1. Določi si mejo, koliko si pripravljena zapraviti
Brez tega si oplela, saj lahko brezglavo nakupovanje tvoje stroške zviša do trikrat ali celo več. K nakupovanju daril pristopi matematično. Izračunaj si, koliko ljudi nameravaš obdarovati, in koliko si za vsakega od obdarovancev pripravljena nameniti. Darila nato poišči v tem rangu in od svojega načrta ne odstopaj. To je edini način, da te ne odnese čez meje tvojih trenutnih finančnih zmožnosti.
2. Pripravi si seznam z idejami
Ko imaš zneske na papirju ali vsaj v glavi, dobro razmisli, katera darila bi lahko za ta denar dobila. Zelo pomembno je, da v trgovine ne vstopiš, rekoč: “No, da vidim, kaj imajo v trgovinah …” V tem primeru se ti namreč zna zgoditi, da ne boš našla nič in boš kupila povsem nesmiselne stvari. Ali še huje – da boš našla vse in še več ter pokupila pol trgovskega centra. In prej tako pridno zamišljene finančne meje bodo v hipu pozabljene.
3. Kupuj preko spleta
Če si le kolikor toliko seznanjena s ponudbo spletnih trgovin, je to odličen način za božične nakupe. Čeprav še zdaleč nima božičnega čara, kot ga ima nakupovanje v trgovinah z božičnimi pesmimi in plešočimi božički v velikih nakupovalnih centrih, se boš tako zagotovo izognila temu, da bi te premamili še drugi nakupi zase (saj ne, da si nisi zaslužila, ampak v tem članku varčujemo) ali da bi se odločila za dražji izdelek samo zato, ker se v tistem trenutku v trgovini dobro počutiš. Verjemi, trgovci vedo, kako se stvarem streže. Previdna bodi le pri tem, da izdelke preko spleta naročiš dovolj zgodaj. Sicer se ti lahko zgodi – še posebej v prazničnem času – da bo tvoje darilo prispelo po praznikih.
4. Preveri spletne strani s kuponi
Teh spletnih strani je malo morje in če se boš le dobro zakopala v njih, boš zagotovo našla ne le kakšno dobro idejo, ampak tudi močno znižane izdelke, za katere bi v trgovinah plačala precej več.
5. Kupi rabljene stvari
Si tvoji otroci želijo neko specifično igračo? Bi tvojega fanta osrečila neka tehnična igračka, mamo pa mikser? Preveri spletne strani, kot je na primer Bolha.com, na kateri boš našla rabljene izdelke po veliko ugodnejših cenah, pogosto pa celo nove, saj so jih prodajalci dobili za darilo, ali pa jim ti izdelki niso ustrezali.
6. Organiziraj božično tombolo
Poznam številne družine in tudi skupine prijateljev, ki božično tombolo organizirajo že leta in se ta odlično obnese. Načrt je preprost: vsi, ki se nameravate obdarovati, se dogovorite za en znesek, v vrednosti katerega vsak kupi darilo. Ko se zbere vsa družina – božična tombola je še posebej primerna za velika družinska srečanja – zložite darila na en kup, jih oštevilčite, na listke zapišite imena, jih položite v božično nogavico, nato pa vsak izžreba po eno številko. Pri takšnem načinu lahko ne le ogromno prihranite, ampak lahko vsak dejansko dobi darilo v nekoliko višji vrednosti, saj vsak kupi samo eno darilo. Poleg tega je lahko to odlična družinska zabava, o kateri se bo še dolgo govorilo.
7. Družinam ali parom kupuj skupna darila
Nameravaš obdariti svojo sestro, njena dva otroka, pa še njenega moža? Uf, to je kar finančni zalogaj, kajne? Rešitev pa je pravzaprav zelo preprosta. Kupi jim družinsko darilo – na primer kakšno družinsko igro ali lično košaro za piknike. Čeprav se bo na začetku zdelo, da otroci darila niso veseli, bodo kasneje s ponosom povedali, da so to dobili kot družinsko darilo. Le kdo se ne počuti dobro kot del družine?
6. Darila naredi sama
Ročno izdelano darilo nosi čisto drug pomen kot darilo iz trgovine. Ko dobimo darilo, ki ga je nekdo izdelal sam, vemo, da vanj ni vložil le svojega denarja, ampak svojo idejo, trud, čas, ljubezen do nas. Vemo, da je ves ta čas, ko ga je izdeloval, mislil na nas in da nas ima, če se je tega lotil, zagotovo zelo rad. In to je nekaj, kar se ne da kupiti v nobeni trgovini.
8. Namesto darila družaben dogodek
To pomeni, da se s tistim, s komer se nameravaš obdarovati, dogovoriš, da gresta namesto daril, na eno super večerjo ali v kino ali v savno ali na izlet. Možnosti je neskočno, občutki in spomini ob druženju pa bodo veliko trajnejši kot instantno darilo. Kajti to, kar nam v teh hitrih časih manjka bolj kot kar koli drugega, je kvaliteten čas z najdražjimi.
9. Nikar po nakupih na predbožični dan!
Najslabše, kar lahko narediš je, da z božičnimi nakupi odlašaš do zadnjega dne. Ne le, da boš živčno tekala v gneči po trgovinah in ne boš našla nič pametnega, ampak boš tudi veliko več zapravila. Ker ne boš imela daril, boš kupila kar koli, po kateri koli ceni.
10. Ne kupuj darilnih vrečk in dragega ovijalnega papirja
Bila si super pridna pri vsoti, ki si jo porabila za božična darila, nato pa jih vtakneš v pregrešno drago darilno vrečko ali ovijalni papir, ki ga nekdo v nekaj sekundah raztrga. Dokaj nesmiselno, kajne? Temu se lahko izogneš tako, da ovijalni papir izdelaš sama. Darilu boš s tem vdahnila tudi veliko bolj osebno noto.
11. Izpusti obdarovanje
Si občutila veliko olajšanje, ko si to prebrala? Bodisi, ker ne maraš nakupovanja, ker nimaš idej ali ker nimaš denarja … Dejstvo je, da so časi težki. Dejstvo je tudi, da imamo vsega preveč, vsaj takšnih stvari. Svojim najdražjim povej, da bi rada letos obdarvanje izpustila. Boš videla, kako preprosto je to. Prav nič se ne bo spremenilo. Svet se ne bo ustavil. Tvoji najdražji ne bodo nikamor odšli. Iskreno ljubezen se tako ali tako ne da z ničemer kupiti. Namesto daril jim nameni svoj čas in svoj topel, praznični objem.
12. Odreci se darilom v dobrodelne namene
In če ti je vseeno preveč neugodno, da bi brez razloga odpovedala obdarovanje, je to odličen način, kako rešiti dve muhi na en mah. Prijateljem in sorodnikom povej, da boš denar za njihova darila namenila v dobrodelne namene. In četudi boš v dobrodelne namene podarila 10 evrov, je to zagotovo najbolje porabljeni božični denar. Božič je konec koncev čas, ko postavimo v ospredje ljubezen in sočutje. In če je kdaj čas za sočutje, je to zdaj, v teh za marsikoga izjemno težkih časih.