Medtem ko smo preveč zaposleni z zgražanjem in obsojanjem muslimanov, nas Najat Belkacem, francoska ministrica za šolstvo po tihem opominja, da so priseljenci v resnici bogastvo, ne pa nepotrebno zlo, kot jih želi prikazati politika in mediji. Najat nas tudi opominja, da je to, da verjamemo v naše otroke in da v njih investiramo s pravo vzgojo, pravimi vrednotami, in pravo izobrazbo, potencial, ki nima meja.
Pot od Maroka do Pariza je bila dolga
Najat se je rodila v družini s sedmimi otroki, ki je živela na maroškem podeželju. In čeprav je bila kot otrok pastirica, je kasneje diplomirala na pariškem političnem inštitutu in se še istega leta pridružila socialistični stranki, ki se je zavzemala za krepitev lokalne demokracije, boj proti diskriminaciji, zavzemanje za človeške pravice in enakopraven dostop do zaposlitve ter stanovanj. Maja leta 2012 je v Hollandovi vladi postala ministrica za ženske pravice in predstavnica vlade. Dve leti kasneje je postala ministrica za šolstvo v Vallsovi vladi. Sicer pa se zelo jasno zavzema za prisilo francoske vlade, da filtrira sovražni govor, predvsem homofobičen, na twitterju, ki je po francoskem pravu nezakonit. Tudi glede istospolnih porok v Franciji je dejala, da je to, da se jih uzakoni, stvar zgodovinskega napredka, ki je neizbežen.
Sami postanimo sprememba, ki jo želimo videti v svetu!
Naj povemo, da se je Najat odločila, da bo uspela v politiki, ko je opazovala vzpon Jeana-Marie Le Pena in francoske desnice. Spominja se, kako je na prvi dobrodelni prireditvi, ki jo je organizirala, pri vratih pozdravljala goste, številni pa so jo zamešali za služabnico, ki pri vratih jemlje plašče in jih obeša v garderobo. Danes jo imenujejo “novi obraz Francije”. Najat je tako dokaz, da najbolje utišamo sovražnike in dvomljivce s tem, da sami postanemo sprememba, ki jo želimo videti v svetu.