Že mogoče, da za Pijo Šumer, nekdanjo udeleženko za miss športa, še nisi slišala, a ko ti razložimo, da nadarjena študentka medicine tekmuje z vodnim skuterjem, jo boš zagotovo ohranila v spominu. In ne le, da Pija tekmuje z vodnim skuterjem, temveč tudi posega po vrhunskih rezultatih. Z drugega in tretjega kroga svetovnega prvenstva UIM ClassPro (odvijala sta se na Sardiniji in Korziki) je namreč prišla okitena s srebrno medaljo!
Adrenalina polni 21-letnici iz Črete pri Mariboru smo zastavili nekaj vodnoskuterskih vprašanj.
Ženska.si: Pija, tekmovanje z vodnim skuterjem med Slovenci ni ravno najbolj razširjen in poznan šport. Za kakšno disciplino pravzaprav gre?
Pija Šumer: Šport, s katerim se ukvarjam, se imenuje jet-ski oziroma vodni skuterji slovensko. Poznamo sedeče in stoječe vodne skuterje in da kar na začetku pojasnim, da so moja ‘panoga’ stoječi skuterji, se pravi, se na njih stoji. In da na tem mestu še povem, da tekmujem v krožnih dirkah (ne npr. prostem slogu, ki je tudi dokaj dobro poznan v Sloveniji, zaradi bratov Florjančič, ki sta zelo uspešna na tem področju).
Ženska.si: Pija, kako ste pravzaprav prišli v stik z vodnim skuterjem? Kdaj ste prvič sedli nanj in kaj vas je gnalo k temu, da začnete z vodnim skuterjem tudi tekmovati?
Pija Šumer: Že od malega sem bila predana športu, pri svojih 5-ih letih sem pričela tekmovati v alpskem smučanju, kateremu sem posvetila polnih 11 let. Po nekaj poškodbah sem misel o profesionalni smučarski karieri morala opustiti in takrat sem ugotovila, da kljub temu brez športa ne gre. Ker sem že od malega oboževala ‘bencinske športe’ (med letoma 2001 in 2005 sem nastopala tudi v državnem prvenstvu v go-kartu), ker sem od 8. leta, sicer zgolj za hobi, na morju vozila vodni skuter in ker so dirke z vodnimi skuterji pravo nasprotje mrazu, snegu in megli, ki sem jih imela za nekaj časa dovolj, sem se odločila, da je to šport zame. Ker mi tekmovanja in doseganje rezultatov predstavlja izziv, sem se torej leta 2006 odločila, da bom pričela z njimi tudi tekmovati.
Ženska.si: Kako je pravzaprav videti tekmovanje z vodnim skuterjem? Kakšna so pravila tekmovanja?
Pija Šumer: Tekmovanja z vodnimi skuterji potekajo na morju ali v sladkih vodah (jezerih, rekah…) in sicer poznamo tri panoge – stoječi skuterji, sedeči skuterji in prosti slog. Znotraj teh ločimo še kategorije glede na moč motorjev. Tekmovalci s stoječimi (ali sedečimi) skuterji tekmujemo v 10- do 15-minutni dirki, ki poteka po z bojami označeni progi, medtem, ko v prostem slogu vsak tekmovalec v 2-minutnem nastopu prikaže svoje vragolije.
Ženska.si: Kakšnih tekmovanj ste se že udeležii in kakšni so vaši uspehi?
Pija Šumer: V preteklosti sem se že udeležila tekmovanj vseh ravni- od tega, da vsa leta tekmujem za Slovensko državno prvenstvo in pokal Alpe Adria, kjer nastopajo tekmovalci s Slovenije, Hrvaške, Italije, Avstrije, Madžarske, Češke, Slovaške, Nemčije in še in še, sem se v sezoni 2007 udeleževala tekmovanj za evropski pokal serije EJSBA (European Jet Ski and Boat Association). Lani sem nastopila najprej na evropskem prvenstvu serije UIM (Union Internation Motonautique) in tekmovanju svetovnega prvenstva UIM, nato pa sem sezono kronala še z nastopom na svetovnem prvenstvu serije IJSBA (International Jet Ski and Boat Association) v ZDA. V letošnji sezono bom nastopila še na vseh tekmovanjih svetovnega prvenstva serije UIM (3 od 5 dirk so že bile) in na evropskem prvenstvu serije IJSBA.
Ženska.si: Je to sicer pretežno moški šport?
Pija Šumer: Mislim, da je to, da gre za pretežno moški šport, zgolj stereotip. Ženske smo že mnogokrat dokazale, da smo moškim na progi lahko povsem enakopravne, na drugi strani pa kljub temu, da se za ta šport v nekoliko večjem odstotku odloča moška populacija, je žensk v zadnjem času vse več. Imamo tudi svojo kategorijo, kjer se lahko pomerimo med seboj. Lahko rečem, da je v tem športu prednost in slabost biti ženska. Prednost – kot ženska lahko nastopaš tudi v moški kategoriji (obratno seveda ne), slabost pa – gre za fizično naporen šport in ker smo ženske telesno šibkejše se toliko težje spopademo z moško konkurenco. Vendar jaz pravim: Ko nadenemo čelado, se razlike med spoloma zabrišejo, vsi smo enaki in vsak lahko zmaga.
Ženska.si: Kako se pripravljate na tekmovanje in kje najraje trenirate? So potrebne tudi kondicijske priprave?
Pija Šumer: V času zimskega pripravljalnega obdobja izvajam kondicijske priprave predvsem v fitnesu, ki so tudi temeljnega pomena, saj gre za fizično naporen šport. Takoj, ko se vreme v sosednji Italiji izboljša, pa prve treninge izvajam predvsem tam. Zaradi narave mojega študija se v zimskem času ne morem odpravit na treninge na skuterju v tople kraje. Najbolj priljubljene lokacije za trening ravno nimam, saj zaradi razmer, ki vladajo pri nas (tukaj gre predvsem zato, da na morju zaradi kopalnih površin težko najdemo mesto in da glede sladkovodnih virov veljajo določeni zakoni) izbire za treninge ni velike in sem zadovoljna že s tem, da lahko trening sploh izvajam.
Ženska.si: Za kako drag šport gre? Kaj vse sodi med nepogrešljivo opremo?
Pija Šumer: Nasploh športi, ki so povezani z bencinom, ne slovijo kot ravno poceni, kar lahko rečem tudi za vodne skuterje. Na tem mestu, bi rada povedala, da je zaradi neprepoznavnosti tega športa in nasploh zaradi ne vlaganja v moto športe v Sloveniji s sponzorji težko in da mojo športno pot v celoti financirata moja starša.
Že sam skuter je kar zalogaj, potrebne pa je še veliko opreme brez katere ne gre. K povsem osnovni opremi poleg skuterja – običajno ima vsak tekmovalec vsaj dva (jaz imam 3), sodi še neoprenska obleka, čevlji, rokavice, rešilni jopič, čelada in očala. Ker tukaj izid dirke ni odvisen zgolj od tekmovalca, ampak tudi od tehnike, so nepogrešljivi rezervni deli, ki jih tudi ni malo. Dirke potekajo povsod po Evropi, zato skuterje in vso opremo naložimo v prikolico, ki jo priklopimo za avtodom in tako potujemo naokrog. Kadar so dirke nedosegljive po cesti, skuterje zapakiramo v kontejnerje in jih skupaj z opremo z letalom pošljemo na kraj tekmovanja.
Ženska.si: Ste imeli v preteklosti kakšne slabe izkušnje s poškodbami? Kaj so največje nevarnosti pri tekmovanju in na splošno uporabi vodnega skuterja?
Pija Šumer: Poškodbe se pri vrhunskem športu vedno dogajajo in tega se zavedam, čeprav do sedaj na tem področju še nisem skupila kakšne hujše (če odštejemo udarnine, odrgnine…). Včasih se pošalim, da sem svojo ‘kvoto’ poškodb že porabila pri smučanju in da je takrat bilo dovolj za nazaj in naprej. Sicer je voda ob padcu mehkejša, kot na primer asfalt, vendar pa zaradi visokih hitrosti, ki jih skuterji dosegajo, včasih deluje zelo podobno asfaltu.
Ženska.si: Malo za šalo, malo zares. Uporaba vodnih skuterjev je številnim znana iz nadaljevanke Obalna straža? Ste kdaj pomislili, da bi kasneje tudi sami zašli v te vode?
Pija Šumer: Kolikor poznam razmere, se pri nas skuterjev (zaenkrat) ne uporablja v te namene. Bi bilo pa zanimivo in bi se z veseljem priključila enoti Obalne straže.
Ženska.si: Vožnja s skuterjem se zdi na prvi pogled izjemno adrenalinska.
Pija Šumer: Res je. Skuterji dosegajo hitrosti tudi do 100 km/h in, kot je ljudem bližje, je že vožnja z motorjem pri 100 km/h adrenalinska. Še toliko bolj adrenalinsko pa je, ko se nas na progo spusti 20 tekmovalcev in se začne boj za najboljša mesta.
Ženska.si: Se spuščate tudi v druge adrenalinske pustolovščine?
Pija Šumer: Vedno sem ‘ZA’ adrenalinske podvige. Kot sem prej omenila, imam najraje športe, ki so povezani z bencinom – imam svoj motokros motor in kadar imam čas, rada sedem nanj, zimske dni rada preživljam na belih strminah, za kaj drugega pa, čeprav bi še želela poskusit, mi skoraj ne preostane več časa.
Ženska.si: Kaj bi svetovali tistim, ki se še nikoli niso peljali z vodnim skuterjem?
Pija Šumer: Da morajo poskusiti! Pri tem je pomembno, da poskrbijo za svojo varnost in sicer s tem, da oblečejo rešilni jopič, in pa za varnost kopalcev v okolici s tem, da upoštevajo pomorske predpise.
Ženska.si: Radi stopite na vodni skuter tudi med dopustom? Vas lahko kdaj dopustniki opazujejo med izvajanjem kakšnih akrobacij?
Pija Šumer: Običajno, ko si vzamem dopust, doma pustim tudi skuter. Zaradi natrpanega urnika tekmovanj in treningov v toplejšem delu leta in študijskih obveznosti moj dopust traja le nekaj dni, zato ga takrat zares izkoristim za počitek, da si napolnim baterije. Konec koncev pa tudi on (skuter) potrebuje malo počitka, hehe.
Pija Šumer te zagotovo ni pustila ravnodušne. Če bi si jo rada ogledala, boš imela priložnost že 2. in 3. julija v okviru festivala Lent v Mariboru, kjer se bo odvijalo tekmovanje za pokal Alpe Adria. To že tradicionalno poteka na obrežju reke Drave.
Za konec pa še nekaj Pijinih največjih uspehov:
1. mesto Alpe Adria Cup 2011, Expert Ski Stock (moška kategorija), Baška Voda HRVAŠKA2. mesto UIM ClassPro World Champioship 2011, Ski Women F1, Sardinija ITALIJA2. mesto UIM ClassPro World Champioship 2011, Ski Women F1, Korzika FRANCIJA3. mesto UIM ClassPro World Champioship 2011, Ski Women F1, Doha KATAR2. mesto IJSBA World Finals 2010, Novice women ski limited, Arizona ZDA 4. mesto IJSBA World Finals 2010, Novice ski limited (moška kategorija), Arizona ZDA 1. mesto skupno pokal Alpe Adria 2009 in 2010 kategorija Expert Ski Ladies3. mesto UIM european tour 2010, Ski Women F2, Mirandela PORTUGALSKAdržavna prvakinja Slovenije 2006, 2007, 2008, 2009 in 2010 kategorija Expert Ski Ladiesdržavna prvakinja Slovenije 2010 kategorija Expert Ski Limited 3. mesto IJSBA World Endurance 2009, Ski open, Beograd SRBIJA