1. Vsi pred mestno hišo na festival kulinarike in zastonj opero
Vsako poletje se na Wiener Rathausplatz (torej pred dunajsko mestno hišo) odvija filmski festival Film Festival auf dem Wiener Rathausplatz.
Kulinarična ponudba na stojnicah z vsega sveta je na voljo vsak dan med 11. uro dopoldne in polnočjo, vsakodnevni glasbeni program na velikem platnu pa se začne vsak dan, ko se stemni. Gre za glasbeno produkcijo različnih žanrov od jazza in popa pa do klasične opere. Ogled festivalskega programa je za obiskovalce brezplačen, še posebno pa je navdušilo dejstvo, da obiskovalci, ki se jih običajno tam vsak večer tare, sedijo na udobnih oblazinjenih klopeh in ne kakšnih trdih plastičnih stolih kot bi pričakovali. Občudovanja je vredno tudi to, da pridejo glasbo, ne glede na žaner, tudi opero, poslušat obiskovalci vseh starosti.
Kar pa se tiče kulinarične ponudbe, je na voljo res vse, kar vam srce poželi. Od carskega praženeca do dalmatinske kuhinje, pa avstralska kuhinja, klasična avstrijska, azijska, indijska, ameriška, mehiška, pa številni koktajl bari, stojnica z mini palačinkami z jagodami in čokolado, ter marelični cmoki, ki gredo za med. Celotno prizorišče je prijetno ohlajeno s pršilci vode, neverjetno pa je poskrbljeno za čistočo, saj nikjer ni bilo videti umazanih krožnikov, kozarcev ali smeti.
2. Bazen z razgledom na mesto
V vročih poletnih dneh se boste najbolje ohladili na javnem kopališču Krapfenwaldbad, z neverjetnim pogledom na mesto. Kopališče leži na hrbčku nad mestom, kjer v okolici najdete prelepe vinograde in si lahko oči spočijete na razkošnih dunajskih vilah. In prav na tem javnem kopališču skupaj pridejo obiskovalci iz vseh družbenih slojev – vstopnico za to kopališče si lahko privošči vsak, tukaj so vsi enaki.
Kopališče je idealno za družine z majhnimi otroki, saj bazene obdaja naravna senca borovega gozdička. Sicer pa so na voljo štirje bazeni, igrišče za odbojko, nogometno in košarkarsko, ter tenis igrišče, otroško igrišče, trampolini, restavracija in bari.
Do kopališča najlažje pridete z avtobusom številka 38A, ki vozi s postaje podzemne železnice linije U4 Heiligenstadt. Izstopite na postaji “Krapfenwaldgasse”. Od tam pa je 10 minut hoje po že prej omenjeni čudoviti okolici do kopališča. Okoliški grički ponujajo tudi številne opcije za piknik v naravi, stran od mestnega vrveža. Priporočam tudi, da morda obiščete katero od lokalnih tavern oziroma heuriger, kot se imenujejo. Gre za taverno, njihovo različico naše osmice, kjer lokalni pridelovalci vina strežejo svoje lastno vino in preprosto lokalno hrano. Če niste vedeli, dunajsko vino je odlično! Zraven pa si privoščite fižolovo solato z bučnim oljem, domač narezek in za sladico kolač z marelicami.
3. Donavski kanal
Pred vrvežem na mestnih ulicah lahko pobegnete tudi tako, da se spustine nivo nižje, ob donavski kanal. Gre za umetniško galerijo na prostem, saj ga krasijo nešteti grafiti. Hkrati pa se vzdolž vrstijo številni lokalčki, kjer lahko lenarite v udobnih ležanikih in prste zakopljete v mivko, medtem ko se hladite s hladnim Ottakring pivom (gre za eno najbolj znanih dunajskih pivovarn in nosi enako ime kot 16. bezirk torej Ottakring).
4. Ne pozabite na pande!
Obiska dunajskega živalskega vrta se bodo razveselili tako veliki kot mali. Živalski vrt se nahaja znotraj vrtov znamenite palače Schönbrunn,je najstarejši živalski vrt na svetu in je bil večkrat zaporedoma izbran za najboljši živalski vrt v Evropi. In ko ga boste obiskali, vam bo hitro jasno zakaj. Gre za čudovito urejen park s klasično dunajsko arhitekturo (zgraditi ga je dal mož Marije Terezije, Franc I. Štefan Lotarinški leta 1752) zagotovo pa sta glavna atrakcija panda dvojčka Fu Feng in Fu Ban.
Živalski vrt pa velja tudi za enega najbolj modernih. V živalskem vrtu sicer lahko med drugim opazujemo tudi polarne medvede, pingvine, orangutane in še številne druge živali. Da pa je celotno doživetje še bolj zanimivo za otroke, so skozi celoten park na voljo razne igre, skozi katere se učijo in spoznavajo živali.
Do živalskega vrta pridete z javnim prevozom in sicer:
Linija U4 podzemne železnice: postaja Hietzing
Travmaji št.: 10, 58, 60
Avtobusi: 51A, 56A, 56B, 58A
5. Bolj umetniško na Dunaju ne gre
Muzejski predel mesta MuseumsQuartier Wien je z 9.000 kvadratnimi metri površine in 60 kulturnimi ustanovami ne le eden največjih na svetu, ampak je s svojimi notranjimi dvorišči, kavarnami in trgovinicami tudi prava oaza miru znotraj mesta. Tukaj se tudi zgodovinska arhitektura sreča z modernim dizajnom in celo subkulturami. Tukaj bodo navdih našli ljubitelji likovne umetnosti, glasbe, mode, teatra, ulične umetnosti, dizajna, fotografije in še mnogo več. Sama sem bila še posebno navdušena nad ploščadjo med muzeji in galerijami, kjer bi človek lahko ob dobri dunajski kavi in Manner napolitankami posedal in klepetal o umetnosti cele dneve. Omeniti pa velja tudi moj najljubši muzej Leopold Museum, ki je izjemen že v arhitekturnem smislu, torej stavba sama po sebi, hkrati pa vedno gosti izjemno zanimive umetniške razstave.
6. Bi se kopali v Donavi?
Kopališče Strandbad Gänsehäufel je otoček na Donavi sredi mesta, ki nudi številne možnosti tako za prebivalce Dunaja kot za turiste, ki želijo uživati na plaži sredi mesta. Na voljo so tako bazeni kot sama obala Donave. Donava je čez poletje nevejetno topla in prijetna za kopanje. Vsak pa lahko najde senco pred žgočim soncem v zavetju dreves. Za tiste bolj pogumne je na voljo tudi nudistična plaža. Na otočku so tudi igrišča za otroke, igrišče za odbojko, košarko in nogomet. Ljubitelji vodnih športov si lahko tudi izposodijo pedolin, kajak ali sup desko in tako zaplujejo okrog otočka. Na otoku so seveda tudi restavracije in bari.
Do otoka pridete s posebnim avtobusom, ki vas bo pobral na postaji Kaisermühlen linije U1 podzemne železnice. Avtobus vozi vsak dan, vsakih 10 minut. Avtobus med tednom začne zjutraj voziti že ob 8.50, za vikende in praznike pa ob 7.50. Zadni večerni avtobus se z otoka vrača zvečer 20.15.