosti lepotnih operacij v Braziliji težko govoriti, če vemo, da njeni prebivalci še danes umirajo zaradi bolezni kot sta mrzlica in tuberkoloza. Ni tudi malo tistih, ki so prepričani, da je to le nekakšna marketinška poteza pred prihajajočim svetovnim prvenstvom, v času katerega se bo v Brazilijo zgrnilo na sto tisoče nogometnih navdušencev moškega spola.