Kaj je solna soba?
Solna soba je imitacija naravne solne jame ali rudnika soli z zdravilnim učinkom mikroklime. V solni sobi so vse površine (zidovi, tla in strop) v celoti obdane s soljo, s pomočjo halogeneratorja, ki v prostor vpihuje mikrodelce suhega aerosola soli, ki se prenesejo na najmanjše dele bronhijev v pljučih, kot tudi na druge dele dihalnih poti, kot so sinusi in nosna votlina, pa je tudi zrak poln mikrodelcev z zdravilnimi učinki. Počitek v solni sobi oziroma vdihavanje z zdravilnim snovmi nasičenega zraka se imenuje solna terapija ali haloterapija.
Zdravilni učinki skorajda neskončni
Kot kurativa solne terapije ugodno vplivajo na ljudi, ki imajo težave z obolenji ali vnetji dihal, ušes in grla, pomagale pa naj bi celo proti vnetjem kože ter alergijam. Haloterapija naj bi pomagala bolnikom, ki imajo težave z astmo, dolgotrajnimi vnetji gornjih dihal, s kroničnimi bolezni dihal, kroničnim vnetjem grla, kroničnim ali občasnim vnetjem mandeljnov, kroničnim sinusitisom, z bronhitisom, ki traja več kot dva tedna, s kroničnim bronhitisom, ponavljajočim bronhitisom in pljučnico, kroničnem ali vnetnem stanju ušes, pogostimi viroznimi infekcijami, senenim nahodom, z vnetjem kože ali z luskavico.
Solne terapije delujejo preventivno ter krepijo imunski sistem
Ker solne terapije nimajo samo kurativnega učinka, temveč delujejo tudi preventivno in krepijo imunski sistem, so priporočljive za vsakogar, še posebej pa za rekreativne in vrhunske športnike pred in po napornih tekmovanjih, pevce pred in po nastopih, kadilce za lažje premagovanje kašlja, ljudi, ki trpijo zaradi smrčanja ali nespečnosti. In še dva pozitivna učinka za vse, ki zaradi stresnega delovnika ne najdejo časa za sprostitev: počitek v solni sobi ti pomaga ubežati stresu ter pri učinkoviti sprostitvi, oboje pa posledično tudi pozitivno vpliva na ohranjanje libida oziroma spolne želje, ki jo mnogi pari zaradi številnih dnevnih obveznosti po nekaj letih skupnega življenja začnejo zanemarjati.
Solne sobe primerne za odrasle in otroke
Solne terapije spadajo v kategorijo zdravljenja brez zdravil oziroma kemičnih sestavin, ki bi škodovale telesu. Zaradi tega naj bi bile popolnoma neškodljive, brez negativnih učinkov na zdravje in tako tudi brez zadržkov primerne za zdravljenje otrok od enega leta dalje. Vendar so solne terapije neprimerne za bolnike z okužbami, pri katerih nastopa vročina, bolnike, ki imajo oziroma so imeli tuberkulozo, bolnike z rakavimi obolenji, s srčnim popuščanjem, previsokim krvnim pritiskom, ki ni reguliran z zdravili, in za nosečnice.
Kako je videti obisk solne sobe?
Obisk solne sobe ob sprejemu spominja na klasičen obisk wellnes centra. Po prijaznem sprejemu zamenjaš cestno obutev s hišnimi copati, nakar te nekdo od zaposlenih odpelje do solne sobe. Medtem ko si pred vrati čez copate obuješ še dodatno zaščito, osebje pripravi halogenerator glede na dogovorjeno terapijo, ki traja med 20 (otroci) in 40 minut (odrasli). Nato se podaš v sobo, kjer se lahko namestiš na enega od udobnih stolov, v miru prelistaš časopis ali izkorstiš čas za kratek spanec. Če pa se v solno sobo odpraviš z otrokom, ki mora biti zmeraj v spremstvu enega odraslega, pa imata na razpolago različne igračke ali celo risanko, s katero se lahko otrok kratkočasi. Za primer, da tebi ali otroku prične teči iz nosu, pa imaš na mizi nastavljene robčke. Ko je terapije konec, zapustiš sobo, se preobuješ in lahko greš domov.
Koliko terapij je potrebnih?
Število terapij je seveda odvisno od zdravstvenih težav. Pri manjši težavah je potrebnih le 10 obiskov, medtem ko večje težave zahtevajo tudi po 40 ponovitev. En obisk solne sobe stane od 10 (otroci) oziroma 15 evrov (odrasli) naprej.