Nekoč. Nekje. Bo prišel tisti virus, ki pobil milijone ljudi. Od takrat so k nam prišle piščančja gripa, prašiščja gripa, ptičja gripa… novi virusi usodnih razsežnosti.
A nobena izmed njih ni bila tako smrtonosna, kot je ebola. Pri kateri je smrtnost kar 90 odstotna. Po statistiki preživijo le tisti, ki imajo močan imunski sistem.
Cepiva zanjo ni, vsaj učinkovitega ne, zdravniki lahko le omilijo znake te hude bolezni.
Ebola je hemoragična vročica, obolenje pa povzročajo štirje tipi virusa. Okužba z ebola virusom poteka kot akutno obolenje. Inkubacija traja 2 do 21 dni. Obolenje se pojavi nenadno z vročino, glavobolom, bolečinami v mišicah in sklepih, bolečim grlom in slabostjo, ki ji sledi driska, bruhanje in bolečine v trebuhu. Na koži se pojavi izpuščaj in pri nekaterih notranje ali zunanje krvavitve. Pri umrlih običajno ugotovijo, da niso razvili večjega imunskega odgovora proti virusu.
Virus se nahaja v krvi in izločkih obolelega. Okužimo se lahko pri kontaktu z bolnikom z vdihanim zrakom, aerosolom ali predmeti, ki so bili v stiku z njegovo krvjo ali izločki. Zato se obolenje širi v družini, ki ima kontakte z bolnikom in med zdravstvenim osebjem, ki skrbi za bolnika. Z večkratno uporabo igel za injiciranje zdravila se okužba razširi.
Ker strokovnjaki ne poznajo rezervoarja virusa, tudi ne poznajo pravih zaščitnih ukrepov. Če pa se bolezen pojavi, njeno širjenje lahko preprečimo z izolacijo bolnika in upoštevanjem zaščitnih ukrepov za osebje, ki bolnika zdravi in neguje.
Nositi morajo zaščitne maske, rokavice in predmete namenjene za nego in zdravljenje uporabljati le za obolelo osebo oziroma jih sterilizirati.
Preventivni ukrepi:
1. Izogibajte se držav, kjer so znani primeri ebole.
2. Redno in natančno si umivajte roke, s toplo vodo in milom, uporabite sterilna sredstva, ki vsebujejo vsaj 60 odstotkov alkohola.
3. V nerazvitih državah, se izogibajte mesu divjih živali, ne kupujte hrane na odprtih tržnicah.
4. Izogibajte se stikov z bolnimi ljudmi.
5. Upoštevajte stroga navodila zdravstvenih delavcev, letaliških delavcev.
6. Na letališčih lahko uporabljate zaščitne maske, sterilna sredstva za roke in se izogibate ljudi, ki so videti bolni.
Upam, da ebola ni tisti virus, ki ga je napovedal strokovnjak, s katerim sem delala intervju. Upam, da bodo strokovnjaki v državah, kjer imajo primere ebole, uspeli zajeziti širjenje tega hudega virusa, ki preži nad svetom. Upam, da bodo preventivni ukrepi uspeli ustaviti širjenje obolenja, zaradi katerega ljudje umirajo v mukah.
Dobro je poznati virus in dobro je vedeti, kako se lahko zaščitimo.
Vse ostalo pa ni več v naših rokah.