Jacinda, ki je januarja preko družbenih omrežij sporočila, da je noseča in da s partnerjem Clarkom Gayfordom junija pričakujeta prvega otroka, bo tako postala ne le najnovejša svetovna politična zvezdnica, ampak mama hkrati. Kasneje je novinarjem priznala, da je za nosečnost izvedela šest dni prej, preden je postala premierka, ter da jo je to presenetilo. Na porodniškem dopustu bo vsega šest tednov, sicer pa bo za otroka skrbel njen partner Clark. Njen partner Clarke je “zvezdnik” tudi sam po sebi, saj ima svojo ribiško oddajo. Par o poroki ne razmišlja zaenkrat.Ko so ji novinarji prvi dan službe zastavili vprašanje, kako misli usklajevati službo in družino, je dejala, da je to za 21. stoletje popolnoma neprimerno vprašanje. In Jacinda je res ženska 21. stoletja, močna, uspešna in navdih vsem ženskam po svetu, da zmorejo vse, česar se lotijo.
Niti Trump je ne more vreči s tira
Lani jeseni se je Ardernova udeležila dveh velikih mednarodnih srečanj, med drugim tudi foruma o ekonomskem sodelovanju Azije in Pacifika, kjer jo je Donald Trump zamešal s Sophie Trudeau, ženo kanadskega premierja. In na večerji po omenjenem forumu sta imela Trump in Ardernova še eno neprijetno interakcijo, ko se je Trump obdregnil ob rezultate volitev na Novi Zelandiji in dejal, da je “ta gospa v svoji državi dvignila kar nekaj prahu”, ona pa mu je posmehljivo odgovorila “nihče ni protestiral, ko sem bila jaz izvoljena”. Jacita se zaveda resnice o tem, kaj lahko premier ali premierka Nove Zelandije, države, ki ima manj kot 5 milijonov prebivalcev, doseže na mednarodnem parketu. “Že res, da smo majhni, vendar lahko svoj delež prispevamo tako, da se zavzamemo za to, v kar verjamemo,” je dejala in se s tem naslonila predvsem na dolgoletno zavzemanje Nove Zelandije za odpravo jedrskega orožja, prav tako resno pa bi se rada zavzela in pozvala k ukrepanju glede klimatskih sprememb. “Obdani smo z otoškimi državami, ki bodo kmalu močno čutile klimatske spremembe, zato čutim, da imamo odgovornost do tega,” pravi.
Ne vloge premierke niti vloge mame ni pričakovala
Jacinda sprva ni želela vloge premierke. Vsaj ne še. Izhaja namreč iz izjemno povezane mormonske družine in tudi sama si je najprej s svojim partnerjem želela ustvariti svojo družino. Z Gayfordom sta ravno načrtovala, da bi poiskala medicinsko pomoč glede zanositve, potem pa, tri tedne po njeni izvolitvi, je narava naredila svoje. “S Clarkom sva se ravno smejala, kako ni stvari na svetu, zaradi katere bi to leto lahko postalo še boljše in še bolj pomembno, potem pa je prišla ta novica. Toda nisem prva ženska na svetu, ki bo opravljala več stvari hkrati,” je povedala o tem, kako se je razveselila vesele novice.
Njen optimizem je nalezljiv
V enem od svojih govorov je razkrila, da si je kot otrok želela postati klovn. Potem pa je našla vzporednice med klovnom in politiko: “Vse, kar sem si kdajkoli želela početi, je bilo, da na nek način pomagam ljudem. “Ardern je v govoru poudarila tudi, da prihaja iz majhnega mesta in da je šele druga iz njene družine, ki je študirala. Potem pa je dodala: “Nisem si mislila, da bom premierka, ker o tem sploh nisem razmišljala. Vendar je v tem čar tega, da rečeš ja, saj pri vsakem kdaj pride trenutek, ko ti nekdo predlaga, da bi naredil nekaj, kar je izven tvoje cone udobja. V tem nisem nič drugačna ali posebna.” Nova Zelandija je imela v preteklosti že dve premierki, vendar nobena od njiju ni poskrbela, da bi bile možnosti in priložnosti tako nalezljive kot Ardenova, ki je imela med volitvami slogan “Let’s do this” (Naredimo to!).
Njena politika izhaja iz okolja, kjer je odraščala
Kot pravijo politični poznavalci, Jacinda izraža politični radikalizem in populistične pozive k uporu in spremembam, ki izhajajo iz njenega ozadja. Iz tega, da je hčerka očeta policista in kuharice v šolski kuhinji, ki je odraščala v delavskem in konzervativnem predelu Aucklanda. Starša pa sta se poleg službe ukvarjala še s pridelovanjem jabolk in hrušk, Jacinda pa jima je pri tem po šoli pomagala. Vozila je celo traktor. Čeprav so ji njeni vrstniki že v sredni šoli napovedali, da bi lahko postala premierka, pa je postala, ko se je pri 17.ih pridružila novozelanski laburistični stranki, velika tarča posmeha med prijatelji. Toda njena politična ozaveščenost je izhajala iz tega, da je vidla pomanjkanje v ruralni skupnosti, kjer je odraščala. Vsak dan je bila priča razširjenosti odvisnosti od drog in alkohola, sošolcem, ki niso imeli za kosilo. Vsa ta ozaveščenost jo je spodbudila, da se je po srednji šoli vpisala na vzporedni študij politologije in javnih odnosov. Leta 2008 je bila izvoljena za najmlajšo članico novozelandskega parlamenta.
Želi, da bi ljudje začeli drugače dojemati politiko
Bodoča mamica in seveda zelo zaposlena premierka ima tako zadnje čase vse manj časa za stvari ki jih rada počne s svojim partnerjem. Med drugim za gledanje televizijskih kriminalističnih serij, odhod v gledališče ali na koncert. Včasih sta tudi zelo rada skupaj hodila na ribolovne izlete in si potem iz svojega ulova skuhala večerjo. Ardernova je sicer prava strokovnjakinja v pripravljanju sashimija, toda sedaj, ko je tako zaposlena, večinoma kuha le Gayford. “Pogosto pozablja na obroke, zato je sedaj moja glavna naloga, da poskrbim, da dovolj in redno je,” pravi partner.
Ardernova je vedno trdila, da si želi, da bo njena politika prijaznejša in to energijo, nekakšen graciozen optimizem, se čuti tudi v zraku. “Trajalo bo verjetno kar nekaj časa, toda medtem si želim, da bodo ljudje začelu imeti drugačne občutke do svoje vlade.”