Letošnjo prireditev je vodil Neil Patrick Harris, ki je moral stopiti v kar velike čevlje, ki jih je lani za sabo pustila Ellen Degeneres. Začel je sicer nekoliko kontroverzno, ko je dejal, da je namen letošnje podelitve oskarjev, ” da se poklonimo najboljšim in najbolj belim v Hollywoodu”, kar je hitro popravil, da je mislil najboljšim in najbolj sijajnim v Hollywodu. Njegova opazka pa se je sicer nanašala na to, da so bili med letošnjimi nominiranci večinoma belci. Večino ostale prireditve je ostal precej medel in neopazen, razen, ko se je v stilu zmagovalnega filma Birdman na odru pojavil samo v belih spodnjicah.
Poleg Neilovih spodnjic so bile vroča tema na družbenih omrežjih rdeče rokavice Lady Gaga, češ da so spominjale na tiste za pomivanje posode. Seveda je na ta račun takoj nastalo cel kup viralnih šal.
Je pa Lady Gaga vsekakor poskrbela za najboljši glasbeni nastop večera in se z miksom pesmi poklonila 50.letnici filma Moje pesmi, moje sanje. Zanimivo je bilo največ komentarjev na twitterju, po njenem nastopu, glede tega, kako dober glas ima v resnici.
https://www.youtube.com/watch?v=NLH57pFhAkY
Za dva precej nenavadna odmevna trenutka na twitterju pa je poskrbel tudi John Travolta, ki je najprej skušal na rdeči preprogi poljubiti Scarlett Johansson. Njena reakcija je neprecenljiva, saj nad idejo več kot očitno ni navdušena.
Kasneje pa je John še nekoliko preveč osladno božal in skušal poljubiti sopodeljevalko, pevko Idino Menzel. Tudi Idina ni bila nad njegovim obnašanjem, tako kot ljudje na twitterju, niti najmanj navdušena.
Med zahvalnimi govori zagotovo velja izpostaviti predvsem tistega Patricie Arquette, ki je ob prejemu oskarja za najboljšo žensko stransko vlogo poudarila, da se je treba še naprej boriti za enakopravnost žensk v ZDA. Dejala je: ‘Čas je , da ženske postanemo enakopravne glede plač in da imamo enake pravice.”
https://www.youtube.com/watch?v=L-EmDy3w1X8
Meryl Streep in Jennifer Lopez sta bili nad Patricijinim govorom več kot navdušeni!
Precej zgovoren je bil tudi govor Grahama Moora, ki je osvojil oskarja za najboljši prirejeni scenarij za film The Imitation Game. Priznal je, da je pri 16 hotel narediti samomor in želel tistih nekaj minut na odru izkoristiti za to, da bi opozoril na depresijo kot bolezen in na to, da je treba o samomoru govoriti bolj odprto in na glas. Govor je poskrbel za kar nekaj solz v občinstvu in prav zanimivo je, da letos noben dobitnik na odru ni jokal, je bilo pa nekajkrat do solz ganjeno občinstvo. Še posebej tudi po kratkem poklonu vsem pokojnim holivudskim ustvarjalcem, me njimi tudi Robinu Williamsu, so pa zanimivo izpustili legendarno Joan Rivers, kar je sprožilo kar nekaj odzivov v medijih, ki so poročali o podelitvi.
https://www.youtube.com/watch?v=Oh8sfxd3fB0
Še eden bolj politično obarvanih govorov pa je imel ob prejemu oskarja za najboljšo pesem, ki jo je prejel skupaj z Johnom Legendom, Common. Prestižni kipec sta osvojila za pesem Glory iz filma Selma, ki govori o boju Martina Luthra Kinga in o rasni segregaciji v ZDA. Kot je Common poudaril v svojem govoru, se resna rasna segregacija v ZDA dogaja še danes in borba za pravice temnopoltih še traja.
Dobitniki Oskarjev 2015:
Najboljši film: Birdman
Najboljši režiser: Alexandro G. Iñárritu, Birdman
Najboljši glavni igralec: Eddie Redmayne, Teorija vsega
Najboljša glavna igralka: Julianne Moore,Še vedno Alice
Najboljša moška stranska vloga: J.K. Simmons, Whiplash
Najboljša ženska stranska vloga: Patricia Arquette, Fantovska leta
Najboljši tuji film: Ida
Najboljši prirejeni scenarij: The Imitation Game
Najboljši originalni scenarij: Birdman
Najboljša pesem: Glory iz filma Selma (Common in John Legend)