Sabina Eldomy je Slovenka, ki je islam sprejela za svoj način življenja, se poročila z Egipčanom Mohamedom Eldomy in preselila v Egipt, kjer so pred kratkim izbruhnili tudi siloviti protesti, o katerih je poročal cel svet. Sabina se ne želi fotografirati, spregovorila pa je o marsičem tako na svojem blogu »Bata«, ki je v času nemirov postal še bolj odmeven kot sicer, kot tudi v nekaterih slovenskih medijih. Njeno gospodinjstvo poleg moža sestavljajo tudi trije otroci in tašča, ki svojega slovenskega vnuka naravnost obožuje. Njen dom leži na obrobju mesta, kjer teče tudi odprta cesta do puščave, zaradi česar je bilo prav to območje udarna točka za razne tolpe. Ker policije ni bilo, so med nemiri za varnost soseske vsako noč poskrbeli kar stanovalci, med katerimi je bil tudi Sabinin mož. Mi smo jo med drugim povprašali tudi o tem, ali se kdaj namerava vrniti v Slovenijo.
Ženska.si: Pa začniva kar pri zapisih na tvojem blogu, s katerimi si vsej Sloveniji sporočala, kakšno je stanje v Egiptu in iz katerih sem razbrala povsem drugačno sliko, kot so jo ponujali svetovni mediji. Nekaj časa si bila tudi sama razočarana nad poročanjem določene slovenske novinarke. Zakaj?
Sabina Eldomy: Zato, ker od novinarjev pričakujem, da so nepristranski in zajamejo vse konce zgodbe. Novinarka nacionalne televizije Slovenije pa se je kar naprej zadrževala samo med protestniki in njena relacija je bila Tahrir, potem pa par sto metrov stran v hotel. Egipt pa ni samo en trg in par ulic okrog. Zato se mi je zdelo neprimerno njeno posploševanje na vse Egipčane.
Ženska.si: Če prav razumem, protesti niso odražali mnenja večine Egipčanov, med katerimi je kljub vsemu obstajala še vedno močna podpora nekdanjemu predsedniku Mubaraku. Tudi ti nisi imela težav z njegovim načinom vodenja države. Se sprememb veseliš ali bi vseeno raje ponovno videla na oblasti Hosnija Mubaraka?
Sabina Eldomy: Seveda si vsi želimo spremembe in nekaj boljšega. Mubarak nikakor ni bil opcija za jesenske volitve, že dlje časa se je vedelo, da ne bo kandidiral. Toda ljudje so se bali, da bo, kot je vse kazalo, na svoje mesto postavil sina Gamala, ki pa ga Egipčani ne marajo. Nekateri Egipčani pa še danes podpirajo Mubaraka, ravno prejšnji petek sem prav zato posnela video s shoda v podporo bivšemu predsedniku in ga objavila na svojem blogu, ker mi drugače nihče ne bi verjel. Še vedno jih je veliko, ki v predsedniku Mubaraku ne vidijo slabega človeka in zahtevajo spoštovanje do njega.
Ženska.si: Ko si doživljala trenutke stiske, ti je pomoč in zatočišče ponudilo kar nekaj komentatorjev s tvojega bloga. Kako pa se je odrezala slovenska ambasada? Bi se lahko po tvojem odrezala bolje ali so naredili vse, kar je bilo tisti trenutek v njihovi moči?
Sabina Eldomy: Res je. Ogromno Slovencev mi je bilo pripravljenih priskočiti na pomoč, pa tudi če je bila to samo lepa in topla beseda. Vsem tudi na tem mestu ponovno hvala. Veleposlaništvo Slovenije pa… najraje bi brez komentarja. Kajti nobene razlike ne bi bilo, tudi če jih sploh ne bi bilo v Kairu v tistem času. Prav nobene razlike. No ja, pardon, bila bi razlika, manj panike bi širili naokoli in nas ne bi delali nervozne, ko smo se pač znašli ujeti v tistem momentu, v brezizhodni situaciji. V takem trenutku je res panični uradnik, ki ti razlaga grozote, ki naj bi se dogajale okoli tebe, verjetno najslabša stvar, ki se ti lahko zgodi. Sploh če je to govoričenje vse, kar je pripravljen narediti. Ko sem videla, kaj so bile za svoje ljudi pripravljene narediti in so naredile druge države, kot na primer Srbija, mi res ni bilo vseeno. V Kairu imam namreč znanko, državljanko Srbije, tako da vem iz prve roke, kako zelo so jim pomagali.
Ženska.si: Poleg pomanjkanja hrane, bencina in zdravil so veliko nevarnost predstavljale tudi tolpe. Si imela sama kake težave s tatovi?
Sabina Eldomy: Mimo nas teče hitra cesta skozi puščavo do oaz in mi živimo res na obrobju, obdaja nas Sahara. Zaradi tega smo bili kar precej na udaru. Malo naseljene stavbe, brez zaščitnih zidov, lahek dostop in pobeg. Možje so z pomočjo vojske ujeli precej nepridipravov. Mrtvih, hvala Bogu, vsaj v moji ožji bližini ni bilo, je pa bilo precej izropanega.
Ženska.si: Kaj ti je bilo v trenutkih stiske največja tolažba?
Sabina Eldomy: Vedno mi je največja tolažba vera v Boga. Tako v dobrem kot v slabem. Molitev me pomiri in naseli mir v moje srce.
Ženska.si: V enem izmed svojih zapisov si omenila, da sta tvoja dva mlajša otroka svetlejše polti in bi bila zato za tatove zanimiva za ugrabitev. Je to tudi v normalnih razmerah tvoj pogost strah v tej državi?
Sabina Eldomy: Ja, res je. To je vedno, kadar gremo ven, moja največja skrb. Mi pač tu živimo in se ne zadržujemo samo na varnih mestih, kjer se zadržujejo turisti.
Ženska.si: Kakšne pa so razmere zdaj, po protestih? Ali trgovine, banke in druge ustanove delujejo nemoteno? Je hrane in zdravil dovolj?
Sabina Eldomy: Hrane in zdravil je dovolj. Banke so se odprle v nedeljo. Tudi uradi že delujejo. Medtem ko šole ostajajo zaprte.
Ženska.si: Prebrala sem, da te je močno prizadel vandalizem, ki se je zgodil v Egipčanskem muzeju med protesti. Misliš, da bo škoda kdaj popravljena in bodo predmeti našli svojo pot nazaj, kamor sodijo?
Sabina Eldomy: Ta muzej imam rada. Notri so stvari, ki so neprecenljivih vrednosti ne samo za Egipčane, ampak za cel svet. Ali bodo stvari vrnjene ali ne, res ne vem. Toda res ne vidim povezave med mirnimi protesti in revolucijo ter ropanjem in uničevanjem narodne dediščine. Nekaj Egipčanov je ob odsotnosti policije in vojske sicer z lastnimi telesi zaščitilo muzej… Če ne bi bilo njih, bi bila škoda verjetno še veliko večja.
Ženska.si: Se nameravaš z družino kdaj preseliti nazaj v Slovenijo ali boš ostala v Egiptu?
Sabina Eldomy: Seveda se nameravam vrniti v Slovenijo. Slovenija je moja domovina in tam sem doma. Toda to imam v načrtu za stara leta, če mi jih bo Bog naklonil.
Ženska.si: Se Egipčani karakterno močno razlikujejo od Slovencev?
Sabina Eldomy: Oh, pa kako! To je pa res kot noč in dan. Jaz se sicer trudim zliti z njimi tako, da sem jim čim manj v napoto, toda njihova pa verjetno nikdar ne bom.
Ženska.si: Kako je novico o selitvi v Egipt sprejel tvoj najstarejši sin Patrick?
Sabina Eldomy: On ima pravega očeta v Sloveniji. Z nami je odšel, da vidi, kako bi to izgledalo in da se potem sam odloči- pri očetu v Sloveniji ali pri mami v Egiptu… Odločil se je za Egipt. On se je tu vklopil kot da je že od nekdaj tu. Ljudje ga imajo čisto za svojega in moja egipčanska družina ga naravnost obožuje. Če posebej moja tašča. Sploh ni njen po krvi pa je njen najljubši vnuk, vsak dan tičita skupaj. Za poletne počitnice razmišljam, da bi po treh letih spet obiskali Slovenijo. Že sedaj mi pravi, da on ne gre…
Ženska.si: Kaj bi sporočila ženskam, ki se nameravajo poročiti s tujcem in se preseliti v tujo državo?
Sabina Eldomy: Hm… he, he, he. Ja, veste kaj… vsak je svoje sreče kovač.
Ženska.si: Kaj si želiš za Egipt v prihodnje?
Sabina Eldomy: Želim si samo mir in da pobudniki revolucije ne bi bili razočarani.