V primeru nesreče se zračne blazine v avtomobilu sprožijo šele pri hitrosti okoli 20 km/h. Če zgornji del telesa med udarcem zadene volan, so ogroženi notranji organi. Dve študiji zdaj potrjujeta, da prsni vsadki ob trčenju delujejo kot mini zračna blazina, saj lahko vsadki bolje porazdelijo pritisk, ki mu je v primeru nesreče izpostavljena prsna stena.
Boljša zaščita z vsadki pri večjih hitrostih
Raziskovalci iz Društva za plastično kirurgijo v Spokanu v Washingtonu so simulirali trčenje v prometni nesreči – s silikonskimi vsadki in brez njih. Trk je ustrezal sili skoraj 2000 Newtonov, kar ustreza hitrosti trka okoli 16 km/h v avtomobilu. Morda se sliši počasi, a sila pogosto povzroči prve zlome reber. Rezultat: obremenitev dojk s silikonskimi vložki je bila za 23 odstotkov manjša kot pri naravnih dojkah. Zlomom reber in prsnice se je mogoče v veliki meri izogniti pri nizkih hitrostih trčenja.
Raziskovalci na Politehnični univerzi v Milanu so prav tako preizkusili teorijo vsadka v simulirani nesreči s hitrostjo trčenja 50 km/h. Tudi tu lutke s simuliranimi prsnimi vsadki niso pokazale jasnih poškodb. Zlom je bil viden šele po trku pri 90 km/h. Raziskovalci domnevajo, da se vsadki pri večini poškodb ne poškodujejo, razen ob udarcih z ostrimi predmeti.
Silikon kot dvojno oblazinjenje
Prsni vsadki na splošno niso nadomestilo za zračne blazine, vendar nudijo dvojno zaščito. V primeru trka dodatna plast služi kot drugo oblazinjenje. Študije kažejo, da velikost vsadkov ne vpliva na učinek prometne nesreče. Zanimivo tudi: Telesu lastne maščobne obloge ne nudijo dodatne zaščite v primeru prometne nesreče. V primeru trka se varnostni pas pri debelih ljudeh zarije v želodec, maščobno tkivo izpodrine pas in dejansko poveča težje poškodbe.