Elizabeth Holmes je ustanoviteljica in direktorica podjetja Theranos, ki se ukvarja z analizo krvi. Podjetje je ustanovila leta 2003, po tem, ko je že v prvem letniku pustila študij kemijskega inženiringa na univerzi Stanford. Pred tem je želela študirati medicino, vendar je misel na to opustila, ker se boji igel. Njena poslovna ideja je izhajala prav iz njenega strahu pred iglami. Meni namreč, da ljudje pogosto ne dajo pregledati svoje krvi, ker se bojijo igel. Povod za ustanovitev svojega podjetja pa je bil tudi njen stric, ki je zaradi prepozne diagnoze umrl za rakom. Holmesova se je takrat odločila, da bo našla boljšo, cenejšo in bolj učinkovito rešitev za delanje krvnih raziskav, kot jih ponujajo komercialni laboratoriji. Lansko leto je bilo njeno podjetje vredno 9 milijard dolarjev, njeno premoženje pa znaša 4,6 milijarde dolarjev, kar je več kot znaša premoženje medijske magnatke Oprah, ki se je na prej omenjeni lestvici žensk, ki so same ustvarile svoje premoženje, uvrstila šele na 5. mesto. Kot zanimivost lahko povemo še, da se je Madonna na tej lestvici uvrstila na 28. mesto, oblikovalka Donna Karan na 31., Beyonce pa na 49. mesto.
Ljudem skuša izboljšati kvaliteto življenja
Holmesova sicer doma nima televizorja in pravi, da dela vsak dan, od trenutka ko se zbudi, do trenutka ko se uleže v posteljo. Pravi: “Vse, kar šteje je to, da skušamo ljudem izboljšati življenje. Zato to delam. Zato delam tako kot delam. In zato imam tako rada to kar delam.”
Henry A. Kissinger, nekdanji ameriški državni sekretar in član upravnega odbora podjetja Theranos pa je Elizabeth opisal kot tehnološko vizionarko z železno voljo, ki združuje neustrašno in neomajno predanost z neverjetno šarmantnostjo, ter je predana temu, da zdravstveno oskrbo po celem svetu obrne na bolje.
Po vpisu na fakulteto je dobila posebno štipendijo v vrednosti 3000 dolarjev, da se loti raziskovalnega projekta. Takrat je naredila patent za poseben obliž, ki bi ga nosili na sebi in bi nadzoroval našo kri in jemanje zdravil. Na ta obliž bi lahko pritrdili tudi poseben čip imenovan telemedicine, preko katerega bi te stvari lahko nadzorovali tudi na daljavo. Ko je imela komaj 19 let je svojemu profesorju Robertosonu, jeseni leta 2003, predlagala, da bi ustanovila svoje podjetje. Za to je porabila denar, ki so ga njeni starši varčevali za njeno šolanje. Prvotno ime podjetja je bilo Real-Time Cure, vendar ga je kasneje preimenovala v Theranos (gre za skovanko besed therapy – zdravljenje in diagnosis – diagnoza). Sprva je podjetje delovalo v kleti enega od poslopij njene univerze, toda naslednji semester je študij opustila. Svoj čas je namenjala le še podjetju in profesor Robertson je deloval kot direktor podjetja. Podjetje je hitro začelo rasti. Danes ima Holmesova na svoje ime v ZDA registriranih kar 18 patentov, po svetu pa še dodatnih 66, kot soizumiteljica pa je podpisana pod več kot 100 patentov.
Svoje sanje je začela uresničevati že v mladosti
Kot pišejo pri Forbes, podjetje Theranos zagotavlja hitrejšo, cenejšo in manj bolečo analizo krvi kot ostali laboratorji in lahko le za delček cene komercialnih laboratorijev analizira kapljo krvi, ki jo vzamejo s posebno paličico iz prsta, izvedejo pa lahko do 30 različnih testov te krvi. Do sedaj imajo v ZDA, Kaliforniji in Arizoni, že 41 Theranosovih laboratorijev, Holmesova pa je bila v državi Arizona tudi zelo aktivna pri zavzemanju za sprejetje zakona, ki bi omogočal ljudem, da dajo lahko svojo kri analizirati, ne da bi jim moral to predpisati njihov zdravnik. To bi lahko rešilo številna življenja.
Kot je povedala v intervjuju za CNN ima veliko mladih dobre ideje: “Mladi imajo neverjetne ideje, toda včasih časih predolgo čakajo, preden svoje življenje popolnoma posvetijo nečemu. jaz sem začela zelo zgodaj.” In kaj je njena vizija? Majhen pik, da priteče kri, ki se zbere v posodico manjšo od kovanca. Na tem vzorcu krvi potem lahko izvedejo ogromno testov in precej hitreje kot pri klasičnih preiskavah krvi. Njeno mnenje je, da bo prav ta preprost in neboleč način testiranja krvi ljudi spodbudil k temu, da ne bodo imeli več strahu in bodo bolj verjetno dali testirati svojo kri. To pa pomeni, da bodo lahko zdravniki hitreje odkrivali bolezni. To je njen ključni cilj. Theranos Wellness Centri, ki so nastali v navezi z verigo lekarn Walgreens, na svoje paciente delujejo pomirjajoče, predvaja se namreč umirjena glasba, na voljo so sproščujoče revije za branje, kri ti vzamejo z enim samim zbodom v prst. Elizabeth si želi, da bi bili ti centri dostopni vsakemu Američanu v radiju le nekaj kilometrov oddaljenosti.