Za družino Zapp je zadnjih 11 let dom postal njihov avtomobil. Po svetu namreč potujejo z nedoločeno končno destinacijo že vse od leta 2000. Prepotovali so že štiri kontinente, med potovanjem pa sta Herman in Candelaria Zapp postala tudi starša štirim otrokom. Herman (42 let) in njegova žena Candelaria (40 let) sta začela s potovanjem iz Argentine leta 2000 in svojo pot nadaljevala čez Južno in Severno Ameriko, Afriko prav tako pa tudi Avstralijo in Novo Zelandijo. Trenutno se 6-članska družina nahaja na popotovanju po Aziji.
Herman in Candelaria sta se spoznala pri rosnih 10-ih letih
Herman, ki je bil rojen v San Franciscu, se je že kot majhen deček preselil v Argentino k svojemu dedku na ranč. Kot 10-letni fant je spoznal svojo ljubezen Candelario, vse od takrat pa je par skoraj nerazdružljiv. Poročila sta se leta 1996 in se odločila za prvo popotovanje iz Argentine do Aljaske.
Skušala sta si ustvariti dom in zaživeti v Argentini, a ju je popotovanje znova premamilo
S svojo potjo sta začela leta 2000 v Argentini, tja pa sta se vrnila tudi leta 2004 z namenom, da se ustalita in si ustvarita družino, a sta tam zdržala zgolj nekaj tednov, saj sta ugotovila, da ju pot tako privlači, da ne moreta ostati na enem mestu. Od takrat ves čas potujeta. Od leta 2005 do 2007 okoli Južne Amerike, nato v Srednjo Ameriko in ZDA ter v Kanado. Družina Zapp pa se je podala tudi na razburljivo pot po Aziji.
Na svojemu potovanju se za gorivo, hrano in prenočišče obrnejo na tamkajšnje prebivalce
Na prvem potovanju je bil problem predvsem denar, zato sta se odločila, da se bosta v prihodnje na potovanjih zanesla na prijaznost tamkajšnjih prebivalcev, ki bi jim ponudili začasno zatočišče, hrano in gorivo. “Smo srečni, imamo vse, kar potrebujemo, in mislimo, da moramo nadaljevati,” pravi Herman, ki se s svojo družino nahaja na Filipinih. Edina ovira, s katero se družina srečuje, je, da ima njihov 83-let star avtomobil nekoliko omejeno hitrost, s katero lahko potuje, zato se držijo načela: počasi se daleč pride. Sicer noči preživijo v šotoru, ki ga postavijo poleg svojega avta, pogosteje pa najdejo prijazne lokalne ljudi, ki jim za eno noč priskrbijo prenočišče. V enajstih letih jim je pomagalo že več kot 12 tisoč različnih ljudi, saj so dobili zatočišče za kar 90 odstotkov prespanih noči.
Vsak od otrok je rojen v drugi državi
Zanimivo je, da ima vsak izmed otrok različno državljanstvo. Najstarejši (8 let) je rojen v Severni Karolini, petletni fant v Argentini, triletna Paloma v Vancouvru in najmlajša (1 leto) v Avstraliji. Otroke šolata njuna starša, ki se prek spleta redno pozanimata, kaj morajo otroci v določenem razredu znati. “Kaj je boljšega za moje otroke kot to, da se učijo s tem, da spoznavajo cel svet,” pravi Herman in dodaja: “Moji otroci v živo vidijo vse tiste stvari, ki jih drugi le v knjigah. Spoznavajo različne jezike in različne kulture.” Herman in Candelaria sta napisala tudi nekaj knjig o svojem potovanju, ki se sicer uspešno prodajajo.
In kdaj se bo potovanje zaključilo?
Kar se tiče vprašanja, kdaj bodo s potovanjem zaključili, družina Zapp odgovarja, da glede na to, da so prevozili že skoraj razdaljo od Zemlje pa do Lune, se zaenkrat še ne mislijo ustaviti.