Neboleče otekanje lahko prizadene obe nogi in lahko vključuje meča in celo stegna. V spodnjem delu telesa se otekanje bolj pozna zaradi vpliva gravitacije.
Vzroki za otekanje gležnjev
Vzroki za otekanje gležnjev so vsaj sledeči: dolgotrajno stanje, dolga vožnja ali polet, menstruacija, nosečnost (pozor! Hudo otekanje lahko v nosečnosti pomeni toksemijo), prekomerna telesna teža, starost, poškodba gležnja ali stopala. Otekanje gležnjev je lahko tudi znak srčne okvare, okvare ledvic ali jeter, saj je za ta stanja značilno zadrževanje vode v telesu.
Otekanje nog lahko pomeni tudi krvni strdek, težave z ožiljem ali krčnimi žilami, opekline (tudi sončne), pike žuželk, podhranjenost. Otekanje gležnjev lahko povzročijo tudi določena zdravila, med njimi hormonska (estrogen in testosteron), zdravila za uravnavanje krvnega pritiska, steroidi in antidepresivi.
Kako si pri oteklih gležnjih pomagamo sami?
Lezite in dvignite noge višje od srca – podložite jih z debelo blazino. Izvajajte vaje za noge, da se bo tekočina premaknila do srca. Nosite kompresijske nogavice (kupite jih lahko v lekarnah). Hrani dodajajte čimmanj soli, saj sol zadržuje vodo v telesu, kar povzroča otekanje gležnjev.
Izogibajte se dolgotrajnemu sedenju ali stanju na mestu. Nikoli ne sedite s prekrižanimi nogami. Izogibajte se tesnim oblačilom in visokim petam. Med poletom imejte stegnjene noge in se poskusite čim večkrat sprehoditi. Ko vozite, se vsako uro ustavite in razgibajte. Redno se gibajte in zmanjšajte telesno težo, če je potrebno.
Če vas ob otekanju gležnjev začne dušiti ali začutite bolečino v prsnem košu (kot pritisk oziroma utesnjenost), pokličite reševalce. Svojega zdravnika nemudoma obvestite, če imate ob otekanju gležnjev tudi zmanjšano izločanje vode z urinom, imate vročino, je noga pordela in vroča na otip, če ste noseči imate več kot le blago otekle gležnje ali če imate bolezen jeter.