Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje je v sporočilu za javnost zapisala, da napoved in ravnanje ministrstva ne razkrivata le neodgovorne priprave načrta za porabo proračunskih sredstev, zaradi katere je denarja sredi leta preprosto zmanjkalo, ampak tudi popolno pomanjkanje odgovornosti do šolajočih se otrok, še posebej tistih, ki živijo na socialnem robu ali že pod pragom revščine.
Država se bo po njihovem mnenju tudi tokrat kot že velikokrat prej ne zaveda dejanske revščine v Sloveniji, s katero se vsak dan ukvarjajo v ZPM Ljubljana Moste – Polje. “Nadvse neresno in nedopustno je družinam in mladini med šolskim letom preprosto oznaniti, da je denarja za njihovo pot v šolo – zmanjkalo! Subvencija prevoza številnim med njimi dejansko omogoča šolanje – brez subvencije pa ne morejo več obiskovati šole. To so družine, v katerih otroci že zaradi izgube samo 10 evrov od danes do jutri nimajo več možnosti oditi v šolo. Družine pa zdaj čaka podražitev celo do 152 evrov!,” so še zapisali.
Kot pravijo,bodo ob tem ukrepu največjo škodo utrpeli šolajoči se mladostniki z dostikrat zapostavljenega podeželja, daleč od urbanih središč, ki imajo najdaljšo pot do šole in so tudi sicer prikrajšani pri možnostih za izobraževanje.
“Ob naraščajoči brezposelnosti in poglabljanju revščine denarja za subvencioniranje prevoza dijakov in študentov v naši državi ne sme in ne more zmanjkati! Nepremišljeno in neresno ravnanje odgovornih posega v ustavne pravice in pravice otrok, saj grobo posega v dejanske možnosti velikega dela slovenskih dijakov in študentov za šolanje in pridobitev izobrazbe. S tem jim omejuje pravico do socialne države in do enakih možnosti, tudi pri izobrazbi. ‘Država ustvarja možnosti, da si državljani lahko pridobijo ustrezno izobrazbo,’ določa Ustava RS. Jo sme ministrstvo kršiti s tako neodgovorno ugotovitvijo, da je denarja nenadoma zmanjkalo?,” se sprašujejo.
Zato pozivajo najodgovornejše v vladi: ministra za infrastrukturo in prostor, ministra za finance, ministra za izobraževanje, znanost in šport, šolstvo, ministrico za delo, družino in socialne zadeve in predsednico vlade, da takoj jasno in glasno, z resno zavezo mladim povedo, da bodo subvencije izplačane natanko tako, kot to določa zakon. Naj dijaki in študentje vedo, da bodo tudi v prihodnje lahko hodili v šolo!
Hkrati pa postavljajo javno vprašanje pristojnemu ministrstvu, s čim lahko utemelji, da mu je pri vseh nerazumnih izdatkih države zmanjkalo denarja prav za to pomembno subvencijo? Kaj je torej bolj pomembno kot izobrazba?