1. Kako ustavimo vozila?
Pri nas sta najbolj pogosti kretnji za avtoštop dvignjen palec na roki ali pa tablica z imenom kraja, kamor želimo. Slednja metoda je morda bolj učinkovita, da voznikom jasno damo vedeti, kam želimo, a zaradi tega lahko tudi dlje čakamo, da nas kdo pobere.
Kot v svojem Popotniškem priročniku opozarja Janin Klemenčič, lahko dvignjen palec uporabljamo za avtoštop po praktično celi Evropi, medtem ko pa ima v Afriki in Grčiji ta kretnja lahko tudi žaljiv pomen, zato priporoča, da tam pri avtoštopu avtomobile ustavljaš tako, da z dlanjo mahaš proti tlem, kot bi hotela upočasniti vozilo.
2. Kje in kdaj je najboljše štopati?
Praviloma naj bi vozniki raje ustavljali podnevi kot ponoči, opozarja Klemenčič, a kot vsako pravilo ima tudi to nešteto izjem. Na možnosti, da te bo voznik hitreje pobral, naj bi vplivalo tudi vreme – avtoštoparje vozniki raje pobirajo v sončnem kot v oblačnem vremenu, pa tudi ko dežuje in se jim zasmilijo.
Za avtoštop se vedno postavi na mesto, kjer te bo voznik lahko dobro videl že kar nekaj metrov preden se bo moral ustaviti – to še posebej velja, če štopaš ponoči, takrat se postavi na dobro osvetljen odsek ceste. Prav tako poskrbi, da bo ob mestu, kjer štopaš dovolj prostora, da se bo avto ustavil.
3. Najboljše kombinacije za avtoštop
Glede števila avtoštoparjev naj bi bilo po besedah izkušenega popotnika Klemenčiča tako, da je v večjem številu avtoštop varnejši, pa tudi veliko počasnejši. Praviloma naj bi najhitreje potovale ženske, še posebej, če ženska potuje sama ali v družbi še ene ženske. Precej hitro naj bi potoval tudi par ženske in moškega in en sam moški, medtem ko pa dva moška najtežje dobita prevoz.
Če štopaš v paru in začneš sumiti, da nihče ne ustavi ravno zaradi tega, se lahko z drugim članom para ločita – eden naj se postavi malo stran od drugega, in ko kateremu ustavi avto, naj voznika lepo prosi, če gre lahko zraven še drugi.
4. Še nekaj koristnih informacij glede avtoštopa
V večini držav je prepovedan avtoštop na avtocestah in hitrih cestah. Bolj urejeni štoparji naj bi hitreje dobili prevoz, a pri tem nikar ne pretiravaj, da ti bo potem povsem neudobno. Zavedaj se tudi, da imaš vso pravico zavrniti voznika, ki ti ustavi, ali od njega zahtevati, da te spusti ven iz avta, če ugotoviš, da je na primer pijan ali postane nasilen.
Ko se odpravljaš na pot je vedno dobro že vnaprej predvideti določene težave, ki se lahko pojavijo na poti. Med temi so pogoste in neprijetne predvsem razne zdravstvene težave, na katere se lahko ustrezno pripraviš z izbiro primerne potovalne lekarne.
Tudi ti postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najboljši nasveti ti nikoli ne bodo ušli!