Globalno segrevanje in onesnaževanje sta glavna vzroka za izginjajoče lepote. Nekateri izmed najlepših in najosupljivejših krajev na svetu morda sploh ne bodo dočakali konca stoletja. Kateri so torej tisti najbolj ogroženi?
1. Južni in severni pol
Zaradi globalnega segrevanja in stalnega taljenja ledu so na Antarktiki in Arktiki ogrožene številne živalske vrste. Študije predvidevajo, da bo, če bo ogrevanje Zemlje potekalo po trenutni hitrosti, v 20-40 letih Antarktika ostala brez ledu.
2. Koralni greben v Belizeju
Koralni greben v Belizeju je drugi največji na svetu in dom številnih morskih psov kitovcev, raž, morskih krav, školjk in bodičastih jastogov. Kot pri Velikem koralnem grebenu v Avstraliji tudi ohranitev belizejskega grebena visi na nitki. Najhuje je bil prizadet leta 1998, ko je izgubil kar 50 odstotkov svojih koral. Od takrat pa se zaradi segrevanja svetovnih morij in oceanov, agrikulturne onesnaženosti ter razvoja turizma upad samo še nadaljuje.
3. Dolina reke Kongo
Dolina reke Kongo je drugi največji deževni pragozd na svetu (prvi je amazonski) in proizvede kar 40 odstotkov svetovnega kisika. Zaradi rudarjenja, nezakonitega izsekavanja, kmetovanja in vojn pa se pragozd vsako leto krči. Po podatkih ZN-a bi do leta 2040 lahko izumrlo do dve tretjini gozda ter njegovega edinstvenega rastlinskega in živalskega sveta ter posledično povzročilo velike klimatske spremembe.
4. Mrtvo morje
Najnižja točka na Zemlji (394 metrov pod morsko gladino) se je v zadnjih štirih desetletjih skrčila za tretjino in se pogreznila za 2,4 metra (33 centimetrov na leto). Reka Jordan je edini vir jezera, toda zaradi prekomernega črpanja vode iz nje, le malo vode iz nje doseže Mrtvo morje. Po različnih napovedih bi Mrtvo morje lahko izginilo že v naslednjih 50 letih.
5. Everglades
Everglades je območje prostranih močvirnatih območij, cipres, mangrov, močvirske trave, savan in pestrega živalskega sveta. Zaradi onesnaževanja s kemikalijami, širjenja invazivnih vrst in vse agresivnejšega urbanega razvoja pa se to območje zelo hitro krči in najmanj 20 vrst v Evergladsu je ogroženih, nekaterim pa grozi tudi popolno izumrtje. Danes namreč Everglades meri le še polovico svoje velikosti iz leta 1900.
6. Madagaskar
Več kot 80 odstotkov madagaskarske flore in favne ne najdemo nikjer drugje na Zemlji, zahvaljujoč milijonom let izolacije v Indijskem oceanu ob ali Afrike. Zaradi izsekavanja, požiganja in divjega lova pa gozdnemu ekosistemu in edinstvenim živalskim vrstam v prihodnosti grozi izumrtje. Če se bomo storilo nič, da bi rešili enega izmed največjih otokov na svetu, bodo njegovi gozdovi izginili v 35 letih.
7. Maldivi
Če bo globalno segrevanje še naprej talilo ledene plošče in dvigalo gladino morja, je za Maldive – najnižjo državo na svetu – malo upanja. Njihovih 1190 majcenih otokov in atolov se dviga le dobra dva metra nad morsko gladino.
8. Radžastan, Rantambore
Je eden izmed najboljših krajev na svetu, če želite videti tigre. Žal pa se svetovna populacija tigrov bliskovito manjša in je danes padla na vsega 3200 živali. Njihov življenjski prostor se je skrčil za 93 odstotkov in če ne bodo sprejeti drastični ukrepi, bo velika mačka lahko izumrla že v naslednjem desetletju.
9. Veliki koralni greben ob Avstraliji
Največji koralni greben na svetu se srečuje z več ekološkimi problemi, kot so onesnaževanje, segrevanje morja, spremembe morske gladine in širjenje bodičastih morskih zvezd. Obiskovalci, ki so greben obiskali pred desetimi leti pravijo, da je sprememba takoj vidna.
10. Sneg Kilimanjara v Tanzaniji
Zaradi globalnega segrevanja postaja nekdanji veliki beli vrh najvišje gore v Afriki vedno bolj umazano rjav, pod njim pa se savane spreminjajo v puščave. Meteorologi napovedujejo, da bo v naslednjih desetih letih sneg na Kilimanjaru popolnoma izginil.
Če te je zamikal obisk kakšnega od teh čudovitih krajev ali katerekoli druge destinacije sveta, si najugodnejšo ponudbo poišči s pomočjo iskalnika GOhq.