“Potovalna bolezen je posledica vzdraženosti ravnotežnega organa v notranjem ušesu zaradi premikanja. Pojavi se, kadar signali iz ravnotežnega organa ne ustrezajo vidnim zaznavam. Osrednje živčevje se na nastalo situacijo odzove tako, da spodbudi središče za slabost v možganih,” je za STA dejala zdravnica in direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lilijana Gantar Žura.
Neprijetna, a povsem nenevarna
Potovalna bolezen je resda neprijetna, vendar zdravnica zagotavlja, da je povsem nenevarna. Povzroči bruhanje, pojav bledice, potno čelo, slabotnost, vrtoglavico, omedlevico, hitro utripanje srca in glavobol. Posebej pozorni moramo biti na možnost dehidracije zaradi bruhanja pri otrocih. Simptomi potovalne bolezni se ponavadi prenehajo, ko se telo privadi načinu potovanja, ali kmalu po koncu potovanja. Potovalna bolezen je iz neznanega vzroka pogostejša pri otrocih in večinoma izzveni v puberteti.
“Potovalno bolezen najbolj zanesljivo ozdravite tako, da prekinete gibanje, ki vam povzroča težave, vendar to vselej ni mogoče. Najprej lezite na hrbet in zaprite oči, saj s tem odstranite vidne zaznave, ki ne ustrezajo dražljajem iz ravnotežnega organa. Dihajte svež zrak, odprite okno v avtu ali vklopite prezračevanje. Dihajte globoko, s trebušno prepono in prsnim košem. Glavo držite čimbolj pri miru. Sedite tam, kjer se gibanje najmanj čuti: na sprednjem sedežu v avtu, v sredini ladje ali v kabini na sprednjem delu, nad krili letala. V avtobusu ali vlaku ne sedite tako, da bi gledali v nasprotni smeri vožnje. Z zdravnikom se posvetujte, če se potovalna bolezen pojavlja že pri krajših potovanjih, ob premikanju doma ali če vam zdravila, ki jih kupite brez recepta ali drugi ukrepi ne pomagajo,” svetuje Lilijana Gantar Žura.
V primeru, da za potovalno slabostjo trpite pogosto, zdravnica priporoča zdravila proti potovalni slabosti, ki ga je treba zaužiti 30 minut pred potovanjem. Za otroke, starejše od štirih let, so primerne tudi lizike z ekstraktom ingverja in mete, saj ingver nevtralizira želodčno kislino, pospešuje izločanje sline in pozitivno vpliva na prebavni trakt. Nekateri prisegajo tudi na nošenje zapestnih trakov proti slabosti.
Prav tako strokovnjaki odsvetujejo potovanje s polnim želodcem. Pomembno je, da oseba med potovanjem zaužije dovolj tekočine, saj lahko sveži napitki omilijo občutek slabosti. Pred potovanjem strokovnjaki priporočajo zaužitje lahkih obrokov z manjšo vsebnostjo maščob in več škroba ter izogibanje hrani, ki ima močan vonj in okus.