Če še morda niste slišali za ogromen narodni spomenik Mount Rushmore, ste pa že zagotovo kje zasledili štiri velike obraze, vklesane v kamen, če smo natančnejši v goro Rushmore v Južni Dakoti. Gre za enega najbolj prepoznavnih ameriških spomenikov, ki predstavlja obraze štirih ameriških predsednikov, in sicer Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna in Theodorja Roosevelta.
Kdo se je domislil obrazov v gori Rushmore?
Idejo za ta velikanski spomenik je dal slikar in kipar John Gutzon de la Monthe Borglum, ki je hotel ustvariti neminljiv narodni spomenik, ki bi simboliziral ideale in načela ameriškega naroda. Ideja mu je vsakakor več kot uspela. Gutzon Borglum in pa minister za zgodovino v Južni Dakoti sta leta 1923 izdelala načrt za velikanske obraze v gori Rushmore. Tudi goro je izbral Gutzon Borglum. Dela so se začela 10. avgusta leta 1927.
Kako so obraze predsednikov vklesali v goro Rushmore?
Borglum je s svojimi strokovnjaki in 400 delavci začel uresničevati projekt, ki so ga zaradi velikih razlik v vremenskih razmerah lahko delali le pozno pomladi in poleti. Gutzon Borglum je vse skrbno načrtoval. Vsak obraz naj bi bil visok 20 metrov. Najprej so morali odstraniti 450.000 ton odvečne sklane gmote, kar so naredili s kladivi in dinamitom. Končna dela je nadzoroval Gutzon Borglum sam, za kar so razvili posebna pnevmatična kladiva, s katerimi so lahko ustvarili zelo gladko površino obrazov. Delo je bilo izredno nevarno in naporno, saj je bila granitna kamnina na gori Rushmore zelo odporna. Zaradi tega je moral Gutzon Borglum celo spremeniti načrt ter obraza Jeffersona in Lincolna nekoliko premakniti. Velikanske obraze v gori Rushmore so klesali kar 14 poletij, in sicer s kladivi, vrtali in razstrelivom.
Še nekaj najbolj zanimivih dejstev o spomeniku Mount Rushmore…
– Gutzon Borglum rezultata svoje velike ideje nikoli ni videl, ker je marca leta 1941 umrl. Zgolj sedem mesecev, preden je bil spomenik Mount Rushmore končan.
– Ves projekt je tedaj stal malo manj kot milijon ameriških dolarjev, dandanes pa ameriška vlada za vzdrževanje spomenika nameni četrt milijona dolarjev vsako leto.
– Indijanci iz plemena Lakota, ki so živeli na tem območju, so spomenik dojemali kot oskrunitev gore Rushmore. No, spomenik so vseeno postavili.
– Spomenik Mount Rushmore se pojavlja v številnih filmih. Eden izmed najbolj znanih prizorov pa sta zagotovo posnela režiser Alfred Hitchcock in glavni igralec Cary Grant v filmu Nevidni tretji (1959)
Prepustite se tudi čudovitim slapovom Iguazu na meji med Brazilijo in Argentino.
Poišči Žensko.si na Facebooku in se pridruži najboljši družbi žensk.