Kronanje kralja Karla III. in kraljice Camille naj bi Britanci v nedeljo proslavili tudi s t. i. velikim kosilom ob kronanju. Gre za slavnostno kosilo na prostem, katerega namen je druženje prijateljev, znancev, sosedov, sorodnikov ali naključno zbranih v času kronanja.
Britanska monarha sta za to priložnost delila recept za pito, t. i. kronanjski quiche (coronation quiche). Uradna jed za kronanje naj ne bi bila predraga in zapletena, hkrati pa naj bi bila primerna za vegetarijance. Toda kiš s špinačo, bobom in pehtranom je bil že kmalu po objavi deležen kritik, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Britanski poslanec Jacob Rees-Mogg je dal vedeti, da si niti v sanjah ne bi upal poskusiti te jedi. “Ne maram kiša, je odvraten. Poleg tega je v njej bob, kar je ravno tako odvratno,” je po poročanju britanskega časnika The Telegraph dejal ob robu obiska kralja v parlamentu.
Na ostre kritike je jed naletela tudi v Franciji, kjer poznavalci opozarjajo, da obstaja samo ena vrsta kiša, in sicer kiš lorraine, ki je svoje dobil ime po severovzhodnem delu države, od koder prihaja. Narejen je iz krhkega testa, mešanice jajc in smetane s kančkom muškatnega oreščka ter majhnih koščkov slanine.
Laurent Miltgen-Delinchamp, član združenja Quiche Lorraine Guild je za britanski časnik The Times dejal, da kronanjska pita sploh ni kiš. Tudi Evelyne Muller-Derveaux, predsednica združenja, ni bila navdušena nad britanskim receptom.
“Poimenovali so jo kiš, vendar bi raje rekla, da gre za slani kolač,” je dejala. Vseeno pa je poudarila, da se ime jedi pogosto napačno uporablja tudi v Franciji. “Ko to počnejo Angleži, me to manj šokira,” je še dodala.
Kraljeva družina sicer kljub kritikam upa, da se bo recept uveljavil v britanski kuhinji.