Družba ima danes številne zavore in predsodke
Neprestano nas obveščajo o negativnih dogodkih. Vsiljujejo nam mnenje neke skupine, ki pa ni naše mnenje. Trenutno je v naši družbi kar nekaj takšnih vprašanj:
– na katerega političnega voditelja prisegamo
– vsiljevanje in prevladovanje določene religije in njenih meril
– odpor do drugih narodnosti, barve kože itd…
– družbeno presojanje o življenju istospolno usmerjenih
– osebni odmik od invalidov
– odpor do brezdomcev in revnih
Še veliko bi se tega našlo za naštevanje, vendar je za enkrat dovolj. Hočem vam samo prikazati vse naše zavore in predsodke.
Vse izhaja iz nesamozavesti
Tukaj pa ne gre samo za neko površinsko, kolektivno igro, temveč te stvari zelo kruto prizadanejo posameznika. V praksi srečujem tako ljudi, ki so zaradi takih predsodkov prizadeti, kot tudi povzročitelje. Vsekakor se na zunaj zdi, da so si zelo različni. Temu pa v resnici ni tako in imajo veliko skupnega. Njihovi miselni vzorci so si zelo podobni.
Zelo na kratko bom opisala dva primera:
1. primer: Zelo simpatičen fant prišel na individualno svetovanje. Njegova težava je bila v tem, da je imel veliko težavo s kožo na obrazu in alergijami. S starši živi na vasi in v skupnosti z večino sorodnikov. Pri preverjanju njegovih prepričanj o sebi, sva zelo hitro ugotovila vzroke težav. Njegove težave izvirajo iz njegove istospolne usmerjenosti. Boji se to javno pokazati, povedati staršem in prijateljem. Strah ga je da ga bodo izobčili in zavrnili. Predvsem je težava v tem, da sebe ne sprejema takšnega kot je. S Theta Heingom sva zelo hitro odpravila težave. Težave okolice pa so v tem , da se bojijo drugačnosti zaradi lastnega pomanjkanja samozavesti. Lažje se osredotočajo na obsojanje drugih, kot soočanja s samim seboj.
2. primer: Pri meni se je oglasila Romkinja z velikimi želočnimi težavami. V njej je bilo nakopičeno ogromno jeze in sovraštva, ter strahu pred sosedi. Gospa je zelo urejena, z redno zaposlitvijo in družino, vendar je zelo nesrečna. Stanuje v bloku in strah jo je pred okolico, da se ne bo kaj zgodilo njeni družini. Želja po tem, da bi jo okolica sprejela, da bi ugajala drugim, da bi se počutila varno, se je začela prevešati v sovražnost.
Ne kopičite negativnih čustev!
V teh dveh primerih, da ne omenjam tudi aktualnega družinskega zakonika, se odražajo naši strahovi pred neznanim. Zamislite se nad tem, da tisto, kar vi mislite o sebi, v vas vidijo drugi. Ne odklanjajte drugačnih, ne prezirajte jih, ne bodite fanatični. To izraža vašo slabo samopodobo. V kolikor vas kaj moti, se vprašajte, zakaj. Zakaj vas nekaj ogroža, zakaj vas je strah? Zakaj čutite odpor? Zelo hitro boste ugotovili, da v njih vidite sebe. Vendar pa na žalost, še vedno velja pravilo, da je lažje obtoževati druge. Priporočam, da tega ne počnete, kajti kmalu vas bo opozorilo na negativna čustva tudi vaše zdravje.
AVTORICA ČLANKA: Edita Tomič – Grafologinja in praktik Theta Healinga