Selfiji so trenutno največji hit na družbenih omrežjih. Vsi jih delajo in vsi objavljajo. Verjetno pa si ne bi mislili, da ima lahko tako nedolžna stvar tudi negativne posledice za človeško psiho. Dokaz za to je primer Dannyja Bowmana, 19-letnika, ki je na dan s svojim iPhonom posnel tudi do 200 selfijev.
Življenje mu je rešila mama
19-letni Danny je šel celo tako daleč, da se je izpisal iz šole, pol leta ni šel iz hiše, shujšal je za 12 kilogramov, da bi bil na fotografijah lepši, postal pa je celo agresiven do svojih staršev, ki so ga poskušali ustaviti. V obupanem poskusu, da se reši svoje nevarne obsesije, je Danny vzel prevelik odmerek drog. Na srečo mu je življenje rešila mama Penny. Britanski mediji trdijo, da je Danny Bowman prvi britanski odvisnik od selfijev. Po poskusu samomora se sedaj počasi vrača nazaj v normalne življenjske tirnice. Po zdravljenju na intenzivni negi v bolnišnici in odvajanju od odvisnosti od tehnologije, obsesivno-kompulzivne motnje in telesne dismorfične motnje oziroma strahu pred grdoto.”Skušal sem posneti popolni selfie in vsakič, ko mi to ni uspelo, sem želel umreti. Izgubil sem prijatelje, šolo, zdravje in skoraj življenje,” priznava Danny. Vodja psihiatrije na kliniki, kjer se je zdravil Danny, da je fotografiranje samega sebe, oziroma snemanje selfijev, tako razširjeno, da se lahko že obravnava kot duševna motnja. Seveda pa je Dannyjev primer ekstremen, poudarja dr. David Veal s klinike, ki je najstniku pomagala, da je prenehal uporabljati svoj iPhone.
Zasvojen je bil s komentarji drugih
“Vse kar mi je bilo važno je, da imam ob sebi svoj mobilni telefon in da se lahko v vsakem trenutku fotografiram. Ljudje se sploh ne zavedajo, da lahko potreba po objavljanju lastne fotografije na facebooku sli twitterju uide izpod kontrole. Želite, da vas drugi sprejemajo, in s tem postanete tako obsedeni, da vas to lahko uniči. To je resničen problem, tako kot so odvisnosti od drog, alkohola ali kockanja. Ne želim več tako živeti,” še prizna Danny, ki je na dobri poti k ozdravitvi. Svoj prvi selfie sem na facebooku objavil, ko sem bil star 15 let. Ljudje so začeli objave komentirati, toda otroci znajo biti tudi kruti. Nek fant mi je napisal, da je moj nos prevelik, drugi je komentiral mojo kožo. Začel sem se vedno več fotografirati, da bi naposled le dobil pozitivne komentarje. Popolnoma me je dvignilo, če bi nekdo napisal v komentar kaj pozitivnega, hkrati pa čisto dotolklo, če je bil komentar negativen,” tako Danny.
Norija okrog fotografiranja samega sebe in objavljanja selfijev na družbenih omrežjih traja že več kot 5 let, za popularnost so pa v zadnjem času so še dodatno poskrbeli zvezdniki. Lansko leto je celo Oxford English Dictionary besedo selfie razglasil za besedo leta.