Obsesivno-kompulzivna motnja (OKM) je četrta najbolj pogosta možganska motnja in je vsaj tako pogosta, kot sta astma in sladkorna bolezen. Pojavi se lahko kadarkoli in običajno je potrebnih veliko let, da se postavi pravilna diagnoza. Za obsesivno-kompulzivno motnjo so značilne vsiljive misli, ki postanejo obsesivne in ponavljajoča se dejanja kot poskus olajšanja tesnobe, ki jo povzročajo te misli; dejanja so kompulzivna (kompulzija pomeni nujo, da se vedemo na določen način, pa čeprav si tega racionalno ne želimo).
Obsesije so:
- Strahovi pred okužbo z bacili, umazanijo, itd.
- Predstave o poškodovanju samega sebe ali drugih
- Predstave o izgubi nadzora nad agresivnimi nagoni
- Vsiljive seksualne misli ali nagoni
- Pretirani religiozni ali moralni dvomi
- Prepovedane misli
- Potreba, da bi imeli stvari “kar tako”
- Potreba po “povedati, vprašati, priznati”
Kompluzije se kažejo kot:
- Umivanje
- Ponavljanje
- Preverjanje
- Dotikanje
- Štetje
- Urejanje/aranžiranje
- Kopičenje, zbiranje, shranjevanje
- Molitve
Rituale izvaja oseba z OKM predvsem zato, da doseže olajšanje od neprijetnega občutka, ki ga povzročajo obsesije, ne pa zato, ker bi ji bili sami po sebi prijetni. Ti rituali lahko povzročijo odtujitev od ljudi, ki so nam blizu, pogosto vzamejo zelo veliko časa in zahtevajo precej denarja. Ljudi z obsesivno-kompulzivno motnjo drugi pogosto označijo za paranoične in psihotične. Običajno pa tudi sami bolniki prepoznajo svoje vedenje kot neracionalno, kar pa jih samo dodatno obremeni. Vsi ljudje, ki se vedejo obsesivno-kompluzivno, pa nimajo nujno te motnje.
Na spletni strani Društva DAM pravijo: „Pri OKM se zdi, kakor da se možgani zataknejo pri neki posebni misli ali potrebi in se ne morejo premakniti. Ljudje z OKM svoje simptome velikokrat opišejo kot miselno kolcanje, ki se ga ne morejo znebiti.“
vir: http://www.nebojse.si/portal/index.php
Med zvezdniki ima OKM prelepa Megan Fox, ki ne uporablja javnih stranišč.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in se pridruži najboljši družbi žensk!