Kot so pri Zvezi potrošnikov Slovenije zapisali v sporočilu za javnost, so bili rezultati analize vseh dvanajstih vzorcev hrenov slabi in nobenega ne morejo izpostaviti kot dobrega oziroma bi ga potrošnikom priporočili za nakup. Kot so ugotovili so hrenovke, glede na ugotovljeno kakovost, tudi precej drago živilo. Navajajo, da so za hrenovke odšteli med 3,98 in 8,99 evra za kilogram, kilogram svinjskega stegna pa stane okoli 5 evrov, mlade govedine za zrezke 8 evrov. Ob tem poudarjajo, da je seveda odločitev vsakega posameznika, ali je za manjši delež mesa, dodano vodo, maščobo, sol, škrob in druga gostila ter aditive pripravljen toliko plačati, kot pomemben faktor pri odločanju pa izpostavljajo še dejstvo, da bi pri večini vzorcev za vsebnost soli in maščob zasvetila rdeča luč.
Varčujejo z mesom in so radodarni z maščobo
In zakaj je ponudba predpakiranih hrenovk, med katerimi slovenski potrošniki lahko izbiramo, tako slaba? Ker, kot navajajo, je preohlapno napisan pravilnik o kakovosti mesnih izdelkov, ki očitno dovoljuje vse, kar ni prepovedano. Kot problem izpostavljajo, da bi morala hrenovka po tem pravilniku vsebovati najmanj 75 % mesnega testa iz govejega in svinjskega mesa in največ 25 % slanine, ter najmanj 8 % mesnih beljakovin in največ 30 % maščobe. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, jih je presenetilo, da pri kar nekaj hrenovkah na seznamu sestavin niso našli govejega mesa, ene od glavnih sestavin. Potrošniki si seveda pri vsakem mesnem izdelku želimo, da vsebujejo čim več mesa in hkrati malo maščobe, toda slabi rezultati analize kažejo, proizvajalci radi “varčujejo” z dodajanjem mesa, so pa v večini primerov dokaj radodarni pri dodajanju maščobe. Morda je to tudi odgovor na vprašanje, zakaj večina proizvajalcev na označbi ne navaja količine mesa.
Sestavine, ki niso primerne za otroke
Kot pišejo so osnovne sestavine hrenovk goveje meso in svinjina, maščoba, voda, začimbe in nekateri aditivi, ki jih dodajajo zaradi varnosti in tehnoloških razlogov. Pogled na seznam sestavin, ki je presenetljivo dolg, pa pokaže, da hrenovke poleg navedenih sestavin vsebujejo tudi različne rastlinske vlaknine (bambus, grah, citrusi). Hrenovke vsebujejo tudi kar nekaj nepotrebnih aditivov, med njimi ojačevalec arome E 621 (mononatrijev glutaminat). Dodajanje ojačevalcev arome hrenovkam ni upravičeno, saj naj bi vsebovale zadostne količine kakovostnega mesa, ki da izdelku aromo. Ti izdelki pa tudi niso primerni za majhne otroke in za ljudi, ki so preobčutljivi, oziroma pri katerih se pogosto pojavi alergijska reakcija. Nekateri vzorci pa so vsebovali tudi barvilo E 120 (karminska kislina), ki da hrenovkam rdečkasto barvo.
O testu:
Kupili so izdelke, na katerih je pisalo `hrenovke´ in so imeli v seznamu sestavin navedeno goveje meso in svinjino. Če je bilo mogoče, so izbrali tiste z daljšim rokom uporabnosti. Med vzorci so hrenovke v naravnem in v kolagenskem ovoju. Vpliv ovoja na rezultat kemičnih analiz je zanemarljiv, vrsta ovoja pa ni vplivala na senzorično oceno. Vzorce so kupili v trgovinah E. Leclerc, Eurospin, Hipermarket Mercator, Hofer, Lidl in Tuš. V prodajalni Interspar BTC klasičnih hrenovk njihove trgovske znamke v času vzorčenja nismo našli. Preverili so označbo, kemijske (vsebnost mišičnih beljakovin, maščobe, soli in vezivnega tkiva) in senzorične lastnosti.