Vsak, ki začne z iskanjem poceni letalske karte, se mora za začetek zavedati, da so cene letalskih kart višje, ko je za neko destinacijo visoka sezona. “Cene letalskih kart za glavno mesto Tajske Bangkok je na primer izven sezone moč dobiti že za 400 evrov iz Muenchna, med sezono pa se cene najcenejših letalskih kart za to destinacijo gibljejo med 600 in 900 evri,” je za Žensko.si povedala Tjaša Smrekar, vodja turizma pri spletni strani Odklop.com. Če vam službene obveznosti to dopuščajo, poskušajte torej potovati izven sezone. Če pa ste tudi vi eden tistih, ki ima največ možnosti za potovanje ravno poleti, vsekakor ne gre takoj obupati nad cenami letalskih vozovnic, saj letalske družbe pogosto ponujajo različne promocijske akcije. “V času poletnih počitnic smo potnikom ponudili zelo ugodne ponudbe za potovanja ob koncu tedna. Cene se spreminjajo glede na število prodanih vozovnic,” je povedala Adriana Šelj iz službe za odnose z javnostmi pri Adria Airways.
Kdaj začeti iskati poceni letalsko karto?
Če želite potovati rednimi linijami, je dobro, da jih rezervirate čim prej, saj praviloma velja, da je letalska karta vse dražja, čim bližje je let. Pri Adria Airways so nam na primer povedali, da je cena vozovnice za več kot mesec dni vnaprej ugodnejša kot pa tik pred zdajci. “Pri čarterskih poletih, ki so sicer bolj aktualni pri odhodih iz tujih letališč, pa se pogosto splača počakati tudi na “last minute” polete,” vam svetuje Smrekarjeva.
Kako prestopanje vpliva na cene letalskih vozovnic?
Vsekakor je še posebej pri daljših poletih zaželen let s čim manj prestopanji, saj je pot že sama po sebi dovolj naporna, čakanje in zamudne procedure na letališčih pa znajo biti zelo utrujajoči. “Potniki si seveda želijo direktnih letov, ampak to je le redko mogoče. Pri daljših poletih je vsaj eno prestopanje že skoraj pravilo,” je za Žensko.si poudarila Smrekarjeva. Večina daljših poletov je vsaj iz naših koncev speljanih preko znanih velikih tranzitnih letališč, kot so London, Frankfurt, Muenchen, Istanbul in Dubaj. Odvisno, kam letite. Večji iskalniki letalskih kart vam skoraj vedno ponujajo možnost, da označite, kako dolgo ste največ pripravljeni čakati med obema letoma. Vendar pa je praviloma tako, da krajša čakalna doba tudi več stane. Številna prestopanja (torej dva ali več) pa vam pravzaprav ne zagotavljajo cenejše letalske karte, še posebej, če v to všeteje čas in denar, ki ju porabite na letališčih.
Pri prestopanjih se izogibajte ločenih kart
Vsekakor pa pri rezervaciji prestopnih letih raje opustite misel, da bi vzeli dve ločeni karti. Potnik namreč v tem primeru nima praktično nobene garancije, če se kje zalomi. “Če ima na primer prvo letalo zamudo in zamudi drugi let, se šteje, kot da je karto praktično vrgel stran. To se je lepo pokazalo pri izbruhu Islandskega letala, ko so potniki ostali brez prevoza in so bili pri tem nemočni. Če pa gre za vezan let s prestopanjem, se z zamudo prvega letala ukvarja letalska družba in ne potnik,” je za Ženska.si povedala Tjaša Smrekar.
Ali nudi katero izmed bližnjih letališč posebej poceni letalske karte?
Načeloma ne. Cene letalskih kart iz posameznih letališč so namreč precej vezane na to, kam letite. Ceni pa morate prišteti tudi ceno prevoza do letališča v tujini, iz katerega želite leteti in ceno parkiranja, če se do letališča odpravite z avtom, ki zna biti vrtoglavo visoka, in pogosto celo višja od same letalske karte. Smrekarjeva med letališči, ki pogosto ponujajo poceni letalske karte izpostavlja Muenchen, Dunaj in Benetke: “S kakšno ugodno ponudbo pa zna presenetiti tudi Zagreb. Poceni letalske karte ponuja tudi Frankfurt, a je iz Ljubljane oddaljen 800 kilometrov, tako da se običajno prakticirajo priključni leti.” Sicer pa na splošno velja, da si je za iskanje poceni letalske karte, treba vzeti malo več časa in imeti dovolj potrpljenja, spremljati akcije in prebrskati številne spletne strani.
So nizkocenovni ponudniki res cenejši?
Morda zveni malce kontradiktorno, ampak nizkocenovni ponudniki niso vedno tudi najcenejši. Zelo nizkim promocijskim cenam letalskih kart, ki kar bodejo v oči, se skoraj vedno pridružijo še letališke takse, provizija za plačevanje s kartico, doplačilo za rezervacijo in doplačilo za vsak kos prtljage posebej. Če k temu prištejete še prevoz iz letališča do željene destinacije – nizkoproračunske družbe namreč skoraj vedno pristanejo na letiliščih, ki so precej oddaljeni od mesta, kamor želite leteti – odsotnost obroka ter večjo rizičnost odpovedi in zamud, pogosto letalska karta ni več tako poceni, kot se zdi na prvi pogled.
Je karto bolj smiselno iskati preko iskalnikov ali pri posameznih družbah?
Dobra stran iskalnikov letalskih kart je ta, da vam prikažejo lete in cene večine letalskih ponudnikov in vam ni treba iskati pri vsaki letalski družbi posebej. Vseeno pa ceno letalske karte, ki jo brskalnik najde, vseeno preverite še pri letalski družbi leta, ki ste ga našli, saj znajo biti cene za nekaj odstotkov nižje. Prednost iskalnikov je tudi ta, da vam označi najcenejšo letalsko karto za datum, ki ste ga izbrali in vam predstavijo tudi ostale možnosti za tisti dan – z manj ali krajšimi postanki ter cene za navedene možnosti. Slaba stran nekaterih iskalnikov letalskih kart, kot je na primer Edreams, pa je ta, da nimajo razpredelnic, v katerih bi vam pokazali cene letalskih kart v nekem obdobju za specifično destinacijo, tako da morate, če želite poiskati najcenejšo letalsko karto neprestano iskati različne variante datumov prihoda in odhoda. Večina slovenskih brskalnikov in pa spletne strani posameznih letalskih družb pa te razpredelnice imajo – običajno prikazujejo lete za tri dni nazaj in tri dni naprej od datumov, ki ste jih izbrali. Tako lažje poiščete najcenejšo letasko karto.
Spletnih stani, ki imajo praktične iskalnike letalskih kart, tudi tistih cenejših, je danes malo morje, med najbolj znanimi pa so:
www.bookcheapflightsonline.com
Pokličite letalsko družbo!
Številni potniki imajo zadržke do tega, da bi poklicali letalsko družbo in jih prosili za pomoč pri iskanju čim cenejše letalske karte. A brez pravega razloga. Letalske družbo so vsekakor pripravljene potnikom poiskati čim cenejšo vozovnico, saj si vendar želijo, da bi letalsko vozovnico kupili pri njih. “Vsa vprašanja potnikov so dobrodošla. Naše osebje je vedno pripravljeno pomagati potnikom in jim ustreči,” nam je zatrdila Šeljeva. Naj vam ne bo nerodno povprašati tudi po bližajočih se akcijah, ki so pri letaskih družbah vse pogostejše.
Kako slovenski popotniki iščejo poceni letalske karte?
O tem, kako se slovenski popotniki lotevajo iskanja čim cenejših letalskih kart, smo povprašali popotnico in turistično vodičko Anjo Bizjak, ki se na potovanja najraje odpravi v Azijo ali Južno Ameriko. “Pri iskanju letalskih kart je velika razlika, če se na potovanje odpravljaš za manj kot en mesec ali za več mesecev. Najcenejše promocijske letalske karte so namreč za karte, ki veljajo do 30 dni, za daljša potovanja pa so lahko karte tudi do dvakrat dražje. Za iskanje teh kart, imam najboljše izkušnje pri STA, Iliriki ali Soncku. Za Južno Ameriko pa se obračam predvsem na Exploro,” je povedala Anja za Zensko.si. Pri tem je poudarila, da vedno vpraša za svojo konkretno destinacijo, torej vpraša, kdaj približno bi šla in v kateri predel sveta, nato pa počaka, da ji poiščejo čim ugodnejšo varianto.
“Če pa iščem poceni letalske karte za Evropo – kar je običajno za krajša potovanja – se največkrat obrnem na Odklop, saj imajo običajno najugodnejše last minute ponudbe. Če iščem letalske karte zgolj za posamezne evropske prestolnice, pa so letalske karte najcenejše kar preko nizkoproračunskih ponudnikov, kot sta Ryanair, Easyjet, Vueling. Poleg tega so ti ponudniki praktični, saj natančno vidiš, kdaj in kam letijo,” je še dodala Anja Bizjak.
Kakor koli se boste že odločili, da poiščete svojo letalsko vozovnico, za to predividite dovolj časa in ohranite mirne živce. Avtorica članka, ki je tudi sama nenasitna ljubiteljica raziskovanja sveta, pa vam zagotavlja, da je trud vedno dobro poplačan z nepozabnimi doživetji.