Audrey Hepburn je širši javnosti poznana kot holivudska zvezda, ki je zaslovela s filmi kot so Zajtrk pri Tiffanyju, Sabrina in Rimske počitnice. A v ozadju uglajenega videza slavne dive se je skrivala oseba, ki je kljub svojemu aristokratskemu poreklu življenje posvetila dobrodelnosti in dobrobiti drugih.
Audrey Hepburn se je rodila 4. maja 1929 v švicarskem mestu Tolochenaz v kulturno mešani družini. Oče Joseph Victor Anthony Ruston je bil irski bankir, mama Elle van Heemstra pa nizozemske baronica s koreninami znotranj francoske in angleške aristokracije. Audrey je imela dva polbrata iz maminega prvega zakona z nizozemskim plemičem, sama pa je govorila kar pet svetovnih jezikov. Družina je priimek Hepburn dodala naknadno.
Kruh si je začela služiti kot balerina
Starša sta se ločila ko je bila stara komaj šest let, takrat se je z mamo preselila na Nizozemsko, kjer je sprva obiskovala zasebno šolo. Ko pa se je začela druga svetovna vojna in cela država je zapadla v veliko revščino. Ljudje so stradali in umirali od lakote, težki časi pa niso prizanesli niti Audreyjini družini. Kot deklicala je plesala balet in s svojimi nastopi zbirala denar za začetek upora proti nacistom. Čeprav je bila zelo nadarjena, so ji rekli, da je s 170cm višine za profesionalno balerino previsoka.
Po vojni se je Audrey z mamo preselila v London, kjer je delala kot model in začela dobivati tudi manjše igralske vloge. V Angliji je tako spoznala bogatega angleškega industrialista Jamesa Hansona, s katerim sta bila zaročena leto dni. Po tem, ko je že kupila poročno obleko, pa je poroko odpovedala, saj je ugotovila, da se zaradi preobremenjenosti s poslom le redko vidi s svojim zaročencem. Poročno obleko je potem podarila revnemu italijanskemu paru, ki jo še danes hrani.
Ljubljenka občinstva
Prvo večjo vlogo je dobila leta 1951 v filmu THe Secret People, v katerem je igrala balerino, dve leti kasneje pa je posnela film Rimske počitnice z Gregoryjem Peckom, ki jo je čez noč spremenil v svetovno zvezdo in ji prinesel oskarja za najboljšo žensko vlogo. Sledile so vloge Holly Golightly v Zajtrk pri Tiffanyju, Eliza Doolittle v My Fair Lady, ter številne druge. Audrey Hepburn je postala ljubljenka gledalcev po vsem svetu, bila je Givechyjeva muza, moški igralski kolegi, ki so imeli priložnost z njo snemati filme, pa so o njej peli le hvalospeve. Odlične kritike je dobivala tudi na svoje nastope na odrskih deskah, za vlogo v broadwayski predstavi Ondine pa je dobila celo nagrado Tony in tako dokazala, da se odlično znajde tudi pred publiko v živo.
Turbuletno zasebno življenje
Kljub velikemu profesionalnemu uspehu, pa ji v zasebnem življenju ni bilo ravno z rožami postlano. Tekom sodelovanja pri predstavi Ondine se je zaljubila v Mela Ferrera, s katerim sta se leta 1954 poročila, šest let kasneje pa sta dobila sina Seana. Govori se, kako je omenjeni ameriški igralec in režiser končal svojo kariero zaradi Audryjine, a hkrati je postal tudi izjemno ljubosumen na njen uspeh. Po 14 letis zveze sta se razšla. Na križarjenju nekaj let kasneje pa je spoznala italijanskega psihologa Andrea Dottija, s katerim sta se poročila leta 1969 in dobila sina Luco. Drugi zakon je trajal 13 let. Po tem si Audrey obljubila, da se ne bo več poročila, a je do konca svojega življenja živela s partnerjem Robertom Woldersom, nizozemskim televizijskim igralcem.
Humanitarka velikog srca
Audrey Hepburn se je z igralstvom ukvarja do konca sedemdesetih let prejšnjega stoletja, potem pa se je popolnoma posvetila humanitarnemu delu. Kot ambasadorka dobre volje pri Unicefu je potovala po svetu in širila zavest o potrebah siromašnih otrok v Afriki in južni Aziji, za svoje humanitarno delo pa je leta 1992 celo dobila medaljo svobode s strani ameriškega predsednika. Istega leta pa je začela čutiti bolečine v trebuhu in kmalu zatem so ji postavili diagnozo raka na želodcu. Bila je operirana, a je zavrnila kemoterapijo in 20. januaja 1993 umrla v svojem rodnem Tolochenazu.