Zagovor diplome je na vsaki fakulteti videti drugače
Na vsaki fakulteti je drugačna politika, ko pride do zagovora diplome; pravzaprav je pogosto precejšnja razlika celo od oddelka do oddelka znotraj ene fakultete. Ponekod sploh ni komisije, drugod je komisija tričlanska; zagovor lahko vsebuje nastop pred celo predavalnico s power point predstavitvijo, kje drugje pa boste sami z mentorjem v kabinetu.Tudi trajanje zagovora je lahko različno: zagovor diplome lahko traja od 5 do 45 minut ali celo več.
Na zagovor diplome se psihično pripravi
Za začetek se torej pozanimaj, koliko časa imaš na voljo za zagovor diplomske naloge, kdo bo v komisiji in kakšna vprašanja te lahko doletijo. Mentor ali mentorica je lahko koristen vir informacij, prav tako starejši kolegi, še najbolje pa bo, da se prepričaš na lastne oči in se kakega zagovora diplome udeležiš.
Kako pravilno tempirati zagovor diplome?
Ko izveš, koliko časa si za zagovor diplome lahko vzameš, „izračunaj“ svojo hitrost govorjenja: vključi štoparico in eno stran diplomske naloge glasno preberi. Beri počasi in razločno, kot da tekst razlagaš pred publiko. Seveda lahko čas izračunaš tudi obratno, torej koliko strani prebereš na minuto, vendar bo to težje preračunati – potebuješ namreč predvsem informacijo, koliko strani lahko ima tvoj zagovor diplome. Čas, ki ga imaš za zagovor na voljo, sedaj deliš s časom, ki je potreben za to, da počasi prebereš eno stran diplomske naloge – rezultat je število strani, ki jih lahko ima tekst zagovora tvoje diplomske naloge.
Zanašaj se na oporne točke
V zagovoru povzemi temo diplomske naloge, obširnost predstavitve je seveda določena s časom: če imaš na voljo le 5 minut, ti ne bo treba povedati veliko več, kot piše v „Povzetku“, če pa moraš narediti celo predavanje, lahko omeniš vsako večje poglavje v diplomski nalogi. Ko imaš tekst pripravljen, ga še enkrat preberi in se štopaj ali vklopi odštevalnik, da vidiš, kje bi bilo potrebno ustaviti oz. koliko ti še manjka. Po potrebi ga skrajšaj ali kaj dodaj in ponovi merjenje časa. Ko dosežeš zadovoljiv čas, se tekst nauči na pamet – no, sedaj ga najbrž že znaš – in si zapiši le oporne točke, da bo vrstni red pravi in ne bo nevarnosti, da kaj izpustiš. Večer pred zagovorom diplome si seveda ponovi svojo predstavitev, potem pa počni kaj sproščujočega.
Kako se pripraviti na sam zagovor diplome?
Za zagovor diplome se je treba malce bolj formalno obleči, vendar pa ni treba ravno pretiravati: toliko, da ne prideš ravno v supergah in trenirki. Je pa res, da se “dress code” razlikuje tudi od fakultete do fakultete: če se oblečeš približno tako formalno, kot se sicer oblači tvoj mentor za v službo, ne moreš ravno brcniti v temo. Na zagovor diplome nikar ne zamujaj: bolje, da si tam pol ure prej in si še enkrat ponoviš tekst zagovora diplomske naloge, kot da pridrviš v zadnji minuti – ali celo pozneje. Če se odločiš uporabljati projektor ali kaj podobnega, preveri, če naprave delujejo.
Kako naj poteka zagovor diplome?
Zagovor diplomske naloge se običajno začne s takšnim ali drugačnim uvodom komisije. Svojo predstavitev začni s pozdravom. Izogibaj se opozarjanju na lastno tremo in napetost – vsem je jasno, da imaš tremo, a jo bodo ignorirali (videli so že zelo veliko prav tako – ali veliko bolj – prestrašenih in nerodnih študentov) in minila bo sama od sebe. Če se pri zagovarjanju diplome zmotiš, se opraviči in se popravi (pomisli na radijske napovedovalce). S sabo imej oporne točke, a tudi celoten tekst zagovora diplome, natisnjen z velikimi črkami in širokim razmakom. Celoten tekst je pravzaprav tam le zato, da se počutiš bolj varno, sicer se raje zanašaj na oporne točke. Svojo predstavitev zaključi z opombo o možnih izboljšavah in razširitvah diplome ter z zahvalo publiki za pozornost. S publiko ohranjaj stik z očmi, lahko se jim tudi nasmehneš. Do publike in komisije se obnašaj spoštljivo. Če na vprašanje ne znaš odgovoriti, ga poskusi nekako povezati s temo, ki jo obvladaš. Če je to nemogoče, prijazno povej, da to ni bil predmet tvoje diplomske naloge in dodaj, da bi o tem „seveda veljalo razmisliti“.
Po predstavitvi in debati je običajno tako, da se komisija na samem posvetuje, nato pa ti bolj ali manj slovesno sporoči svojo odločitev. Brez skrbi, če ti je uspelo prilesti do zagovora diplome, ti bo tudi čez!
Ko diplomirate, pa se, če niste že med študijem intenzivneje delali, iskanje službe. Preverite, česa nikakor ne smete početi na razgovoru za službo!