Maca (izgovori maka, botanično ime Lepidium meyenii) je rastlina, katere domorodno rastišče je andska gorska veriga v Peruju in Boliviji. Gojijo jo zaradi njenega mesnatega korena, ozeroma natančneje dela med korenino in listi, ki se uporablja za prehrano in zdravljenje. Imenujemo jo tudi maca-maca, maino, ayak chichira, in ayak willku. (vir: Wikipedia)
Ne najbolj prijeten okus, ki pa se ga splača vzeti v zakup
Že približno 2000 let je maca na območju Peruja cenjena tako v tradicionalni prehrani kot tudi v ljudskem zdravilstvu. Imela naj bi visoko hranilno vrednost, kot zdravilo pa naj bi povečevala spolno moč in vzdržljivost. No, danes je tudi med Slovenci vse bolj priljubljena, saj naj bi pomagala pri težavah, kot so izčrpanost, hormonsko neravnovesje, akne, pomanjkanje spolne sle, depresija, neplodnost, PMS, menopavzalne težave idr. Večina ljudi pa jo uživa zaradi njenega poživljajočega učinka.
Kako najbolje uživati maco?
Maco pri nas kupimo predvsem v dveh oblikah: mleto, v prahu in pa v kapsulah. Prvo pripravimo tako, da dobro čajno žličko prahu zmešamo v kozarcu vode in napitek užijemo zjutraj pred zajtrkom, na prazen želodec. Če nam je okus preveč zoprn (nekateri ga opisujejo kot zatohlo kombinacijo krompirja in hrena, medtem ko mnogih niti malo ne moti), lahko maco zmešamo tudi v smoothie, ali pa ji dodamo čajno žličko mletega surovega kakava in vse skupaj zmešamo s kozarcem vode, kar naj bi celo dopolnjevalo blagodejne učinke te perujske čudežne korenine ali pa poskusimo s kapsulami, katerih slabost pa je, da jih moramo pojesti precej, da bi zaužili dovoljšnjo količino mace.
Kakšni so torej koristni učinki uživanja mace?
Če povzamemo koristne učinke, kot jih navajajo v članku o koristnih lastnostih korena mace na portalu ekoslovenija.si, se splača poskusiti:
– Pri moških naj bi maca pomagala odpravljati erektilno disfunkcijo, povečevala število spermijev in plodnost, izboljševala libido, povečevala vitalnost uravnava hormonsko ravnovesje.
– Pri ženskah pa naj bi maca prav tako povečevala plodnost, uravnavala hormonsko ravnovesje, pomagala uravnavati telesno težo, izboljševala kakovost kože in las, menda pa pomaga celo odpravljati depresijo ter prispeva k splošnemu boljšemu počutju in večji vitalnosti.